reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy dywidenda rzeczowa podlega opodatkowaniu VAT?

Czy dywidenda rzeczowa podlega opodatkowaniu VAT?

Wypłata dywidendy dokonywana przez podatnika w formie rzeczowej na rzecz wspólników (osób prawnych) polegająca na przeniesieniu na nich prawa do rozporządzania lokalami mieszkalnymi wraz z miejscami parkingowymi, stanowi nieodpłatne przekazanie towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), w konsekwencji czego podatnik zobowiązany będzie do naliczenia podatku VAT z tytułu przekazania przedmiotowych towarów.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 stycznia 2011 r. (IPPP1-443-1173/10-3/PR).

Sprawa dotyczyła spółki działającej w branży deweloperskiej. Rozważała ona wypłatę wspólnikom dywidendy w formie rzeczowej, stanowiącej surogat świadczenia pieniężnego, w postaci wybudowanych lokali mieszkalnych i miejsc parkingowych. Ich wartość byłaby równa kwocie, którą wspólnicy powinni otrzymać tytułem dywidendy.

W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy wypłata dywidendy w formie rzeczowej spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w VAT? Spółka wskazała jednocześnie, że w stosunku do lokali mieszkalnych oraz miejsc postojowych będących przedmiotem dywidendy przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego. 

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie spółka uznała, że w opisanej sytuacji nie zaistnieje konieczność opodatkowania dywidendy rzeczowej podatkiem VAT, ponieważ takie zdarzenie nie zostało wyszczególnione w katalogu czynności opodatkowanych, nie stanowiąc ani dostawy towarów, ani świadczenia usług. Zdaniem spółki, jest to jednostronna czynność prawna, do której nie ma zastosowania również art. 7 ust. 2 ustawy o VAT dotyczący przekazania towarów bez wynagrodzenia.

Organ nie zgodził się ze stanowiskiem spółki. Powołując się na zasadę powszechności opodatkowania wskazał, że w istocie mamy do czynienia z przeniesieniem prawa do rozporządzania towarami, stanowiącymi przedmiot dywidendy, jak właściciel - czyli czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług z tytułu nieodpłatnego przekazania.

Tym samym wypłata dywidendy dokonywana przez spółkę w formie rzeczowej na rzecz wspólników polegająca na przeniesieniu na nich prawa do rozporządzania lokalami mieszkalnymi wraz z miejscami parkingowymi, stanowi nieodpłatne przekazanie towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy, w konsekwencji czego spółka zobowiązana będzie do naliczenia podatku VAT z tytułu przekazania przedmiotowych towarów.

Komentarz eksperta

W mojej ocenie powyższe stanowisko organu budzi wątpliwości. Konsekwencje w zakresie podatku VAT wypłaty przez spółkę na rzecz wspólników dywidendy rzeczowej nie są jednoznaczne.

W orzecznictwie pojawiają się argumenty które wskazywałby, iż wypłata dywidendy rzeczowej może być uznana za czynność nieopodatkowaną VAT. Jednakże organy podatkowe stoją na stanowisku, iż wypłata takiej dywidendy powinna być uznana za dostawę towarów i opodatkowana VAT. Takie stanowisko odnajdziemy również w komentowanej interpretacji.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

taxonline.pl

Serwis podatkowy PwC

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy dywidenda rzeczowa podlega opodatkowaniu?
Czy dywidenda rzeczowa podlega opodatkowaniu?

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Zwolańska

Biegły rewident, dyplomowany księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama