| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > VAT w Leasingu > Umowy leasingu spełniające kryteria dostawy towarów

Umowy leasingu spełniające kryteria dostawy towarów

W pewnych przypadkach wydanie towarów w ramach umowy leasingu uważane jest za dostawę towarów.

Za dostawę uważa się, między innymi, wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione. 

Nie każde wydanie towaru w ramach umowy leasingu uważane jest za dostawę, lecz tylko jeśli spełnione są dwa warunki:
1) Przedmiot umowy leasingu musi być amortyzowany przez korzystającego (nie dotyczy to gruntów, które nie podlegają amortyzacji),
2) Zawarta umowa leasingu przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.

Zatem ustawodawca zalicza do dostawy towarów taką umowę leasingu, w której przeniesienie własności następuje w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych w umowie, a skutek w postaci przejścia własności ma być wyrażony bezwarunkowo - na to wskazywałoby użycie sformułowania „następuje przeniesienie własności”. 

Wobec powyższego należy wskazać, iż w przypadku umowy leasingu, umowa stanowić będzie, iż z chwilą zapłaty ostatniej raty leasingowej zostanie przeniesiona na leasingobiorcę własność budynku, a jednocześnie spełniony zostanie warunek, jakim jest wydanie towaru na podstawie przedmiotowej umowy, wówczas stanowić będzie dostawę towaru.

Obowiązek podatkowy w takim przypadku powstanie jak przy innych dostawach, tzn. z chwilą wydania towaru, a ponieważ dostawa ta powinna być udokumentowana fakturą - z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru. 

Podstawę opodatkowania stanowi obrót, czyli kwota należna z tytułu dostawy pomniejszona o kwotę należnego podatku. W chwili, zatem powstania obowiązku podatkowego z tytułu leasingu, będącego dostawą towaru, opodatkowana zostaje cała wartości umowy leasingowej.

Podstawa prawna: art. 7 ust 9 ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U z 2004 Nr 54 poz. 535 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa – prezydent podpisał ustawy

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »