REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy usługa wykazuje związek z nieruchomością?

Mateusz Rudaś
Doradca podatkowy
Kiedy usługa wykazuje związek z nieruchomością?
Kiedy usługa wykazuje związek z nieruchomością?

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z ogólną zasadą określoną w art. 28b ustawy o VAT miejscem świadczenia usług w przypadku, gdy są one świadczone na rzecz podatnika, jest miejsce w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej. Od powyższej zasady ustawa przewiduje jednak szereg wyjątków. Jednym z nich jest szczególny sposób ustalania miejsca świadczenia w odniesieniu do usług związanych z nieruchomościami. Usługi takie są opodatkowane według miejsca położenia nieruchomości. Zakwalifikowanie usługi jako związanej z nieruchomością może prowadzić do ustalenia innego miejsca świadczenia usługi niż w przypadku zastosowania zasady ogólnej, stąd też niezwykle istotna jest znajomość kryteriów, które o tym decydują.

W myśl art. 28e ustawy o VAT miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Autopromocja

Nie ma wątpliwości co do tego, że katalog usług przywołany w art. 28e ustawy ma charakter przykładowy. Oznacza to, że związek z nieruchomościami mogą wykazywać również inne usługi, niewymienione w powyższym przepisie. Ustawa nie zawiera definicji usług związanych z nieruchomościami. Definicji takiej nie ma również w Dyrektywie VAT. W celu określenia przesłanek decydujących o związku danej usługi z nieruchomością należy zatem sięgnąć do orzecznictwa.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

W wyrokach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej utrwaliła się wykładnia, zgodnie z którą o zakwalifikowaniu danej usługi do usług związanych z nieruchomościami decydują dwie przesłanki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. usługa musi być związana z konkretną nieruchomością, a nie z nieruchomościami w ogóle,

2. związek z nieruchomością musi być bezpośredni.

Bazując na interpretacjach organów podatkowych wydawanych w indywidualnych sprawach wskazać można przykłady usług, które są lub nie są związane z nieruchomościami.

Usługi budowlane i remontowe

W zakresie usług budowlanych i remontowych związek z nieruchomością wykazują przykładowo:

 • montaż systemu sygnalizacji przeciwpożarowej w budynku (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 21 października 2008 r., ILPP2/443-807/08-4/MN),
 • montaż pieca lakierniczego wraz z konstrukcją wsporczą w zakładzie (Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 stycznia 2009 r., IPPP1/443-2023/08-4/AW),
 • montaż, demontaż, naprawa lub wymiana części pieca szklarskiego w hucie szkła;  piec jest trwale związany z nieruchomością (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 31 grudnia 2014 r., IBPP4/443-470/14/EK).

Związku z konkretną nieruchomością nie ma natomiast w przypadku:

 • montażu, demontażu, naprawy i przechowywania urządzeń chłodniczych i automatów spożywczych (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 18 maja 2015 r., IBPP4/4512-48/15/PK),
 • konserwacji urządzeń służących do regeneracyjnego utleniania termicznego niebędących trwale połączonych z gruntem (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 marca 2015 r.).

W powyższych przykładów wynika, że za usługi związane z nieruchomościami należy uznać również takie usługi, które są związane z częściami składowymi tych nieruchomości (np. z systemem sygnalizacji przeciwpożarowej, z piecem lakierniczym itp.). Za część składową nieruchomości uważa się wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.

Usługi magazynowe

Związane z nieruchomościami:

 • usługa wynajmu magazynu w przypadku, gdy kontrahent ma nieograniczone prawo do magazynowania towarów oraz nieograniczone prawo wstępu do magazynu, a także prawo do dowolnego rozporządzania powierzchnią magazynową jak i decydowania o sposobie i miejscu składowania towarów (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 maja 2015 r., IPPP3/4512-87/15-5/KT).

Niezwiązane z nieruchomościami:

 • usługi przechowywania na rzecz kontrahentów, którzy nie nabywają tytułu prawnego do magazynu, w którym składowane są towary stanowiące ich własność, ani też do żadnej wyszczególnionej części tego magazynu. Kontrahenci nie mają również prawa do samodzielnego wykorzystywania powierzchni magazynowej Spółki, ani zarządzania nią (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 29 września 2015 r., IBPP4/4512-217/15/PK),
 • usługi kompleksowej obsługi logistycznej towarów obejmujące organizację transportu towarów, rozładunek, ich sortowanie i magazynowanie, przygotowywanie towarów do wysyłki, organizowanie transportu towarów z magazynu do finalnego odbiorcy. Kontrahenci nie będą mieli prawa do używania całości lub części magazynu oraz nie będą miał prawa wstępu do Magazynu (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 czerwca 2015 r., IPPP3/4512-397/15-2/RD).

Usługi architektoniczne i projektowe

Związane z nieruchomościami:

 • wykonanie opracowania dokumentacji technicznej dźwigów windowych dotyczących konkretnych nieruchomości (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 16 października 2007 r., nr ITPP1/443-143/07/KM).

Niezwiązane z nieruchomościami:

 • wykonanie architektonicznego projektu typowego na budowę domu, który może być wykorzystany na potrzeby nieokreślonej liczby nieruchomości.

Inne przykłady usług związanych z nieruchomościami

 • usługi sprzątania pomieszczeń (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 15 lipca 2014 r., ILPP4/443-241/14-2/ISN),
 • usługi ogrodnicze (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 października 2010 r., IPPP3/443-724/10-4/KB),
 • usługi związane z leśnictwem (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 23 marca 2010 r., IPPP3/443-38/10-2/KG),
 • usługi technicznej i administracyjnej obsługi farmy wiatrowej (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 sierpnia 2014 r., IPPP3/443-466/14-2/KC),

usługi zarządzania nieruchomością (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 maja 2013 r., IPPP3/443-96/13-4/KC).

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA