Jak ustalić podstawę opodatkowania przy zbyciu nieruchomości, gdy udzielono bonifikaty
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Tak. W sytuacji opisanej przez Państwa w pytaniu przedmiotem opodatkowania będzie wyłącznie kwota należności w wysokości 1% ustalonej wartości nieruchomości. Opisaną w pytaniu bonifikatę należy potraktować jak udzielenie rabatu, a przepisy ustawy o VAT nie zabraniają podatnikom udzielania rabatu nawet w takiej wysokości. Jest więc dopuszczalna prawnie sprzedaż po cenie niższej niż rzeczywista wartość towaru - z uwzględnieniem udzielonego rabatu, tym bardziej że w tym konkretnym przypadku taką możliwość przewidują przepisy odrębnej ustawy.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Potwierdzenie tego stanowiska znajdziemy w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 5 czerwca 2014 r. (sygn. ITPP1/443-322/14/DM), w którym czytamy:
(...) określając podstawę opodatkowania, Gmina powinna uwzględnić przyznaną bonifikatę. A zatem zapłatą z tytułu zamierzonej na rzecz Parafii sprzedaży będzie kwota należna od nabywcy Tym samym podstawę opodatkowania stanowić będzie kwota opłaty (kwota uwzględniająca bonifikatę) pomniejszona o kwotę należnego podatku.
Zatem stanowisko Gminy, zgodnie z którym w sytuacji, gdy przepisy prawa dopuszczają możliwość ustanowienia rabatu (w tym przypadku 99% bonifikaty w oparciu o przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami), podstawa opodatkowania ulegnie odpowiedniemu zmniejszeniu i opodatkowaniu podlegać będzie wyłącznie należność stanowiąca 1% ustalonej wartości zbywanej nieruchomości, uznać należało za prawidłowe
Czy wliczyć do podstawy opodatkowania sprzedawanych posiłków koszty ich transportu oraz opakowań
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 29a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat