Nowy wzór deklaracji importowej VAT-IM od 2011 roku
REKLAMA
REKLAMA
Nowy wzór deklaracji importowej VAT-IM stał się konieczny wobec wprowadzenia od 2011 roku nowych stawek VAT na mocy ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej oraz ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw, które wprowadzają na okresy przejściowe podwyższone stawki podatku.
REKLAMA
W dotychczasowym wzorze deklaracji VAT-IM wprowadzone zostały następujące zmiany:
I. W części C. „Rozliczenie importu towarów” zmieniono brzmienie następujących wierszy:
„1. Import towarów opodatkowanych stawką 22%”
na „1. Import towarów opodatkowanych stawką podstawową”
„2. Import towarów opodatkowanych stawką 7%”
na „2. Import towarów opodatkowanych stawką obniżoną”
„3. Import towarów opodatkowanych stawką 3%”
na „3. Import towarów opodatkowanych stawką super obniżoną”
II. W objaśnieniach do deklaracji dodane zostały pkt 5-7 o następującej treści:
„5. W wierszu 1. „Import towarów opodatkowanych stawką podstawową” w poz. 22 wykazuje się podstawę opodatkowania importu towarów stawką, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy lub stawką, która na okres przejściowy zastępuje tę stawkę (tzn. stawką w wysokości 22% lub w okresie przejściowym odpowiednio 23%, 24%, 25%), a w poz. 23 podatek należny od tych czynności.
6. W wierszu 2. „Import towarów opodatkowanych stawką obniżoną” w poz. 24 wykazuje się podstawę opodatkowania importu towarów stawką, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 41 ust. 16 oraz art. 120 ust. 2 lub stawką, która na okres przejściowy zastępuje tę stawkę (tzn. stawką w wysokości 7% lub w okresie przejściowym odpowiednio 8%, 9%, 10%), a w poz. 25 podatek należny od tych czynności.
7. W wierszu 3. „Import towarów opodatkowanych stawką super obniżoną” w poz. 26 wykazuje się podstawę opodatkowania importu towarów stawką, o której mowa w art. 41 ust. 2a oraz art. 41 ust. 16 lub stawką, która na okres przejściowy zastępuje tę stawkę (tzn. stawką w wysokości 5% lub w okresie przejściowym odpowiednio 6%, 7%), a w poz. 27 podatek należny od tych czynności.”
Polecamy: Postępowanie podatkowe
Polecamy: VAT 2011
Jednocześnie dokonano zmiany pouczenia zawartego w deklaracji VAT-IM.
REKLAMA
Zgodnie z nowym pouczeniem, w wypadku niewpłacenia w obowiązującym terminie kwoty z poz. 30 lub wpłacenia jej w niepełnej wysokości, z zastrzeżeniem art. 33a ustawy, niniejsza deklaracja stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954m, z późn. zm.).
Zmiana pouczenia ma charakter doprecyzowujący. Jeżeli podatnik rozlicza podatek na zasadach określonych w art. 33a, nie jest zobowiązany do wpłaty podatku wynikającego z deklaracji importowej. Kwota podatku wynikającego z deklaracji importowej zostanie bowiem rozliczona przez podatnika w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy – miesiąc lub kwartał.
Załącznik do ww. rozporządzenia zawiera również załącznik do deklaracji importowej VATIM/A. Jednak w załączniku VAT-IM/A nie będą dokonywane zmiany w porównaniu do wzoru dotychczasowego.
Ogólne określenie stawek podatku (tj. stawka podstawowa, obniżona i super obniżona) wynika z konieczności ujednolicenia stosowanej nomenklatury w obowiązujących przepisach w zakresie podatku od towarów i usług.
Zastosowanie ww. nomenklatury planowane jest również w innych deklaracjach dla podatku od towarów i usług.
Podstawą do wydania rozporządzenia jest art. 33b ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
Projektowane rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2011 r., tj. razem z zakładanym na ten dzień wejściem w życie przepisów ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat