REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Błędy w informacji VAT-UE - na co zwracać uwagę?

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Błędy w informacji VAT-UE - na co zwracać uwagę?
Błędy w informacji VAT-UE - na co zwracać uwagę?

REKLAMA

REKLAMA

Wypełnianie informacji podsumowującej o dokonanych transakcjach wewnątrzwspólnotowych może sprawić szereg problemów.Obliczanie poszczególnych transakcji oraz składanie druku wymaga zatem uwagi oraz skrupulatnych kalkulacji. Istnieje szereg zasad prawidłowego wypełniania VAT-UE. Każdy podatnik będzie miał jednak odrębne problemy wynikające ze specyfiki jego transakcji.

Właściwa wersja druku VAT-UE

Istotna kwestią, pozostaje posługiwanie się prawidłową wersją deklaracji VAT-UE. Aktualna wersja deklaracji VAT-UE(3) obowiązuje od od rozliczenia za lipiec 2013 r. - w przypadku informacji składanej za okresy miesięczne, a w przypadku informacji składanej za okresy kwartalne obowiązuje od rozliczenia za III kwartał 2013 r.

Autopromocja

Deklaracja ta dostępna jest m.in. w programie www.fillup.pl. Podatnik VAT może korzystać tu zarówno z najnowszej wersji deklaracji, jak i informacji podatkowych, nie tylko wyszukując je samodzielnie w programie, ale również korzystając z kreatora deklaracji VAT.

Posłużenie się nieaktualną wersją informacji może narazić podatnika na zarzut polegający na niezłożeniu w ogóle niezbędnych danych (wyłącznie informacja w wersji obowiązującej, pozostaje drukiem akceptowanym przez organy podatkowe chyba, że przepisy w tym względzie pozwalają na okres przejściowy stosowania starych druków VAT-UE) . 

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sumowanie deklarowanych kwot – limity miesięczne i kwartalne

Podstawowym problemem okazuje się sumowanie poszczególnych kwot transakcji, które wprowadzić należy do informacji VAT-UE. Jest to szczególnie istotne u podatników, którzy deklaracje VAT-UE składają za okresy kwartalne. Jeżeli wartość transakcji przekroczy bowiem limity wskazane w ustawie – podatnik zobowiązany jest składać informacje miesięcznie, a nie kwartalnie. Składający informacje podsumowujące za okresy kwartalne, u których:

1) całkowita wartość wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów a także dostaw realizowanych w transakcjach trójstronnych przez drugiego podatnika w łańcuchu dostaw -  bez podatku od wartości dodanej - przekroczyła w danym kwartale kwotę 250 000 zł lub

2) całkowita wartość wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, bez podatku - przekroczyła w danym kwartale kwotę 50 000 zł,

- są obowiązani do składania informacji podsumowujących za okresy miesięczne.

W obu przypadkach limity należy obliczać osobno, sumując osobno kwoty z pkt 1 i osobno z pkt 2, niemniej przekroczenie jednego z nich – powoduje, że informacje podsumowujące  miesięczne należy składać w stosunku do wszystkich wskazanych w nich transakcji.

Dla ustalenia limitów podatnik powinien dokładnie sprawdzać moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu poszczególnych transakcji. Przesunięcie ich lub wykazanie w sposób niewłaściwy spowoduje błąd w złożonej informacjach. Ta sama zasada dotyczy prawidłowego stosowania przeliczeń transakcji wyrażonych w walutach obcych, a także właściwe ustalanie podstawy opodatkowania tych czynności.

Transakcji nie należy w sposób szczególny zaokrąglać. 

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Kontrahent z numerem NIP-UE

W deklaracji osobno  należy wskazywać transakcje na rzecz każdego pojedynczego nabywcy towarów lub usług. Jeżeli na rzecz tego samego nabywcy świadczone są transakcje WDT, WNT oraz usługi – należy je wpisać na informacji osobno – sumując je w tych trzech grupach transakcji.

Nie wykazuje się w VAT-UE transakcji dokonywanych na rzecz konsumentów lub tzw. transakcji sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju lub na terytorium kraju.  

Usługi na VAT-UE

Należy pamiętać, że w zakresie świadczenia usług – podatnik wprowadza wyłącznie część z tych o charakterze wewnątrzwspólnotowym. Zalicza się do nich wyłącznie usługi świadczone, a nie nabywane przez podatnika składającego informację VAT-UE. Dodatkowo są to wyłącznie transakcje:

 • usług, do których stosuje się art. 28b ustawy o podatku VAT (transakcje między przedsiębiorcami, dla których miejsce opodatkowania ustala się na zasadach ogólnych w siedzibie nabywcy usługi z innego kraju UE), na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej,
 • dla których miejscem świadczenia jest terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Polski (stosować należy zasadę wskazaną w art. 28b ustawy o VAT)
 • inne niż: zwolnione od podatku od wartości dodanej lub opodatkowane stawką 0%,
 • dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca .

Obowiązanym do zapłaty jest usługobiorca, jeżeli podatnik składający VAT-UE będący usługodawcą nie posiada na terytorium tego państwa członkowskiego siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej lub siedziby działalności gospodarczej, posiada natomiast na tym terytorium stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, przy czym to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub inne miejsce prowadzenia działalności gospodarczej usługodawcy, jeżeli usługodawca posiada takie inne miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na tym terytorium, nie uczestniczy w tych transakcjach.

Należy zatem szczegółowo ustalić, które z czynności dokonywanych zaliczają się i które należy deklarować w VAT-UE.

Porównanie VAT-7 (VAT-7K, VAT-7D) z VAT-UE

Należy pamiętać, aby kwoty wewnątrzwspólnotowych nabyć i dostaw wykazane na informacji VAT-UE były równe sumie tych samych transakcji wykazywanych na standardowych deklaracjach VAT: czyli w trzech kolejnych deklaracjach VAT-7 lub w deklaracji kwartalnej. Ewentualne różnice w kwotach występujące między tymi deklaracjami wynikać mogą z zaokrągleń i nie mogą przekraczać łącznie kilkunastu złotych.

Inaczej będzie natomiast w przypadku usług wykazywanych na VAT-UE oraz deklaracjach VAT-7, VAT-7K czy VAT-7D. Kwoty wskazywane mogą się wówczas różnić ze względu m.in. na ustalenie miejsca opodatkowania usług oraz naliczenie w odrębny sposób podatku VAT wykazywanych w tych deklaracjach. Zasadą jednak będzie, że na VAT-UE sumy obrotu pochodzącego ze świadczenia usług nie będą wyższe niż kwoty z tych transakcji wskazane w deklaracjach VAT-7, VAT-7K lub VAT-7D.

Wszystkie wskazane powyżej deklaracje: VAT-UE, VAT-7, VAT-7K, VAT-7D w najnowszych wersjach znaleźć można w programie www.fillup.pl  i wypełnić w przypisanym do tych deklaracji kreatorze druków VAT.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA