reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Nowy wzór deklaracji importowej VAT-IM od 2011 roku

Nowy wzór deklaracji importowej VAT-IM od 2011 roku


Minister Finansów przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie z 19 grudnia 2008 r. w sprawie deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług. W efekcie od stycznia 2011 roku obowiązywać będzie nowy wzór deklaracji importowej VAT-IM dla podatku VAT, który będzie musiał być stosowany począwszy od rozliczeń za styczeń 2011 r.

Nowy wzór deklaracji importowej VAT-IM stał się konieczny wobec wprowadzenia od 2011 roku nowych stawek VAT na mocy ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej oraz ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw, które wprowadzają na okresy przejściowe podwyższone stawki podatku.

I. W części C. „Rozliczenie importu towarów” zmieniono brzmienie następujących wierszy:

„1. Import towarów opodatkowanych stawką 22%”
na „1. Import towarów opodatkowanych stawką podstawową”
„2. Import towarów opodatkowanych stawką 7%”
na „2. Import towarów opodatkowanych stawką obniżoną”
„3. Import towarów opodatkowanych stawką 3%”
na „3. Import towarów opodatkowanych stawką super obniżoną”

II. W objaśnieniach do deklaracji dodane zostały pkt 5-7 o następującej treści:

„5. W wierszu 1. „Import towarów opodatkowanych stawką podstawową” w poz. 22 wykazuje się podstawę opodatkowania importu towarów stawką, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy lub stawką, która na okres przejściowy zastępuje tę stawkę (tzn. stawką w wysokości 22% lub w okresie przejściowym odpowiednio 23%, 24%, 25%), a w poz. 23 podatek należny od tych czynności.

6. W wierszu 2. „Import towarów opodatkowanych stawką obniżoną” w poz. 24 wykazuje się podstawę opodatkowania importu towarów stawką, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 41 ust. 16 oraz art. 120 ust. 2 lub stawką, która na okres przejściowy zastępuje tę stawkę (tzn. stawką w wysokości 7% lub w okresie przejściowym odpowiednio 8%, 9%, 10%), a w poz. 25 podatek należny od tych czynności.

7. W wierszu 3. „Import towarów opodatkowanych stawką super obniżoną” w poz. 26 wykazuje się podstawę opodatkowania importu towarów stawką, o której mowa w art. 41 ust. 2a oraz art. 41 ust. 16 lub stawką, która na okres przejściowy zastępuje tę stawkę (tzn. stawką w wysokości 5% lub w okresie przejściowym odpowiednio 6%, 7%), a w poz. 27 podatek należny od tych czynności.”

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Polecamy: VAT 2011

Jednocześnie dokonano zmiany pouczenia zawartego w deklaracji VAT-IM.

Zgodnie z nowym pouczeniem, w wypadku niewpłacenia w obowiązującym terminie kwoty z poz. 30 lub wpłacenia jej w niepełnej wysokości, z zastrzeżeniem art. 33a ustawy, niniejsza deklaracja stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954m, z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama