reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady ekspertów INFORLEX > Kiedy można stosować indywidualne stawki amortyzacyjne

Kiedy można stosować indywidualne stawki amortyzacyjne

Właściciel budynku wprowadzonego do ewidencji środków trwałych w 2000 r. i amortyzowanego stawką 2,5% (40 lat) wynajmuje ten budynek. W 2013 r. poniósł wydatki na jego ulepszenie, modernizację. Czy wartość tych ulepszeń może amortyzować przez 10 lat?


ODPOWIEDŹ

Nie. Wartość ulepszeń zwiększa wartość początkową ulepszonego środka trwałego.


UZASADNIENIE

Jeżeli ulepszenie zostało dokonane we własnym środku trwałym, to oznacza, że nastąpiło zwiększenie wartości początkowej tego środka trwałego. Nie można więc dokonać amortyzacji wartości ulepszenia odrębnie.

Indywidualne stawki amortyzacyjne (10 lat) zgodnie z art. 16j ust. 1 ustawy o CIT można byłoby stosować w przypadku ulepszonego środka trwałego, który jest po raz pierwszy wprowadzony do ewidencji podatnika. W danym przypadku budynek figuruje w ewidencji jednostki już od 2000 r., w związku z tym wartość ulepszeń zwiększa wartość początkową środka trwałego.

Wartość początkową środka trwałego wprowadzonego do ewidencji, niezależnie od tego, czy jest odpisany w całości lub części, zwiększają koszty jego ulepszenia. Ulepszenie polega na trwałym zwiększeniu wartości technicznej i/lub użytkowej bądź zmianie charakteru (przeznaczenia) środka trwałego i następuje zarówno według ustawy o rachunkowości, jak i według ustawy o podatkach dochodowych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn Głównego Księgowego
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sanner

Doradca prawny z zakresu Prawa Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama