| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > VAT w Leasingu > Samochody osobowe i inne pojazdy w leasingu

Samochody osobowe i inne pojazdy w leasingu

Ograniczeń w określeniu wielkości podatku naliczonego w przypadku nabycia samochodów osobowych (pojazdów) nie stosuje się do podatników, których przedmiotem działalności jest oddawanie w odpłatne używanie na podstawie umowy leasingu tychże samochodów, czyli leasingodawców (finansujących).

W świetle tego unormowania, finansujący zbywający wszelkie samochody (w tym samochody osobowe) ma uprawnienie do obniżenia podatku należnego o cały podatek naliczony przy nabyciu tych samochód oraz żądania zwrotu różnicy podatku na podstawie art. 87 ust 3 ustawy o VAT. Dotyczy to przypadku, gdy oddanie w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu tych samochodów stanowi przedmiot działalności podatnika (finansującego). Uprawnienie to jest niezależne od tego na podstawie jakiej umowy leasingu finansowego, czy operacyjnego finansujący oddaje te samochody do używania korzystającemu.

W przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, na podstawie umowy, leasingu, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6 000 zł.

Prawo do odliczenia VAT naliczonego przez użytkujących samochody osobowe na podstawie umowy najmu, dzierżawy i leasingu tylko w 60 proc. nie narusza przepisów VI dyrektywy (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 26 czerwca 2008 r. I SA/Sz 95/2008).

Ponadto warto wiedzieć, że kosztem uzyskania przychodu jest podatek naliczony przy zakupie usług najmu, dzierżawy, leasingu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w części, w jakiej zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 86 ust 4 pkt 1 ustawy o VAT (Dz.U z 2004 Nr 54 poz 535 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa – prezydent podpisał ustawy

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PODATKOWA EMPIRIUM

DORADCY PODATKOWI I RADCOWIE PRAWNI

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »