reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady ekspertów INFORLEX > Odliczenie VAT z paragonu za parkowanie?

Odliczenie VAT z paragonu za parkowanie?

Czy mając paragon za parkowanie, można odliczyć VAT? Czy może trzeba dysponować fakturą?

Odpowiedź

Nie można odliczyć VAT z paragonu. Aby odliczyć VAT, trzeba dysponować fakturą.

Uzasadnienie

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT). Jak z tego wynika, podstawą do odliczenia VAT może być faktura VAT. Jednak w rozporządzeniu w sprawie faktur zostały określone dokumenty, które mimo że nie są fakturami, mogą być uznane za faktury (§ 17 rozporządzenia). Według tych regulacji za fakturę uznajemy również:

1) bilety jednorazowe uprawniające do przejazdu na odległość nie mniejszą niż 50 km, wydawane przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami,

2) dokumenty dotyczące usług pośrednictwa finansowego zwolnionych od podatku,

3) dowody zapłaty za przejazdy autostradami płatnymi,

4) rachunki, o których mowa w art. 87 i 88 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r. poz. 749, 1101 i 1342), wystawiane przez podatników niezarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni, z wyjątkiem gdy do wystawienia faktury obowiązani są podatnicy dokonujący WDT nowych środków transportu.

Dokumenty te muszą zawierać dane określone w przepisach.

Wśród dokumentów, które mogą być uznane za faktury, co jest równoznaczne z prawem do odliczenia z nich VAT (poza rachunkami), nie wymieniono kwitów parkingowych. Aby odliczać z nich VAT, trzeba wystąpić do wystawcy o wystawienie na ich podstawie faktury VAT. Obecnie może to być faktura uproszczona (gdy wartość transakcji nie przekracza 450 zł).

Nie otrzymamy natomiast faktury za opłaty parkingowe za parkowanie na drogach publicznych. Jest to danina publiczna i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wobec tego za kupione abonamenty i wykupione w parkomacie bilety parkingowe gmina nie wystawia faktur VAT i nie nalicza VAT.

PODSTAWA PRAWNA:

• § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 68, poz. 360; ost.zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 1428

 

 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Meritoros

Biura rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama