Czy powstanie zawinionego niedoboru spowoduje obowiązek naliczenia VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca niejednokrotnie może znaleźć się w sytuacji, w której powstają niedobory i to zawinione, będące następstwem zaniedbania osoby odpowiedzialnej za powierzone mienie. Rodzić się więc może w takiej sytuacji pytanie czy zaistnienie niedoboru zawinionego, którym często zostaje obciążony pracownik odpowiedzialny za jego powstanie powoduje obowiązek naliczenia podatku VAT należnego?
REKLAMA
Odpowiadając na takie pytanie w pierwszej kolejności należy stwierdzić, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przepis art. 7 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Polecamy: serwis Podatki osobiste
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, w tym również:
- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Przytoczenie tych przepisów jest o tyle istotne, iż dają one w zasadzie odpowiedź na postawione pytanie. Mianowicie żaden z powołanych przepisów ustawy o VAT nie wymienia czynności polegającej na obciążeniu osoby materialnie odpowiedzialnej wartością niedoboru jako podlegającej opodatkowaniu VAT.
Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach
Wystąpienie niedoborów zawinionych u podatnika, co do zasady, nie ma znaczenia na gruncie należnego podatku VAT, gdyż niedobory towarów nie stanowią ani dostawy towarów, ani świadczenia usług (por. interpretacja indywidualna z dnia 24 lutego 2010 r., IBPP2/443-116/10/JJ).
Zatem w związku z powstaniem niedoborów zawinionych nie wystąpi obowiązek opodatkowania ich podatkiem VAT.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat