Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju – rozliczenie VAT
REKLAMA
REKLAMA
Na podstawie art. 2 pkt 23 ustawy o VAT przez sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od towarów i usług lub na jego rzecz z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem że dostawa dokonywana jest na rzecz:
REKLAMA
- podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9, lub
- innego niż wymieniony w lit. a podmiotu niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej.
Ze sprzedażą wysyłkową z terytorium kraju mamy do czynienia, gdy podatnik zarejestrowany w Polsce dla celów VAT dokonuje dostawy towarów na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, o ile podmioty te nie mają obowiązku rozliczania WNT z tytułu tej transakcji bądź też na rzecz innego podmiotu niebędącego podatnikiem od wartości dodanej. Przy czym, aby doszło do sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, sprzedawca musi dokonać transportu lub wysyłki tych towarów z Polski na terytorium innego państwa członkowskiego UE. Transport/wysyłka towarów ma być dokonana wyłącznie przez dostawcę lub podmiot działający na jego rzecz (np. przez profesjonalnego przewoźnika).
Przykładowo, z transakcją taką mamy do czynienia wtedy gdy przewoźnik działający na rzecz sprzedawcy – polskiej spółki transportuje sprzedane towary do podatnika podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec, przy czym nabywca ten nie ma obowiązku rozliczenia WNT w związku z przedmiotowym zakupem. Podobnie jest również w przypadku wysyłki towarów przez polskiego podatnika VAT do osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (konsumenta) na terytorium innego państwa UE.
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
REKLAMA
W przypadku transakcji sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju zastosowanie znajduje przepis szczególny określający odmienne zasady ustalania miejsca opodatkowania. Co do zasady, dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych podlegają opodatkowaniu w państwie, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy (art. 22 ust. 1 ustawy o VAT). Jak stanowi jednak, art. 23 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów, z zastrzeżeniem ust. 2.
Zgodnie zaś z ust. 2 powołanego przepisu, w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium kraju, jeżeli całkowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe wysyłanych lub transportowanych do tego samego państwa członkowskiego w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, pomniejszona o kwotę podatku, jest mniejsza lub równa w danym roku, od kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie ustalonej przez państwo członkowskie przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów.
Powyższe oznacza, że sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju na zasadzie wyjątku podlega opodatkowaniu w państwie przeznaczenia towarów będących przedmiotem tej transakcji. Jeżeli jednak całkowita wartość netto towarów (innych niż wyroby akcyzowe) wysyłanych lub transportowanych do jednego państwa członkowskiego UE w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju jest mniejsza lub równa w danym roku, od kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie ustalonej przez to państwo UE (tj. państwo przeznaczenia) dla wysyłanych lub transportowanych towarów, wówczas miejscem opodatkowania jest terytorium Polski.
Ewelina Kalita, Młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat