reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Ewidencja dotacji ze środków Unii Europejskiej

Ewidencja dotacji ze środków Unii Europejskiej

Jesteśmy sp. z o.o. Chcielibyśmy skorzystać z dotacji Unii Europejskiej przeznaczonych na zakup środków trwałych. Prosimy o wyjaśnienie ujęcia takiej dotacji w księgach rachunkowych.

Ewidencja księgowa: Coraz więcej firm korzysta w swej działalności ze wsparcia finansowego pochodzącego ze środków unijnych. Dlatego warto zapoznać się z zasadami ewidencji księgowej dotacji unijnych.
 
Przepis art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości stwierdza: Rozliczenia międzyokresowe przychodów, dokonywane z zachowaniem zasady ostrożności, obejmują w szczególności (...) środki pieniężne otrzymane na sfinansowanie nabycia lub wytworzenia środków trwałych, w tym także środków trwałych w budowie oraz prac rozwojowych, jeżeli stosownie do innych ustaw nie zwiększają one kapitałów (funduszy) własnych. Zaliczone do rozliczeń międzyokresowych przychodów kwoty zwiększają stopniowo pozostałe przychody operacyjne, równolegle do odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środków trwałych lub kosztów prac rozwojowych sfinansowanych z tych źródeł.
Dotacja otrzymana na zakup środków trwałych jest zatem ujmowana w księgach rachunkowych jako rozliczenie międzyokresowe przychodów, które następnie zwiększają pozostałe przychody operacyjne, równolegle do odpisów amortyzacyjnych (umorzeniowych) od sfinansowanych z tych kwot środków trwałych.
Pozyskanie środków unijnych wiąże się ze szczegółową weryfikacją podmiotu oraz przedmiotu będącego obszarem dofinansowania. Owa uciążliwość procedur powinna być jednak postrzegana przez przedsiębiorców w odpowiednich proporcjach, gdyż pośrednio weryfikuje, a w konsekwencji podnosi wiarygodność jednostki. Skorzystanie zatem z dotacji pochodzących ze środków Unii Europejskiej nie tylko zmniejszy koszty zakupu środków trwałych, ale również podniesie wiarygodność przedsiębiorstwa na rynku.
Katarzyna Goldmann
Podstawa prawna
• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości – Dz.U z 2002 r. Nr 76 poz 694; ost.zm. Dz.U z 2005 r. Nr 10, poz. 66


reklama

Czytaj także

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama