Obowiązek podatkowy VAT przy sprzedaży wysyłkowej
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o VAT obowiązek podatkowy przy sprzedaży wysyłkowej powstawał on z chwilą otrzymania zapłaty. Gdy nabywca zapłacił całość lub część należności przed wydaniem towaru, wówczas obowiązek powstawał w momencie otrzymania zapłaty. Od 2014 r. przepis ten został uchylony, a ustawodawca nie dodał nowej zasady szczególnej regulującej sprzedaż wysyłkową za pobraniem.
REKLAMA
Skoro nie ma przepisów szczególnych, to należy odnieść się do zasad ogólnych powstawania obowiązku podatkowego, zgodnie z obecnie obowiązującym art. 19a ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Niezmienna pozostała jednak kwestia obowiązku wykazania podatku należnego w momencie otrzymania płatności od klienta przed faktycznym dokonaniem dostawy towaru.
W związku z powyższym od 1 stycznia 2014 r. – dokonanie dostawy towarów następuje z chwilą przeniesienia prawa do rozporządzenia nimi jak właściciel, czyli w przypadku czynnych podatników VAT dokonujących obrotu towarami za zaliczeniem pocztowym liczy się chwila wydania towaru podmiotowi, który jest zobowiązany do jego dostarczenia (przekazanie towaru przewoźnikowi, kurierowi, pracownikom poczty).
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy udzielaniu licencji
W przypadku, gdy towar jest wydawany bezpośrednio nabywcy lub osobie przez niego wskazanej, dokonanie dostawy towaru następuje z chwilą jego wydania (dostarczenie towaru do miejsca wskazanego przez nabywcę, gdy towar jest dostarczany transportem własnym) lub pozostawienie towaru w uzgodniony sposób do dyspozycji nabywcy (gdy nabywca prosi o pozostawienie towaru w jego magazynie lub innym punkcie odbioru).
Stanowisko to potwierdza także wydana interpretacja indywidualna przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach dnia 16 lutego 2015 r., nr IBPP1/443-1132/14/AW, która uznała za prawidłowe stanowisko podatnika, że w zakresie podatku od towarów i usług powstanie obowiązku podatkowego następuje z datą wydania towaru przewoźnikowi (kurier, spedytor).
Polecamy: Praktyczny leksykon VAT 2016
REKLAMA
W przedmiotowej sprawie wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, czynnym podatnikiem VAT. Sprzedawane przez Wnioskodawcę produkty (płyty, arkusze, rury, kształtowniki, opakowania i inne wyroby), bardzo często wysyłane są za pośrednictwem firmy kurierskiej lub spedycyjnej. Część wysyłanych produktów czy towarów dotyczy zamówień złożonych przez odbiorców za pośrednictwem serwisu aukcyjnego „Allegro”, natomiast większość wysyłek dokonywanych za pośrednictwem firm kurierskich i spedycyjnych dotyczy zamówień złożonych przez stałych odbiorców i kontrahentów Wnioskodawcy.
Dodatkowo w zamieszczonym na stronie internetowej regulaminie sprzedaży został określony przez Wnioskodawcę moment dokonania dostawy towarów: „dokonanie dostawy towaru następuje z chwilą wydania towaru podmiotowi, który jest zobowiązany do jego dostarczenia”. Wnioskodawca nie posiada żadnych innych umów regulujących przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel w przypadku gdy odbiorcami wysyłek kurierskich czy też spedycyjnych są stali odbiorcy i kontrahenci Wnioskodawcy. Natomiast na fakturach sprzedaży produktów i towarów Wnioskodawcy, gdzie niewiadomą jest data faktycznego odbioru dostawy przez zamawiającego, jako datę sprzedaży (dokonania dostawy) Wnioskodawca przyjmuje datę przekazania towaru kurierowi.
VAT od usług budowlanych – moment powstania obowiązku podatkowego
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. W związku z tym, gdy towar jest wysłany przez Wnioskodawcę do nabywcy za pośrednictwem przewoźnika, dokonanie dostawy towaru następuje z chwilą jego wydania przewoźnikowi, z tym bowiem momentem Wnioskodawca przenosi prawo do rozporządzania towarem jak właściciel.
Autor: Magdalena Podgórska
Podstawa prawna:
- art. 19a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat