VAT 2011 – jak opodatkować sprzedaż złomu?
REKLAMA
REKLAMA
Po wejściu w życie omawianych zmian, do ustawy o podatku od towarów i usług dodany zostanie art. 17 ust. 1 pkt 7, który otrzyma brzmienie:
REKLAMA
podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające złom, jeżeli dokonującym jego dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, niekorzystający ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, a dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2.
Z powołanego przepisu wynika, że:
- w przypadku transakcji dokonywanej przez podatnika podatku VAT, który nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego na gruncie VAT, na rzecz innego podatnika (a więc dostawy dokonywanej pomiędzy przedsiębiorcami),
- której przedmiotem będzie złom (towar, którego nie można uznać za używany),
zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT będzie nabywca. Regulacja ta, będzie więc stanowiła wyjątek od zasady, zgodnie z którą podatek VAT z tytułu dostawy towarów na terytorium Polski rozlicza sprzedawca.
Rozliczenie transakcji przez sprzedawcę
Sprzedawca złomu (będący podatnikiem VAT) nie będzie rozliczał podatku należnego z tytułu ww. transakcji. Będzie on oczywiście zobowiązany do wystawienia faktury VAT. Przy czym na fakturze takiej nie będą umieszczane informacje dotyczące stawki i kwoty podatku. Powyższe wynikać będzie z art. 106 ust. 1a ustawy o podatku od towarów i usług.
Z uwagi na fakt, że sprzedawca nie będzie rozliczał podatku VAT z tytułu dostawy złomu, uchylony zostanie przepis art. 19 ust. 13 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług, w którym określono szczególny moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy złomu.
Rozliczenie transakcji przez nabywcę
Do rozliczenia transakcji zobowiązany będzie nabywca złomu. Podmiot ten, na podstawie znowelizowanego art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, będzie wystawiał faktury wewnętrzne, z których wynikała będzie kwota podatku należnego z tytułu danej transakcji. Kwota ta będzie jednocześnie stanowiła dla nabywcy złomu kwotę podatku naliczonego (86 ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług).
Spółka A dokonuje sprzedaży złomu na rzecz Spółki B (obie są czynnymi podatnikami VAT nie korzystającymi ze zwolnienia podmiotowego od podatku). Spółka udokumentuje swoją sprzedaż fakturą VAT bez żadnej kwoty i stawki podatku (odpowiednik faktury VAT np.), natomiast nabywca będzie obowiązany wystawić fakturę wewnętrzną i naliczyć na niej od kwoty wynikającej z faktury sprzedaży 23 % podatku VAT. Podatek ten będzie dla Spółki B stanowił jednocześnie podatek naliczony. Spółka A transakcję wykaże w poz. 41 deklaracji VAT-7, natomiast Spółka B zarówno w poz. 41 jak i 42 oraz po stronie podatku naliczonego.
Wadliwie wystawiona faktura
Nabywcy złomu powinni zwracać szczególną uwagę na otrzymywane od sprzedawców faktury. Jak już wskazano na fakturach takich nie powinno się wykazywać stawki i kwoty podatku należnego z tytułu dostawy.
Jednakże, jeżeli po zmianie przepisów sprzedawca omyłkowo wykaże na wystawionej przez siebie fakturze kwotę podatku VAT, nabywca nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z takiej faktury. Zasada ta będzie wynikać z dodanego do ustawy o podatku od towarów i usług art. 88 ust. 3a pkt 7.
Wejście w życie omawianych zmian planowane jest na dzień 1 kwietnia 2011 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat