REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostawa kurierem - kiedy rozliczyć VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Dostawa kurierem - kiedy rozliczyć VAT
Dostawa kurierem - kiedy rozliczyć VAT

REKLAMA

REKLAMA

Zyskującą popularność formą sprzedaży towarów jest prowadzenie sklepów internetowych. Nie ulega wątpliwości, że w przypadku nabycia towaru ze sklepu tego typu, zastosowanie znajdzie sprzedaż wysyłkowa. Dostarczenie towarów nabywcy w takiej sytuacji odbywa się najczęściej za pomocą kuriera. W wielu przypadkach zapłata za zamówiony towar następuje przed jego dostarczeniem.

Rozważenia wymagają kwestie dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku:

Autopromocja
  • gdy nie dokonano zapłaty za towar przed jego dostarczeniem,
  • gdy zapłata została dokonana przed dostarczeniem towaru.

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa o VAT) obowiązek podatkowy, co do zasady, powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów. Przez dostawę towarów rozumieć należy przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym ta dostawa została dokonana. Nie mniej jednak, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania (w odniesieniu do otrzymanej kwoty).

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Najpierw dostawa, potem zapłata

Omówmy pierwszy przypadek, w którym zapłata nie została dokonana przed dostarczeniem towaru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym przypadku, na uwadze należy mieć uregulowania zawarte w kodeksie cywilnym. Dokładniej chodzi tutaj o art. 544 § 1 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym jeżeli rzecz sprzedana ma być przesłana przez sprzedawcę do miejsca, które nie jest miejscem spełnienia świadczenia, poczytuje się w razie wątpliwości, że wydanie zostało dokonane z chwilą, gdy w celu dostarczenia rzeczy na miejsce przeznaczenia sprzedawca powierzył ją przewoźnikowi trudniącemu się przewozem rzeczy tego rodzaju.

Dokonując analizy tego przepisu, stwierdzić należy, że w sytuacji, gdy towar jest wysyłany przez dostawcę do nabywcy za pośrednictwem kuriera to dokonanie dostawy towaru następuje z chwilą wydania towaru podmiotowi, który jest zobowiązany do jego dostarczenia. Z tym bowiem momentem dostawca przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania towarem jak właściciel. Zgodnie z powyższym, jako datę powstania obowiązku podatkowego należy przyjąć dzień wydania towaru kurierowi. Tę datę należy także umieścić na fakturze jako datę sprzedaży.

Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Spółka prowadzi sklep internetowy, w którym dokonuje sprzedaży wyrobów kosmetycznych (perfumy, kremy). Spółka wysyła za pośrednictwem firmy świadczącej usługi kurierskie towary zamówione przez klientów sklepu. Spółka na zlecenie klienta wydała w dniu 29 czerwca 2015 r. zamówione towary kurierowi, aby dostarczył je do klienta. Towary zostały doręczone klientowi w dniu 1 lipca 2015 r. Klient nie dokonał zapłaty za towar przed jego dostarczeniem. Spółka ma wątpliwości, kiedy powstanie u niej obowiązek podatkowy. Czy będzie to dzień wydania towaru kurierowi, czyli dzień 29 czerwca 2015 r. czy dopiero dzień dostarczenia towaru do klienta nabywającego towar (1 lipca 2015 r.). Spółka także ma wątpliwości jaką datę przyjąć na fakturze jako datę dokonania sprzedaży.

W ww. przykładzie obowiązek podatkowy powstanie w dniu wydania kurierowi towaru, czyli 29 czerwca 2015 r. Dzień ten należy uznać jako datę sprzedaży. Dodatkowo, Spółka powinna rozliczyć podatek od tej transakcji w rozliczeniu za czerwiec 2015 r.

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Zapłata przed dostawą

W przypadku, gdy zapłata (w całości lub w części) za zamówiony towar nastąpiła przed dostarczeniem tego towaru do nabywcy to obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania całości lub części tej zapłaty. Moment otrzymania zapłaty należy uznać jako datę sprzedaży.

Klient dokonał zamówienia towaru w sklepie internetowym. Za towar zapłacił w dniu 27 czerwca 2015 r. 29 czerwca 2015 r. zamówione towary zostały wydane kurierowi aby dostarczył je do klienta. Towary zostały doręczone klientowi w dniu 1 lipca 2015 r. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy?

W powyższym przykładzie obowiązek podatkowy powstanie z dniem otrzymania zapłaty za zamówiony towar,  czyli 27 czerwca 2015 r.


Na uwadze należy mieć fakt, że strony transakcji sprzedaży internetowej mogą zastrzec, że przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel będzie następowało w innym czasie. Także regulamin danego sklepu internetowego może w inny sposób regulować kwestię przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel (powstania obowiązku podatkowego). Zatem, zasady przedstawione w niniejszym artykule znajdą zastosowanie jedynie w przypadku, gdy regulamin sklepu internetowego nie reguluje ww. kwestii.

Marcelina Fabia, Konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA