Jakie skutki w podatku VAT wywołuje refakturowanie zakupu kłódek zabezpieczających towar od niemieckiej firmy
REKLAMA
REKLAMA
ODPOWIEDŹ
REKLAMA
Dostawa (sprzedaż) przedmiotowych blokad niemieckiej firmie stanowić będzie dostawę krajową opodatkowaną podatkiem VAT według stawki 23%. Dostawę tę należy zatem udokumentować fakturą (refakturą) z podatkiem VAT obliczonym według tej właśnie stawki.
UZASADNIENIE
Odpowiedź na pytanie rozpocząć należy od wyjaśnienia tego czym jest refakturowanie. Otóż refakturowanie jest to - jak się przyjmuje – fakturowanie odsprzedaży usług bez doliczania marży. Do odsprzedaży usług dochodzi zaś w przypadkach, o których mowa w art. 8 ust. 2a ustawy o VAT, a więc gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Na podobnej zasadzie odsprzedawane mogą być (a w konsekwencji refakturowane) media.
W bardzo szerokim rozumieniu refakturowaniem bywa również nazywane fakturowanie odsprzedaży towarów. Taki właśnie charakter ma według mnie wskazane powyżej obciążenie.
Mając to na uwadze zauważyć pragnę, że z punktu widzenia VAT odsprzedaż towarów stanowi dokonywanie ich dostaw. Jednocześnie w świetle polskich przepisów VAT dokonywane przez podatników dostawy towarów dzielą się na cztery rodzaje. Są to dostawy towarów na terytorium kraju, dostawy towarów poza terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów, eksport towarów.
Cechą charakterystyczną wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów oraz eksportu towarów jest wysyłanie lub transportowanie towarów między odpowiednio Polską a innym państwem członkowskim (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów – zob. art. 13 ust. 1 ustawy o VAT) oraz Polską a terytorium poza Unią Europejską (eksport towarów – zob. art. 2 pkt 8 ustawy o VAT). W mojej ocenie w przedstawionym stanie faktycznym do żadnego z takich przemieszczeń nie dojdzie, gdyż w wyniku dokonanej dostawy przedmiotowe blokady zostaną zamontowane na naczepach (bez znaczenia jest to co się później stanie z naczepami z zamontowanymi blokadami).
Jednocześnie skoro w momencie dokonania dostawy (sprzedaży) będące jej przedmiotem blokady znajdują się na terytorium Polski, dostawy te stanowią dostawy towarów na terytorium kraju. A zatem uważam, że dostawa (sprzedaż) przedmiotowych blokad niemieckiej firmie stanowić będzie dostawę krajową opodatkowaną podatkiem VAT według stawki 23%. Dostawę tę należy zatem udokumentować fakturą (refakturą) z podatkiem VAT obliczonym według tej właśnie stawki.
Podstawa prawna:
art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r., poz. 685)
Tomasz Krywan
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat