| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Podstawa opodatkowania dla usługi najmu lokalu

Podstawa opodatkowania dla usługi najmu lokalu

Jak ustalić podstawę opodatkowania dla usługi najmu lokalu, gdy najemca poniósł koszty, o które może obniżyć wpłacany czynsz?

Wynajmujemy lokale użytkowe znajdujące się w zasobach naszej gminy. Najemcy adaptują lokale użytkowe do celów prowadzonej przez siebie działalności, zgodnie ze swoimi standardami. Po za­kończeniu umowy najmu najemca pozostawia nakłady w wynajmowanym dotychczas lokalu, bo w przeciwnym wypadku byłby zobowiązany do ich demontażu i przywrócenia stanu poprzedniego, co zdecydowanie przewyższałoby ich wartość i czyniłoby taką operację nieracjonalną ze względów ekonomicznych. Z ustaleń umownych wynika więc, że gmina jako wynajmujący zachowuje wszelkie ulepszenia lokalu, zwalniając tym samym najemcę z konieczności ponoszenia dodatkowych nakła­dów w celu doprowadzenia lokalu do stanu pierwotnego. Zgodnie z umową, przez oznaczony czas, przy określaniu wysokości czynszu, uwzględniamy w miesięcznej racie wysokość nakładów na lokal poniesionych przez najemcę, pod warunkiem prawidłowego udokumentowania nam ich wysokości. W takim przypadku, jako podstawę opodatkowania dla celów VAT przyjmujemy obniżoną wartość czynszu. Czy postępujemy prawidłowo?

Nie. W opisanej przez Państwa w pytaniu sytuacji, zdaniem organów podatkowych, przez cały okres trwania umowy powinni Państwo przyjmować jako podstawę opodatkowania wysokość na­leżnego czynszu, bez uwzględniania obniżki wynikłej z rozliczania nakładów poniesionych przez najemcę na adaptację lokalu. Nie można uznać, że obniżka czynszu jest wynikiem udzielenia rabatu w rozumieniu art. 29a ust. 7 pkt 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot udzielonych nabywcy lub usługodawcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w mo­mencie sprzedaży.

Jak ustalić podstawę opodatkowania przy barterze

Potwierdzają to organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 23 kwiet­nia 2014 r. (sygn. ITPP1/443-110/14/DM) czytamy:

W ocenie organu faktycznym celem postanowień umownych było więc zobowiązanie najemcy do przeprowadzenia w wynajmowanym lokalu prac remontowych, w zamian czego Wnioskodawca zobowiązał się do zwrotu wydatków związanych z przeprowadzonym remontem, poprzez potrą­cenie części należności z bieżąco płaconego czynszu.

Z tych też względów, określając podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług z tytułu wynajmu lokalu użytkowego, przez cały okres trwania umowy, Wnioskodawca zobowiązany jest określić ją, przyjmując wartość należnego czynszu (a więc nieuwzgledniającego przyznanej „obniżki" czynszu).

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 29a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312 art. 3531 ustawy z 23 kwietnia 1964 r.
  • Kodeks cywilny - j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 121

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »