| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy powstanie zawinionego niedoboru spowoduje obowiązek naliczenia VAT?

Czy powstanie zawinionego niedoboru spowoduje obowiązek naliczenia VAT?

W związku z powstaniem niedoborów zawinionych u przedsiębiorcy nie wystąpi obowiązek w podatku VAT należnym – czyli obowiązek opodatkowania powyższych niedoborów podatkiem od towarów i usług.

Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca niejednokrotnie może znaleźć się w sytuacji, w której powstają niedobory i to zawinione, będące następstwem zaniedbania osoby odpowiedzialnej za powierzone mienie. Rodzić się więc może w takiej sytuacji pytanie czy zaistnienie niedoboru zawinionego, którym często zostaje obciążony pracownik odpowiedzialny za jego powstanie powoduje obowiązek naliczenia podatku VAT należnego?

Odpowiadając na takie pytanie w pierwszej kolejności należy stwierdzić, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, w tym również:
- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Przytoczenie tych przepisów jest o tyle istotne, iż dają one w zasadzie odpowiedź na postawione pytanie. Mianowicie żaden z powołanych przepisów ustawy o VAT nie wymienia czynności polegającej na obciążeniu osoby materialnie odpowiedzialnej wartością niedoboru jako podlegającej opodatkowaniu VAT. 

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Wystąpienie niedoborów zawinionych u podatnika, co do zasady, nie ma znaczenia na gruncie należnego podatku VAT, gdyż niedobory towarów nie stanowią ani dostawy towarów, ani świadczenia usług (por. interpretacja indywidualna z dnia 24 lutego 2010 r., IBPP2/443-116/10/JJ).
Zatem w związku z powstaniem niedoborów zawinionych nie wystąpi obowiązek opodatkowania ich podatkiem VAT.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK