REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna przekazana z zysku spółki - kto jest darczyńcą

REKLAMA

W 2004 r. przekazaliśmy darowiznę na rzecz fundacji osób niepełnosprawnych. Darowizna została przekazana na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników z zysku netto spółki z o.o. Do jakiej wysokości dochodu (15% czy 10%) darowizna ta podlega odliczeniu?
Podział zysku spółki: Jeśli umowa spółki nie przewiduje możliwości dokonywania odpisów z zysku na fundusze spółki lub na inne cele, należy uznać, że darowizna z tego zysku została dokonana nie z majątku spółki, lecz z majątku jej wspólników.
 
Na wstępie należy rozstrzygnąć kwestię, kosztem czyjego majątku udzielona została wspomniana w pytaniu darowizna – spółki czy też wspólników tej spółki.
Otóż stosownie do art. 191 § 1 k.s.h. wspólnik spółki z o.o. ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Z § 2 i 3 tego artykułu wynika, że umowa spółki może przewidywać inny sposób podziału zysku niż jego wypłatę wspólnikom oraz że jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, to zysk przypadający wspólnikom dzieli się w stosunku do wielkości posiadanych przez nich udziałów. Przepisy art. 192–197 mają charakter bezwzględnie obowiązujący, a reguły w nich zawarte nie mogą być modyfikowane postanowieniami umowy spółki ani tym bardziej uchwałami wspólników (S. Sołtysiński, A. Szajkowski, A. Szumański, J. Szwaja, Kodeks spółek hand-lowych, t. II, Komentarz do artykułów 151–300, Wyd. C.H. Beck, Warszawa 2002, s. 300). Oznacza to, że jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, to zysk przysługuje wspólnikom.
Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, zysk przysługuje wspólnikom.
Kwota zysku przeznaczona do podziału między wspólników nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe (art. 192 k.s.h.).
Jeśli więc umowa spółki nie przewiduje możliwości dokonywania z zysku netto spółki odpisów na jej fundusze oraz nie przewiduje innego sposobu rozdysponowania zysku niż jego wypłata wspólnikom, to cały wypracowany za dany rok obrotowy zysk, jaki może być przeznaczony do podziału między wspólników, podlega takiemu podziałowi (choć roszczenie wspólników o wypłatę dywidendy powstaje dopiero z momentem podjęcia uchwały przez zgromadzenie wspólników o podziale zysku).
Przykład
Zysk netto spółki wynosi 520 000 zł. Umowa spółki nie przewiduje możliwości dokonywania odpisów z zysku na fundusze spółki lub na inne cele, dlatego cały ten zysk, czyli kwota 520 000 zł, podlega bezwzględnemu podziałowi pomiędzy wspólników.
Gdyby w takim przypadku z kwot zysku została udzielona darowizna, to za uzasadnioną należałoby uznać tezę, że darowizna ta została przekazana nie z majątku spółki, lecz z majątku jej wspólników.
W wyroku z 11 września 2002 r. (sygn. akt V CKN 1370/00) Sąd Najwyższy stwierdził: Roszczenie o wypłatę dywidendy, która z reguły stanowi świadczenia pieniężne, to uprawnienie o charakterze obligacyjnym. Jako takie podlega cesji (art. 509 i nast. k.c.) oraz może być przedmiotem potrącenia (art. 498 i nast. k.c.). Prawo do przyznanej dywidendy za dany rok obrotowy, w przeciwieństwie do „udziałowego” uprawnienia do zysku w spółce, może być przedmiotem zastawu i zastawu rejestrowego. Dopuszcza się też możliwość rozporządzenia prawem do przyszłych dywidend do określonej w umowie wysokości lub za określone przyszłe lata obrotowe (opubl. OSNC z 2003 r. nr 11, s. 155).
Jak widać również w świetle tego orzeczenia, po podjęciu uchwały o podziale zysku wspólnicy nabywają roszczenie o wypłatę dywidendy i mogą tym prawem swobodnie rozporządzać – np. przeznaczając część dywidendy na darowiznę dla fundacji. W takim przypadku spółka nie będzie jednak mogła odliczyć tej darowizny od swojego dochodu, ponieważ to nie ona jest darczyńcą.
Po podjęciu uchwały o podziale zysku wspólnicy nabywają roszczenie o wypłatę dywidendy i mogą tym prawem swobodnie rozporządzać.
Nieco inaczej będzie wyglądała sytuacja, jeżeli umowa spółki przewiduje możliwość innego sposobu rozporządzenia przez zgromadzenie wspólników zyskiem netto spółki niż podział tego zysku w całości na rzecz wspólników.
Takim innym sposobem rozdzielenia zysku może być np. wypłata tantiem dla członków organów spółki (zwykle dla zarządu) lub jej pracowników, przekazanie środków na cele społeczne i rozwojowe, przekazanie środków na inne fundusze (rezerwowe, zapasowe), a także kumulacja zysku w celu jego wypłaty w przyszłych latach.
W związku z tym, że w następstwie takiego rozporządzenia zyskiem wspólnicy spółki nie nabywają do niego żadnych praw, należy uznać, że rozdysponowanie przez spółkę na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników pewnych kwot w ramach tego zysku tytułem darowizny jest dokonywane kosztem majątku spółki. W takim przypadku spółka ma prawo do odliczenia kwoty darowizny, przekazanej na cele określone w art. 18 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, od swojej podstawy opodatkowania.
Udzielając takiej darowizny w 2004 r. spółka może ją odliczyć od dochodu uzyskanego w 2004 r., zgodnie z zasadami obowiązującymi w 2004 r. Odliczeniu będzie więc podlegać kwota darowizny w wysokości nie wyższej niż 10% dochodu uzyskanego w 2004 r.
Patrycja Nowak
Podstawy prawne
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 57, poz. 491
• ustawa z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych – Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 226, poz. 2276


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA