| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Dokumentowanie dostaw wewnątrzwspólnotowych dla potrzeb VAT

Dokumentowanie dostaw wewnątrzwspólnotowych dla potrzeb VAT

Prowadzenie udanej wymiany wewnątrzwspólnotowej wymaga częstokroć szybkości i elastyczności w dostawach towarów, co czasami stwarza problemy interpretacyjne przepisów podatkowych, które wydają się być zbyt „sztywne” w stosunku do rozwiązań występujących w życiu.

Jedną z takich spraw, która pomimo doczekania się wielu orzeczeń sądowych w kraju jak i przed ETS, nadal budzi wątpliwości poszczególnych podatników, jest kwestia rodzaju dokumentów przewozowych (transportowych), uprawniających podatnika do zastosowania 0% stawki VAT z tytułu dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Jeden z podatników (spółka), który nie był pewien poprawności swoich działań, zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego w zakresie właściwego rozumienia przepisu art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT.

Przedstawiając swoją sytuację, spółka ta wskazała, iż korzystając z usług firm spedycyjnych nie zawsze dokonuje wysyłki towaru w ilości wystarczającej do zapełnienia całego pojazdu, a więc w takich przypadkach spedytor łączy ten ładunek z ładunkami innych firm i nie wystawia odrębnych dokumentów CMR dla każdego z nadawców.

Polecamy: serwis PIT

Zamiast tego, spedytor wystawia dla przewożonej partii towaru inny dokument przewozowy, tj. dowód doręczenia przesyłki, który oprócz danych umożliwiających identyfikację konkretnej partii towaru, zawiera również datę i adres dostarczenia przesyłki oraz poświadczenie jej doręczenia.

Wątpliwość podatnika wzbudzało to, czy rzeczywiście powyższy dowód doręczenia przesyłki może być przez organy podatkowe uznany za „dokument przewozowy”, o którym jest mowa w ww. art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT, a który jest niezbędny dla nabycia prawa do zastosowania dla danej dostawy wewnątrzwspólnotowej 0% stawki VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając w imieniu Ministra Finansów wydał w dniu 15 kwietnia 2010 r. interpretację indywidualną nr IPPP3/443-83/10-4/KC, w której podzielił stanowisko pytającej Spółki, że interpretacja przepisów ustawowych oraz międzynarodowych jednoznacznie pozwala na uznanie, że użyty w polskich przepisach zwrot „dokument przewozowy” nie może być zawężająco utożsamiany wyłącznie z dokumentem przewozowym CMR.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Za dokument przewozowy należy bowiem uznawać dowolny dokument wystawiany przez spedytora, który zawiera potwierdzenie przewiezienia towaru na obszar innego państwa UE i wydanie go tam nabywcy. Dokument taki może również posiadać formę wydruku dokumentu generowanego pierwotnie w formie elektronicznej w systemie komputerowym przewoźnika w oparciu o informacje z terminali , którymi posługują się kurierzy tego spedytora.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria Effect z Krakowa zajmuje się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych na terenie całego kraju

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »