Umowy leasingu spełniające kryteria dostawy towarów
REKLAMA
REKLAMA
Za dostawę uważa się, między innymi, wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.
REKLAMA
Nie każde wydanie towaru w ramach umowy leasingu uważane jest za dostawę, lecz tylko jeśli spełnione są dwa warunki:
1) Przedmiot umowy leasingu musi być amortyzowany przez korzystającego (nie dotyczy to gruntów, które nie podlegają amortyzacji),
2) Zawarta umowa leasingu przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.
Zatem ustawodawca zalicza do dostawy towarów taką umowę leasingu, w której przeniesienie własności następuje w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych w umowie, a skutek w postaci przejścia własności ma być wyrażony bezwarunkowo - na to wskazywałoby użycie sformułowania „następuje przeniesienie własności”.
Wobec powyższego należy wskazać, iż w przypadku umowy leasingu, umowa stanowić będzie, iż z chwilą zapłaty ostatniej raty leasingowej zostanie przeniesiona na leasingobiorcę własność budynku, a jednocześnie spełniony zostanie warunek, jakim jest wydanie towaru na podstawie przedmiotowej umowy, wówczas stanowić będzie dostawę towaru.
REKLAMA
Obowiązek podatkowy w takim przypadku powstanie jak przy innych dostawach, tzn. z chwilą wydania towaru, a ponieważ dostawa ta powinna być udokumentowana fakturą - z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru.
Podstawę opodatkowania stanowi obrót, czyli kwota należna z tytułu dostawy pomniejszona o kwotę należnego podatku. W chwili, zatem powstania obowiązku podatkowego z tytułu leasingu, będącego dostawą towaru, opodatkowana zostaje cała wartości umowy leasingowej.
Podstawa prawna: art. 7 ust 9 ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U z 2004 Nr 54 poz. 535 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat