Gdzie rozliczyć VAT od usług związanych z nieruchomościami
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 28e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 554, poz. 535 z późn. zm.) miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przystosowania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.
REKLAMA
Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy
Z przepisu tego wyraźnie wynika, że nie ma tu znaczenia siedziba którejkolwiek ze stron umowy (usługobiorcy czy usługodawcy, polski czy zagraniczny), gdyż jasno jest powiedziane, że miejscem świadczenia wymienionych usług związanych z nieruchomościami jest miejsce (a więc państwo, w którym nieruchomość jest położona).
Należy podkreślić, że powołany przepis art. 28e ma zastosowanie tylko w sytuacji, gdy wykonywana usługa związana jest z konkretną nieruchomością. Objęte więc tym przepisem są nieruchomości, której miejsce położenia możliwe jest do ustalenia.
Jeżeli wymienione w przepisie usługi są świadczone ale nie odnoszą się do konkretnej nieruchomości, to bez względu na miejsce siedziby/miejsca zamieszkania podatnika na rzecz którego są świadczone, opodatkowane będą na zasadach ogólnych określonych w art. 28b ustawy o VAT, czyli w miejscu, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę/ miejsce zamieszkania, stałe miejsce prowadzenia działalności, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, w miejscu, w którym zwykle prowadzi on działalność lub w którym ma on miejsce zwykłego pobytu.
Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika
Jeżeli więc usługa będzie świadczona dla podatnika z siedziba we Francji w zakresie niedotyczącym konkretnej nieruchomości, będzie ona opodatkowana we Francji, czyli w kraju odbiorcy wykonywanej usługi. Wtedy zobowiązanym do zapłacenia VAT będzie francuski przedsiębiorca.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat