reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Jak ustalić podstawę opodatkowania przy zbyciu nieruchomości, gdy udzielono bonifikaty

Jak ustalić podstawę opodatkowania przy zbyciu nieruchomości, gdy udzielono bonifikaty

Rada naszej gminy podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości z przezna­czeniem na cele działalności sakralnej, upoważniając wójta gminy do udzielenia bonifikaty w wyso­kości 99% ustalonej ceny sprzedaży, zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami. Czy w takim przypadku opodatkowaniu będzie podlegać wyłącznie należność stanowiąca 1% ustalo­nej wartości zbywanej nieruchomości?

Tak. W sytuacji opisanej przez Państwa w pytaniu przedmiotem opodatkowania będzie wyłącznie kwo­ta należności w wysokości 1% ustalonej wartości nieruchomości. Opisaną w pytaniu bonifikatę należy potraktować jak udzielenie rabatu, a przepisy ustawy o VAT nie zabraniają podatnikom udzielania rabatu nawet w takiej wysokości. Jest więc dopuszczalna prawnie sprzedaż po cenie niższej niż rzeczywista wartość towaru - z uwzględnieniem udzielonego rabatu, tym bardziej że w tym konkretnym przypadku taką możliwość przewidują przepisy odrębnej ustawy.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Potwierdzenie tego stanowiska znajdziemy w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 5 czerwca 2014 r. (sygn. ITPP1/443-322/14/DM), w którym czytamy:

(...) określając podstawę opodatkowania, Gmina powinna uwzględnić przyznaną bonifikatę. A zatem zapłatą z tytułu zamierzonej na rzecz Parafii sprzedaży będzie kwota należna od nabywcy Tym samym podstawę opodatkowania stanowić będzie kwota opłaty (kwota uwzględniająca bo­nifikatę) pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Zatem stanowisko Gminy, zgodnie z którym w sytuacji, gdy przepisy prawa dopuszczają możliwość ustanowienia rabatu (w tym przypadku 99% bonifikaty w oparciu o przepisy ustawy o gospodarce nieru­chomościami), podstawa opodatkowania ulegnie odpowiedniemu zmniejszeniu i opodatkowaniu podle­gać będzie wyłącznie należność stanowiąca 1% ustalonej wartości zbywanej nieruchomości, uznać nale­żało za prawidłowe

Czy wliczyć do podstawy opodatkowania sprzedawanych posiłków koszty ich transportu oraz opakowań

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 29a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna LEXBRIDGE

Kancelaria LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. jest obecna na rynku od 2006 roku. Zespół kancelarii prowadzi sprawy przedsiębiorców i osób indywidualnych. Znaczną część jego aktywności obejmują spory sądowe prowadzone w sądach powszechnych na obszarze całej Polski i we wszystkich instancjach. Kancelaria reprezentuje również Klientów w postępowaniach przed Sądem Najwyższym i sądami administracyjnymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama