reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Karnet na basen opodatkowany 8 proc. VAT-em

Karnet na basen opodatkowany 8 proc. VAT-em

Właściciele basenów, siłowni czy klubów sportowych powinni pamiętać o poprawnym rozliczeniu VAT od usług związanych z rekreacją. O ile sprzedaż karnetu na zajęcia fitness objęta jest stawką 8 proc., o tyle sprzedaż odżywek na recepcji siłowni podlega pod stawkę 23 proc. – przypomina Tax Care.

Istnieje dużo interpretacji indywidualnych podatkowych, według których wstęp na basen, siłownię czy do sauny albo zajęcie typu fitness czy aerobic powinny być objęte 23-proc. stawką VAT. Takiemu podejściu sprzeciwiały się wielokrotnie sądy administracyjne. W rezultacie Minister Finansów wydał interpretację ogólną. Według tej wykładni z 02.12.2014 r. (sygnatura PT1/033/32/354/LJU/14) usługi rekreacyjne powinny być objęte obniżoną, 8-proc. stawką VAT.

Wstęp to korzystanie z usługi a nie bierne uczestnictwo

Ogólna zasada mówi, że sprzedaż towarów i usług opodatkowana jest stawką 23 proc. stawą VAT. Towary i usługi wymienione z załączniku nr 3 do ustawy o VAT można sprzedawać z obniżoną stawką 8 proc. Dotyczy to m.in.:

  • poz. 179 - usług związanych z działalnością obiektów sportowych (PKWiU 93.11.10.0),
  • poz. 182 - usług kulturalnych i rozrywkowych – wyłącznie w zakresie wstępu – na widowiska artystyczne (włączając przedstawienia cyrkowe) i do obiektów kulturalnych (bez względu na symbol PKWiU),
  • poz. 183 - usług związanych z rozrywką i rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne (bez względu na symbol PKWiU),
  • poz. 185 - wstępu na imprezy sportowe (bez względu na symbol PKWiU),
  • poz. 186 - pozostałych usług związanych z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu (bez względu na symbol PKWiU).

Przeszkodę w rozliczaniu usług związanych z rekreacją ze stawką 8 proc. stanowiła jednak definicja wstępu, który fiskus interpretował wyłącznie jako możliwość wejścia „gdzieś”, co według urzędników wcale nie było równoznaczne ze skorzystaniem z dostępnych tam możliwości. Innymi słowy – według wcześniejszych interpretacji fiskusa, stawka obniżona dotyczyła jedynie wejścia do budynku, w którym znajdowała się np. siłowni i sauna fińska, zaś skorzystanie z tych usług powinno być objęte wyższą stawką. I nie miało znaczenia, że zarówno wejście, jak i możliwość skorzystania z siłowni i sauny było możliwe dzięki zakupowi jednego karnetu np. typu „open”.

Minister Finansów w interpretacji ogólnej za wstęp uznał – łącznie - możliwość wejścia „gdzieś” oraz prawo uczestnictwa w czymś (bez znaczenia pozostaje forma opłaty za wejście – może to być jednorazowy bilet albo np. miesięczny karnet). A wiec w ministerialnej interpretacji wstęp faktycznie oznacza możliwość skorzystania z danej usługi. Tym samym za błędne zostały uznane wcześniejsze interpretacje, zawężające znacznie „wstępu” do biernego uczestnictwa w danym przedsięwzięciu, a więc wyłącznie do wejścia do danego obiektu bez możliwości korzystania z urządzeń tam się znajdujących, jeżeli korzystanie z tych urządzeń wiąże się z typowym użytkowaniem danego obiektu w ramach wstępu do tego obiektu.

Podatki 2015 - komplet

Biuletyn VAT

Sprzedaż napojów w siłowni z 23-proc. VAT

Wydana interpretacja ogólna podtrzymuje natomiast dotychczasowe stanowisko sądów administracyjnych, według których usługi nie związane z typowym użytkowaniem pomieszczeń rekreacyjnych powinny być objęte podstawową stawką VAT (23 proc.). Chodzi np. sprzedaż na terenie klubu sportowego posiłków, napojów, czy też świadczenia usług instruktorskich.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Katarzyna Miazek, Tax Care

Dominik Mędrzycki,  księgowy Tax Care

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama