| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jaki kurs waluty przyjąć przy rozliczaniu VAT od faktur importowych

Jaki kurs waluty przyjąć przy rozliczaniu VAT od faktur importowych


Sprowadzamy towary na polski rynek głównie od kontrahentów z Azji. Zakupujemy różne towary handlowe w różnych ilościach i w różnym czasie. W fakturach zawsze jest kwota w walucie obcej, zazwyczaj w USD. Jaki kurs waluty powinniśmy zastosować dla celów VAT przy przeliczaniu kwot z faktur importowych? Czy stosować kurs z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktur, czy też z dnia poprzedzającego odprawę celną? Jesteśmy firmą zarejestrowaną w Polsce i podatnikiem VAT.

Co do zasady przy rozliczaniu VAT - w przypadku gdy kwoty przyjęte do ustalenia podstawy opodatkowania są przedstawione w walucie obcej (np. USD lub innej) - przeliczenia na polską walutę dokonuje się poprzez zastosowanie kursu średniego określonej waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. 

Powyższa zasada nie będzie miała jednak zastosowania do ustalenia kursu z tytułu importu.

Zgodnie z art. 31a ust. 3 ustawy o VAT, przy imporcie dla celów podatku od towarów i usług, przeliczenia na polską walutę zaimportowanych towarów należy dokonać przy zastosowaniu przepisów celnych, co oznacza, iż winno się przyjąć kurs określony w dokumencie celnym, który zastosowano przeliczając wartość celną towaru. 

Stosowanie takiej metody przeliczania wynika z faktu, iż podatek należny wykazywany w zgłoszeniu celnym jest jednocześnie podatkiem naliczonym i dlatego brak jest podstaw do innego sposobu przeliczania wartości z tytułu importu towarów dla potrzeb podatku od towarów i usług.

Wracając do zastosowania właściwego kursu do przeliczenia waluty, do ustalania wartości celnej towarów należy przyjmować bieżące kursy średnie ustalane i ogłaszane przez NBP w przedostatnią środę każdego miesiąca. Kursy te obowiązują przez cały okres następnego miesiąca po miesiącu, w którym zostały ogłoszone.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Podatnicy powinni również pamiętać, że przy imporcie towarów, podstawą opodatkowania dla potrzeb VAT będzie wartość celna powiększona o należne cło. W pytaniu nie określono dokładnie jakiego rodzaju towary są sprowadzane z krajów Azji. 

Gdyby jednak wszystkie towary lub niektóre z nich podlegałyby podatkowi akcyzowemu, wówczas podstawą opodatkowania będzie wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy. 

Do podstawy opodatkowania winny zostać zaliczone również inne koszty, których wcześniej nie włączono do podstawy opodatkowania, tj.: prowizje, opakowania, transport i koszty ubezpieczenia, te których nie uwzględniono wcześniej lub takie, które zostaną poniesione późniejszym okresie ale nie później niż do czasu pierwszego miejsca przeznaczenia towarów na terytorium kraju.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK