| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > VAT w Leasingu > Umowy leasingu spełniające kryteria dostawy towarów

Umowy leasingu spełniające kryteria dostawy towarów

W pewnych przypadkach wydanie towarów w ramach umowy leasingu uważane jest za dostawę towarów.

Za dostawę uważa się, między innymi, wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione. 

Nie każde wydanie towaru w ramach umowy leasingu uważane jest za dostawę, lecz tylko jeśli spełnione są dwa warunki:
1) Przedmiot umowy leasingu musi być amortyzowany przez korzystającego (nie dotyczy to gruntów, które nie podlegają amortyzacji),
2) Zawarta umowa leasingu przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.

Zatem ustawodawca zalicza do dostawy towarów taką umowę leasingu, w której przeniesienie własności następuje w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych w umowie, a skutek w postaci przejścia własności ma być wyrażony bezwarunkowo - na to wskazywałoby użycie sformułowania „następuje przeniesienie własności”. 

Wobec powyższego należy wskazać, iż w przypadku umowy leasingu, umowa stanowić będzie, iż z chwilą zapłaty ostatniej raty leasingowej zostanie przeniesiona na leasingobiorcę własność budynku, a jednocześnie spełniony zostanie warunek, jakim jest wydanie towaru na podstawie przedmiotowej umowy, wówczas stanowić będzie dostawę towaru.

Obowiązek podatkowy w takim przypadku powstanie jak przy innych dostawach, tzn. z chwilą wydania towaru, a ponieważ dostawa ta powinna być udokumentowana fakturą - z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru. 

Podstawę opodatkowania stanowi obrót, czyli kwota należna z tytułu dostawy pomniejszona o kwotę należnego podatku. W chwili, zatem powstania obowiązku podatkowego z tytułu leasingu, będącego dostawą towaru, opodatkowana zostaje cała wartości umowy leasingowej.

Podstawa prawna: art. 7 ust 9 ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U z 2004 Nr 54 poz. 535 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »