reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Ewidencja dotacji ze środków Unii Europejskiej

Ewidencja dotacji ze środków Unii Europejskiej

Jesteśmy sp. z o.o. Chcielibyśmy skorzystać z dotacji Unii Europejskiej przeznaczonych na zakup środków trwałych. Prosimy o wyjaśnienie ujęcia takiej dotacji w księgach rachunkowych.

Ewidencja księgowa: Coraz więcej firm korzysta w swej działalności ze wsparcia finansowego pochodzącego ze środków unijnych. Dlatego warto zapoznać się z zasadami ewidencji księgowej dotacji unijnych.
 
Przepis art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości stwierdza: Rozliczenia międzyokresowe przychodów, dokonywane z zachowaniem zasady ostrożności, obejmują w szczególności (...) środki pieniężne otrzymane na sfinansowanie nabycia lub wytworzenia środków trwałych, w tym także środków trwałych w budowie oraz prac rozwojowych, jeżeli stosownie do innych ustaw nie zwiększają one kapitałów (funduszy) własnych. Zaliczone do rozliczeń międzyokresowych przychodów kwoty zwiększają stopniowo pozostałe przychody operacyjne, równolegle do odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środków trwałych lub kosztów prac rozwojowych sfinansowanych z tych źródeł.
Dotacja otrzymana na zakup środków trwałych jest zatem ujmowana w księgach rachunkowych jako rozliczenie międzyokresowe przychodów, które następnie zwiększają pozostałe przychody operacyjne, równolegle do odpisów amortyzacyjnych (umorzeniowych) od sfinansowanych z tych kwot środków trwałych.
Pozyskanie środków unijnych wiąże się ze szczegółową weryfikacją podmiotu oraz przedmiotu będącego obszarem dofinansowania. Owa uciążliwość procedur powinna być jednak postrzegana przez przedsiębiorców w odpowiednich proporcjach, gdyż pośrednio weryfikuje, a w konsekwencji podnosi wiarygodność jednostki. Skorzystanie zatem z dotacji pochodzących ze środków Unii Europejskiej nie tylko zmniejszy koszty zakupu środków trwałych, ale również podniesie wiarygodność przedsiębiorstwa na rynku.
Katarzyna Goldmann
Podstawa prawna
• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości – Dz.U z 2002 r. Nr 76 poz 694; ost.zm. Dz.U z 2005 r. Nr 10, poz. 66


reklama

Czytaj także

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama