reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Wewnątrzwspółnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem

Wewnątrzwspółnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, rozumie się przemieszczenie towarów dokonywane przez podatnika podatku VAT, lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju (np. z Niemiec do Polski).

Wewnątrzwspółnotowe nabycie towarów (WNT) występuje jeżeli towary te zostały przez podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika.

Podstawą opodatkowania w WNT jest wiec kwota, jaką nabywca obowiązany jest zapłacić, przy czym kwota ta obejmuje jednocześnie należności uboczne, powiększające koszt nabycia rzeczy, takie jak:
1) podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów, z wyjątkiem podatku;
2) wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego WNT.

Pamiętać należy że:
1) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem to inaczej każde nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego innego niż państwo członkowskie rozpoczęcia wysyłki Np. Z Polski do Niemiec
2) VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nie jest wpłacany do urzędu celnego, lecz wykazywany jest jako podatek należny i jednocześnie jako podatek naliczony
3) transakcje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów dokumentuje się fakturą wewnętrzną. Można wystawić jedną fakturę wewnętrzną dla wszystkich nabyć wewnątrzwspólnotowych.
4) obowiązek podatkowy w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru. Jeśli jednak transakcja jest potwierdzona fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Deklaracje Intrastat składa się do 10 dnia po zakończeniu każdego miesiąca. Deklaracja musi dokumentować każdy przywóz towarów, który odbywa się pomiędzy innym państwem członkowskim UE a Polską.

Dana czynność będzie zatem rejestrowana w systemie dwukrotnie :
- raz jako przywóz (w państwie, do którego towary są wprowadzane),
- drugi raz jako wywóz (w państwie, z którego pochodzi towar)

Podstawa prawna: art. 5 ust 3 , art. 9 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004 Nr 54 poz. 535 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama