reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady ekspertów INFORLEX > Kiedy przeprowadzić inwentaryzację środków trwałych

Kiedy przeprowadzić inwentaryzację środków trwałych

Czy jest możliwość przeprowadzenia inwentaryzacji środków trwałych nie od października do 15 stycznia roku następnego, lecz w okresie np. maj–czerwiec (przy założeniu, że inwentaryzacji dokonuje się nie później niż w ciągu 4 lat).


Odpowiedź

Tak, jeżeli są to środki trwałe znajdujące się na terenie strzeżonym, wówczas można je inwentaryzować raz na 4 lata. Nie ma wymogu, w którym okresie ma być przeprowadzona inwentaryzacja. W związku z tym można jej dokonać w dowolnym momencie roku.


Uzasadnienie

Jednostki mają obowiązek przeprowadzenia inwentaryzacji na dzień bilansowy. W przypadku nieruchomości zaliczanych do środków trwałych oraz innych składników środków trwałych, jeżeli znajdują się na terenie strzeżonym, termin inwentaryzacji uznaje się za zachowany, gdy inwentaryzacja zostaje przeprowadzona raz w ciągu 4 lat. Moment inwentaryzacji nie jest określony, więc można jej dokonać w dowolnym terminie w ciągu roku. Ważne, żeby termin przeprowadzenia inwentaryzacji nie był dłuższy niż 4 lata.


PODSTAWA PRAWNA:

• art. 26 ust. 3 pkt 3 ustawy z 20 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 613

reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn Głównego Księgowego
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama