REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna przekazana z zysku spółki - kto jest darczyńcą

REKLAMA

W 2004 r. przekazaliśmy darowiznę na rzecz fundacji osób niepełnosprawnych. Darowizna została przekazana na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników z zysku netto spółki z o.o. Do jakiej wysokości dochodu (15% czy 10%) darowizna ta podlega odliczeniu?
Podział zysku spółki: Jeśli umowa spółki nie przewiduje możliwości dokonywania odpisów z zysku na fundusze spółki lub na inne cele, należy uznać, że darowizna z tego zysku została dokonana nie z majątku spółki, lecz z majątku jej wspólników.
 
Na wstępie należy rozstrzygnąć kwestię, kosztem czyjego majątku udzielona została wspomniana w pytaniu darowizna – spółki czy też wspólników tej spółki.
Otóż stosownie do art. 191 § 1 k.s.h. wspólnik spółki z o.o. ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Z § 2 i 3 tego artykułu wynika, że umowa spółki może przewidywać inny sposób podziału zysku niż jego wypłatę wspólnikom oraz że jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, to zysk przypadający wspólnikom dzieli się w stosunku do wielkości posiadanych przez nich udziałów. Przepisy art. 192–197 mają charakter bezwzględnie obowiązujący, a reguły w nich zawarte nie mogą być modyfikowane postanowieniami umowy spółki ani tym bardziej uchwałami wspólników (S. Sołtysiński, A. Szajkowski, A. Szumański, J. Szwaja, Kodeks spółek hand-lowych, t. II, Komentarz do artykułów 151–300, Wyd. C.H. Beck, Warszawa 2002, s. 300). Oznacza to, że jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, to zysk przysługuje wspólnikom.
Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, zysk przysługuje wspólnikom.
Kwota zysku przeznaczona do podziału między wspólników nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe (art. 192 k.s.h.).
Jeśli więc umowa spółki nie przewiduje możliwości dokonywania z zysku netto spółki odpisów na jej fundusze oraz nie przewiduje innego sposobu rozdysponowania zysku niż jego wypłata wspólnikom, to cały wypracowany za dany rok obrotowy zysk, jaki może być przeznaczony do podziału między wspólników, podlega takiemu podziałowi (choć roszczenie wspólników o wypłatę dywidendy powstaje dopiero z momentem podjęcia uchwały przez zgromadzenie wspólników o podziale zysku).
Przykład
Zysk netto spółki wynosi 520 000 zł. Umowa spółki nie przewiduje możliwości dokonywania odpisów z zysku na fundusze spółki lub na inne cele, dlatego cały ten zysk, czyli kwota 520 000 zł, podlega bezwzględnemu podziałowi pomiędzy wspólników.
Gdyby w takim przypadku z kwot zysku została udzielona darowizna, to za uzasadnioną należałoby uznać tezę, że darowizna ta została przekazana nie z majątku spółki, lecz z majątku jej wspólników.
W wyroku z 11 września 2002 r. (sygn. akt V CKN 1370/00) Sąd Najwyższy stwierdził: Roszczenie o wypłatę dywidendy, która z reguły stanowi świadczenia pieniężne, to uprawnienie o charakterze obligacyjnym. Jako takie podlega cesji (art. 509 i nast. k.c.) oraz może być przedmiotem potrącenia (art. 498 i nast. k.c.). Prawo do przyznanej dywidendy za dany rok obrotowy, w przeciwieństwie do „udziałowego” uprawnienia do zysku w spółce, może być przedmiotem zastawu i zastawu rejestrowego. Dopuszcza się też możliwość rozporządzenia prawem do przyszłych dywidend do określonej w umowie wysokości lub za określone przyszłe lata obrotowe (opubl. OSNC z 2003 r. nr 11, s. 155).
Jak widać również w świetle tego orzeczenia, po podjęciu uchwały o podziale zysku wspólnicy nabywają roszczenie o wypłatę dywidendy i mogą tym prawem swobodnie rozporządzać – np. przeznaczając część dywidendy na darowiznę dla fundacji. W takim przypadku spółka nie będzie jednak mogła odliczyć tej darowizny od swojego dochodu, ponieważ to nie ona jest darczyńcą.
Po podjęciu uchwały o podziale zysku wspólnicy nabywają roszczenie o wypłatę dywidendy i mogą tym prawem swobodnie rozporządzać.
Nieco inaczej będzie wyglądała sytuacja, jeżeli umowa spółki przewiduje możliwość innego sposobu rozporządzenia przez zgromadzenie wspólników zyskiem netto spółki niż podział tego zysku w całości na rzecz wspólników.
Takim innym sposobem rozdzielenia zysku może być np. wypłata tantiem dla członków organów spółki (zwykle dla zarządu) lub jej pracowników, przekazanie środków na cele społeczne i rozwojowe, przekazanie środków na inne fundusze (rezerwowe, zapasowe), a także kumulacja zysku w celu jego wypłaty w przyszłych latach.
W związku z tym, że w następstwie takiego rozporządzenia zyskiem wspólnicy spółki nie nabywają do niego żadnych praw, należy uznać, że rozdysponowanie przez spółkę na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników pewnych kwot w ramach tego zysku tytułem darowizny jest dokonywane kosztem majątku spółki. W takim przypadku spółka ma prawo do odliczenia kwoty darowizny, przekazanej na cele określone w art. 18 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, od swojej podstawy opodatkowania.
Udzielając takiej darowizny w 2004 r. spółka może ją odliczyć od dochodu uzyskanego w 2004 r., zgodnie z zasadami obowiązującymi w 2004 r. Odliczeniu będzie więc podlegać kwota darowizny w wysokości nie wyższej niż 10% dochodu uzyskanego w 2004 r.
Patrycja Nowak
Podstawy prawne
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 57, poz. 491
• ustawa z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych – Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 226, poz. 2276


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  Tabela kursów średnich NBP z 30 listopada 2023 r. - NBP nr 232/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 30 listopada 2023 r. NBP nr 232/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,3492 zł.

  Ulga termomodernizacyjna 2024. Ile zwrotu?

  Ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu PIT dokonywanym w 2024 roku daje możliwość odliczenia maksymalnie 106 tys. zł. Tak wysokie odliczenie w PIT występuje w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim, gdzie każdy z małżonków dysponuje odrębnym limitem w wysokości 53 tys. zł.

  REKLAMA