Wewnątrzwspółnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem
REKLAMA
REKLAMA
Wewnątrzwspółnotowe nabycie towarów (WNT) występuje jeżeli towary te zostały przez podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika.
REKLAMA
Podstawą opodatkowania w WNT jest wiec kwota, jaką nabywca obowiązany jest zapłacić, przy czym kwota ta obejmuje jednocześnie należności uboczne, powiększające koszt nabycia rzeczy, takie jak:
1) podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów, z wyjątkiem podatku;
2) wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego WNT.
Pamiętać należy że:
1) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem to inaczej każde nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego innego niż państwo członkowskie rozpoczęcia wysyłki Np. Z Polski do Niemiec
2) VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nie jest wpłacany do urzędu celnego, lecz wykazywany jest jako podatek należny i jednocześnie jako podatek naliczony
3) transakcje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów dokumentuje się fakturą wewnętrzną. Można wystawić jedną fakturę wewnętrzną dla wszystkich nabyć wewnątrzwspólnotowych.
4) obowiązek podatkowy w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru. Jeśli jednak transakcja jest potwierdzona fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.
Deklaracje Intrastat składa się do 10 dnia po zakończeniu każdego miesiąca. Deklaracja musi dokumentować każdy przywóz towarów, który odbywa się pomiędzy innym państwem członkowskim UE a Polską.
Dana czynność będzie zatem rejestrowana w systemie dwukrotnie :
- raz jako przywóz (w państwie, do którego towary są wprowadzane),
- drugi raz jako wywóz (w państwie, z którego pochodzi towar)
Podstawa prawna: art. 5 ust 3 , art. 9 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004 Nr 54 poz. 535 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat