REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy dywidenda rzeczowa podlega opodatkowaniu VAT?

Szymon Raut
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Czy dywidenda rzeczowa podlega opodatkowaniu?
Czy dywidenda rzeczowa podlega opodatkowaniu?

REKLAMA

REKLAMA

Wypłata dywidendy dokonywana przez podatnika w formie rzeczowej na rzecz wspólników (osób prawnych) polegająca na przeniesieniu na nich prawa do rozporządzania lokalami mieszkalnymi wraz z miejscami parkingowymi, stanowi nieodpłatne przekazanie towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), w konsekwencji czego podatnik zobowiązany będzie do naliczenia podatku VAT z tytułu przekazania przedmiotowych towarów.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 stycznia 2011 r. (IPPP1-443-1173/10-3/PR).

Autopromocja

Sprawa dotyczyła spółki działającej w branży deweloperskiej. Rozważała ona wypłatę wspólnikom dywidendy w formie rzeczowej, stanowiącej surogat świadczenia pieniężnego, w postaci wybudowanych lokali mieszkalnych i miejsc parkingowych. Ich wartość byłaby równa kwocie, którą wspólnicy powinni otrzymać tytułem dywidendy.

W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy wypłata dywidendy w formie rzeczowej spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w VAT? Spółka wskazała jednocześnie, że w stosunku do lokali mieszkalnych oraz miejsc postojowych będących przedmiotem dywidendy przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego. 

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie spółka uznała, że w opisanej sytuacji nie zaistnieje konieczność opodatkowania dywidendy rzeczowej podatkiem VAT, ponieważ takie zdarzenie nie zostało wyszczególnione w katalogu czynności opodatkowanych, nie stanowiąc ani dostawy towarów, ani świadczenia usług. Zdaniem spółki, jest to jednostronna czynność prawna, do której nie ma zastosowania również art. 7 ust. 2 ustawy o VAT dotyczący przekazania towarów bez wynagrodzenia.

Organ nie zgodził się ze stanowiskiem spółki. Powołując się na zasadę powszechności opodatkowania wskazał, że w istocie mamy do czynienia z przeniesieniem prawa do rozporządzania towarami, stanowiącymi przedmiot dywidendy, jak właściciel - czyli czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług z tytułu nieodpłatnego przekazania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tym samym wypłata dywidendy dokonywana przez spółkę w formie rzeczowej na rzecz wspólników polegająca na przeniesieniu na nich prawa do rozporządzania lokalami mieszkalnymi wraz z miejscami parkingowymi, stanowi nieodpłatne przekazanie towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy, w konsekwencji czego spółka zobowiązana będzie do naliczenia podatku VAT z tytułu przekazania przedmiotowych towarów.

Komentarz eksperta

W mojej ocenie powyższe stanowisko organu budzi wątpliwości. Konsekwencje w zakresie podatku VAT wypłaty przez spółkę na rzecz wspólników dywidendy rzeczowej nie są jednoznaczne.

W orzecznictwie pojawiają się argumenty które wskazywałby, iż wypłata dywidendy rzeczowej może być uznana za czynność nieopodatkowaną VAT. Jednakże organy podatkowe stoją na stanowisku, iż wypłata takiej dywidendy powinna być uznana za dostawę towarów i opodatkowana VAT. Takie stanowisko odnajdziemy również w komentowanej interpretacji.

Organ podatkowy przedmiotowej interpretacji stwierdził, iż wypłata przez spółkę dywidendy w postaci przeniesienia prawa własności do lokali mieszkalnych wraz z miejscami parkingowymi w przypadku, gdy przy ich nabyciu przysługiwało spółce prawo do odliczenia podatku naliczonego powinna być opodatkowana VAT na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

Wspomniany przepis stanowi, iż za dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności wszelkie przekazania towarów bez wynagrodzenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu.

Tym samym organ podatkowy, aby stwierdzić, iż omawiana wypłata dywidenda jest opodatkowana VAT powinien wykazać, iż przekazywane prawa własności do lokali mieszkalnych wraz z miejscami parkingowymi są wydawane na cele niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Jednakże organ podatkowy w omawianej interpretacji takich argumentów nie przedstawił.

Interpretując art. 7 ust. 2 ustawy o VAT a contrario, można stwierdzić, iż bezpłatne przekazanie towarów na cele związane z przedsiębiorstwem prowadzonym przez podatnika nie jest dostawą towarów w rozumieniu ustawy o VAT i nie podlega opodatkowaniu VAT (pogląd ten odnajdziemy w orzecznictwie m.in. w wyroku WSA we Wrocławiu z 23 czerwca 2009 r. I SA/Wr 508/09).

Moim zdaniem, w stanie faktycznym będącym przedmiotem komentowanej interpretacji można uznać, iż wypłata dywidendy przez spółkę jest ściśle i bezpośrednio związana z prowadzonym przedsiębiorstwem. Podobny pogląd podzielił w uzasadnieniu wyroku z 8 grudnia 2009 r. WSA w Gdańsku (I SA/Gd 733/09).

Ponadto należy wskazać, iż celem prowadzenia przedsiębiorstwa jest, co do zasady osiąganie zysku. Natomiast wypłata dywidendy jest jedną z form zagospodarowania wypracowanego zysku. W konsekwencji, gdyby spółka w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej nie wygenerowała zysku nie dochodziłoby do wypłaty dywidendy.

Polecamy: Serwis VAT

Polecamy: Serwis CIT

Dlatego też, wydaje się zasadne stwierdzenie, iż wypłata dywidendy w komentowanej interpretacji nie może zostać uznana za czynność opodatkowaną VAT na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT

Wypłata dywidendy w przypadku, gdy jest dokonywana w postaci pieniężnej nie wywołuje konsekwencji na gruncie ustawy o VAT Dywidenda taka nie jest ani dostawą towaru, ani usługą świadczoną przez wypłacającego. Stąd też, odmienne traktowanie na gruncie ustawy o VAT wypłaty dywidendy biorąc pod uwagę jej przedmiot jest niezbyt zasadne. Zarówno dywidenda pieniężna jak i rzeczowa służą, co do zasady, temu samemu celowi – przysporzeniu majątkowemu wspólników.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

REKLAMA