Podstawa opodatkowania dla usługi najmu lokalu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wynajmujemy lokale użytkowe znajdujące się w zasobach naszej gminy. Najemcy adaptują lokale użytkowe do celów prowadzonej przez siebie działalności, zgodnie ze swoimi standardami. Po zakończeniu umowy najmu najemca pozostawia nakłady w wynajmowanym dotychczas lokalu, bo w przeciwnym wypadku byłby zobowiązany do ich demontażu i przywrócenia stanu poprzedniego, co zdecydowanie przewyższałoby ich wartość i czyniłoby taką operację nieracjonalną ze względów ekonomicznych. Z ustaleń umownych wynika więc, że gmina jako wynajmujący zachowuje wszelkie ulepszenia lokalu, zwalniając tym samym najemcę z konieczności ponoszenia dodatkowych nakładów w celu doprowadzenia lokalu do stanu pierwotnego. Zgodnie z umową, przez oznaczony czas, przy określaniu wysokości czynszu, uwzględniamy w miesięcznej racie wysokość nakładów na lokal poniesionych przez najemcę, pod warunkiem prawidłowego udokumentowania nam ich wysokości. W takim przypadku, jako podstawę opodatkowania dla celów VAT przyjmujemy obniżoną wartość czynszu. Czy postępujemy prawidłowo?
Nie. W opisanej przez Państwa w pytaniu sytuacji, zdaniem organów podatkowych, przez cały okres trwania umowy powinni Państwo przyjmować jako podstawę opodatkowania wysokość należnego czynszu, bez uwzględniania obniżki wynikłej z rozliczania nakładów poniesionych przez najemcę na adaptację lokalu. Nie można uznać, że obniżka czynszu jest wynikiem udzielenia rabatu w rozumieniu art. 29a ust. 7 pkt 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot udzielonych nabywcy lub usługodawcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży.
Jak ustalić podstawę opodatkowania przy barterze
Potwierdzają to organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 23 kwietnia 2014 r. (sygn. ITPP1/443-110/14/DM) czytamy:
W ocenie organu faktycznym celem postanowień umownych było więc zobowiązanie najemcy do przeprowadzenia w wynajmowanym lokalu prac remontowych, w zamian czego Wnioskodawca zobowiązał się do zwrotu wydatków związanych z przeprowadzonym remontem, poprzez potrącenie części należności z bieżąco płaconego czynszu.
Z tych też względów, określając podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług z tytułu wynajmu lokalu użytkowego, przez cały okres trwania umowy, Wnioskodawca zobowiązany jest określić ją, przyjmując wartość należnego czynszu (a więc nieuwzgledniającego przyznanej „obniżki" czynszu).
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 29a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312 art. 3531 ustawy z 23 kwietnia 1964 r.
- Kodeks cywilny - j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 121
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat