REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentowanie dostaw wewnątrzwspólnotowych dla potrzeb VAT

Grzegorz Musolf
ekspert z zakresu podatków i ceł

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzenie udanej wymiany wewnątrzwspólnotowej wymaga częstokroć szybkości i elastyczności w dostawach towarów, co czasami stwarza problemy interpretacyjne przepisów podatkowych, które wydają się być zbyt „sztywne” w stosunku do rozwiązań występujących w życiu.

Jedną z takich spraw, która pomimo doczekania się wielu orzeczeń sądowych w kraju jak i przed ETS, nadal budzi wątpliwości poszczególnych podatników, jest kwestia rodzaju dokumentów przewozowych (transportowych), uprawniających podatnika do zastosowania 0% stawki VAT z tytułu dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Autopromocja

Jeden z podatników (spółka), który nie był pewien poprawności swoich działań, zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego w zakresie właściwego rozumienia przepisu art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT.

Przedstawiając swoją sytuację, spółka ta wskazała, iż korzystając z usług firm spedycyjnych nie zawsze dokonuje wysyłki towaru w ilości wystarczającej do zapełnienia całego pojazdu, a więc w takich przypadkach spedytor łączy ten ładunek z ładunkami innych firm i nie wystawia odrębnych dokumentów CMR dla każdego z nadawców.

Polecamy: serwis PIT

Zamiast tego, spedytor wystawia dla przewożonej partii towaru inny dokument przewozowy, tj. dowód doręczenia przesyłki, który oprócz danych umożliwiających identyfikację konkretnej partii towaru, zawiera również datę i adres dostarczenia przesyłki oraz poświadczenie jej doręczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wątpliwość podatnika wzbudzało to, czy rzeczywiście powyższy dowód doręczenia przesyłki może być przez organy podatkowe uznany za „dokument przewozowy”, o którym jest mowa w ww. art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT, a który jest niezbędny dla nabycia prawa do zastosowania dla danej dostawy wewnątrzwspólnotowej 0% stawki VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając w imieniu Ministra Finansów wydał w dniu 15 kwietnia 2010 r. interpretację indywidualną nr IPPP3/443-83/10-4/KC, w której podzielił stanowisko pytającej Spółki, że interpretacja przepisów ustawowych oraz międzynarodowych jednoznacznie pozwala na uznanie, że użyty w polskich przepisach zwrot „dokument przewozowy” nie może być zawężająco utożsamiany wyłącznie z dokumentem przewozowym CMR.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Za dokument przewozowy należy bowiem uznawać dowolny dokument wystawiany przez spedytora, który zawiera potwierdzenie przewiezienia towaru na obszar innego państwa UE i wydanie go tam nabywcy. Dokument taki może również posiadać formę wydruku dokumentu generowanego pierwotnie w formie elektronicznej w systemie komputerowym przewoźnika w oparciu o informacje z terminali , którymi posługują się kurierzy tego spedytora.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA