REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nowy wzór deklaracji importowej VAT-IM od 2011 roku

REKLAMA

REKLAMA

Minister Finansów przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie z 19 grudnia 2008 r. w sprawie deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług. W efekcie od stycznia 2011 roku obowiązywać będzie nowy wzór deklaracji importowej VAT-IM dla podatku VAT, który będzie musiał być stosowany począwszy od rozliczeń za styczeń 2011 r.

Nowy wzór deklaracji importowej VAT-IM stał się konieczny wobec wprowadzenia od 2011 roku nowych stawek VAT na mocy ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej oraz ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw, które wprowadzają na okresy przejściowe podwyższone stawki podatku.

Autopromocja

W dotychczasowym wzorze deklaracji VAT-IM wprowadzone zostały następujące zmiany:

I. W części C. „Rozliczenie importu towarów” zmieniono brzmienie następujących wierszy:

„1. Import towarów opodatkowanych stawką 22%”
na „1. Import towarów opodatkowanych stawką podstawową”
„2. Import towarów opodatkowanych stawką 7%”
na „2. Import towarów opodatkowanych stawką obniżoną”
„3. Import towarów opodatkowanych stawką 3%”
na „3. Import towarów opodatkowanych stawką super obniżoną”

II. W objaśnieniach do deklaracji dodane zostały pkt 5-7 o następującej treści:

„5. W wierszu 1. „Import towarów opodatkowanych stawką podstawową” w poz. 22 wykazuje się podstawę opodatkowania importu towarów stawką, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy lub stawką, która na okres przejściowy zastępuje tę stawkę (tzn. stawką w wysokości 22% lub w okresie przejściowym odpowiednio 23%, 24%, 25%), a w poz. 23 podatek należny od tych czynności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

6. W wierszu 2. „Import towarów opodatkowanych stawką obniżoną” w poz. 24 wykazuje się podstawę opodatkowania importu towarów stawką, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 41 ust. 16 oraz art. 120 ust. 2 lub stawką, która na okres przejściowy zastępuje tę stawkę (tzn. stawką w wysokości 7% lub w okresie przejściowym odpowiednio 8%, 9%, 10%), a w poz. 25 podatek należny od tych czynności.

7. W wierszu 3. „Import towarów opodatkowanych stawką super obniżoną” w poz. 26 wykazuje się podstawę opodatkowania importu towarów stawką, o której mowa w art. 41 ust. 2a oraz art. 41 ust. 16 lub stawką, która na okres przejściowy zastępuje tę stawkę (tzn. stawką w wysokości 5% lub w okresie przejściowym odpowiednio 6%, 7%), a w poz. 27 podatek należny od tych czynności.”

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Polecamy: VAT 2011

Jednocześnie dokonano zmiany pouczenia zawartego w deklaracji VAT-IM.

Zgodnie z nowym pouczeniem, w wypadku niewpłacenia w obowiązującym terminie kwoty z poz. 30 lub wpłacenia jej w niepełnej wysokości, z zastrzeżeniem art. 33a ustawy, niniejsza deklaracja stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954m, z późn. zm.).

Zmiana pouczenia ma charakter doprecyzowujący. Jeżeli podatnik rozlicza podatek na zasadach określonych w art. 33a, nie jest zobowiązany do wpłaty podatku wynikającego z deklaracji importowej. Kwota podatku wynikającego z deklaracji importowej zostanie bowiem rozliczona przez podatnika w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy – miesiąc lub kwartał.

Załącznik do ww. rozporządzenia zawiera również załącznik do deklaracji importowej VATIM/A. Jednak w załączniku VAT-IM/A nie będą dokonywane zmiany w porównaniu do wzoru dotychczasowego.

Ogólne określenie stawek podatku (tj. stawka podstawowa, obniżona i super obniżona) wynika z konieczności ujednolicenia stosowanej nomenklatury w obowiązujących przepisach w zakresie podatku od towarów i usług.

Zastosowanie ww. nomenklatury planowane jest również w innych deklaracjach dla podatku od towarów i usług.

Podstawą do wydania rozporządzenia jest art. 33b ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Projektowane rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2011 r., tj. razem z zakładanym na ten dzień wejściem w życie przepisów ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

REKLAMA