REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karnet na basen opodatkowany 8 proc. VAT-em

Karnet na basen opodatkowany 8 proc. stawką VAT
Karnet na basen opodatkowany 8 proc. stawką VAT
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Właściciele basenów, siłowni czy klubów sportowych powinni pamiętać o poprawnym rozliczeniu VAT od usług związanych z rekreacją. O ile sprzedaż karnetu na zajęcia fitness objęta jest stawką 8 proc., o tyle sprzedaż odżywek na recepcji siłowni podlega pod stawkę 23 proc. – przypomina Tax Care.

Istnieje dużo interpretacji indywidualnych podatkowych, według których wstęp na basen, siłownię czy do sauny albo zajęcie typu fitness czy aerobic powinny być objęte 23-proc. stawką VAT. Takiemu podejściu sprzeciwiały się wielokrotnie sądy administracyjne. W rezultacie Minister Finansów wydał interpretację ogólną. Według tej wykładni z 02.12.2014 r. (sygnatura PT1/033/32/354/LJU/14) usługi rekreacyjne powinny być objęte obniżoną, 8-proc. stawką VAT.

Autopromocja

Wstęp to korzystanie z usługi a nie bierne uczestnictwo

Ogólna zasada mówi, że sprzedaż towarów i usług opodatkowana jest stawką 23 proc. stawą VAT. Towary i usługi wymienione z załączniku nr 3 do ustawy o VAT można sprzedawać z obniżoną stawką 8 proc. Dotyczy to m.in.:

  • poz. 179 - usług związanych z działalnością obiektów sportowych (PKWiU 93.11.10.0),
  • poz. 182 - usług kulturalnych i rozrywkowych – wyłącznie w zakresie wstępu – na widowiska artystyczne (włączając przedstawienia cyrkowe) i do obiektów kulturalnych (bez względu na symbol PKWiU),
  • poz. 183 - usług związanych z rozrywką i rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne (bez względu na symbol PKWiU),
  • poz. 185 - wstępu na imprezy sportowe (bez względu na symbol PKWiU),
  • poz. 186 - pozostałych usług związanych z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu (bez względu na symbol PKWiU).

Przeszkodę w rozliczaniu usług związanych z rekreacją ze stawką 8 proc. stanowiła jednak definicja wstępu, który fiskus interpretował wyłącznie jako możliwość wejścia „gdzieś”, co według urzędników wcale nie było równoznaczne ze skorzystaniem z dostępnych tam możliwości. Innymi słowy – według wcześniejszych interpretacji fiskusa, stawka obniżona dotyczyła jedynie wejścia do budynku, w którym znajdowała się np. siłowni i sauna fińska, zaś skorzystanie z tych usług powinno być objęte wyższą stawką. I nie miało znaczenia, że zarówno wejście, jak i możliwość skorzystania z siłowni i sauny było możliwe dzięki zakupowi jednego karnetu np. typu „open”.

Minister Finansów w interpretacji ogólnej za wstęp uznał – łącznie - możliwość wejścia „gdzieś” oraz prawo uczestnictwa w czymś (bez znaczenia pozostaje forma opłaty za wejście – może to być jednorazowy bilet albo np. miesięczny karnet). A wiec w ministerialnej interpretacji wstęp faktycznie oznacza możliwość skorzystania z danej usługi. Tym samym za błędne zostały uznane wcześniejsze interpretacje, zawężające znacznie „wstępu” do biernego uczestnictwa w danym przedsięwzięciu, a więc wyłącznie do wejścia do danego obiektu bez możliwości korzystania z urządzeń tam się znajdujących, jeżeli korzystanie z tych urządzeń wiąże się z typowym użytkowaniem danego obiektu w ramach wstępu do tego obiektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatki 2015 - komplet

Biuletyn VAT

Sprzedaż napojów w siłowni z 23-proc. VAT

Wydana interpretacja ogólna podtrzymuje natomiast dotychczasowe stanowisko sądów administracyjnych, według których usługi nie związane z typowym użytkowaniem pomieszczeń rekreacyjnych powinny być objęte podstawową stawką VAT (23 proc.). Chodzi np. sprzedaż na terenie klubu sportowego posiłków, napojów, czy też świadczenia usług instruktorskich.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Katarzyna Miazek, Tax Care

Dominik Mędrzycki,  księgowy Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Tax Care

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA