Oddział podmiotu zagranicznego w Polsce a VAT
REKLAMA
REKLAMA
Stosownie do art. 3 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT, w przypadku podatników nieposiadających stałego miejsca zamieszkania lub siedziby na terytorium kraju - właściwym organem podatkowym jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Należy wskazać również, iż stosownie do art. 5 ust. 9b pkt 6 ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych wyznaczenie terytorialnego zasięgu działania określonego urzędu skarbowego, może dotyczyć w szczególności oddziałów lub przedstawicielstw przedsiębiorstw zagranicznych.
REKLAMA
Oddziały przedsiębiorców zagranicznych są także rezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego, w odróżnieniu od osób zagranicznych podejmujących działalność gospodarczą na terenie Polski, które jako nierezydenci, objęte są zasięgiem działania Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście (w zakresie podatku od towarów i usług).
Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu
Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.
Dla prawidłowego dokumentowania wszelkich czynności wykonywanych poprzez oddział, na fakturach VAT, wnioskodawca powinien używać numeru NIP Oddziału oraz oznaczenia i adresu oddziału.
Pomimo więc , iż zagraniczny przedsiębiorca posiada status zarejestrowanego w Polsce podatnika dla potrzeb podatku od towarów i usług, nie ma podstaw aby uznać, iż jego Oddział jest automatycznie zarejestrowany dla potrzeb tego podatku i powinien posługiwać się numerem NIP nadanym jednostce macierzystej.
Podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat