Czy kaucja od wynajmowanego lokalu jest kosztem uzyskania przychodu
Firma wynajmuje mieszkanie. Umowa najmu przewiduje obowiązek zapłacenia kaucji. Czy mam prawo zaliczenia kaucji do kosztów uzyskania przychodu?
Kaucja jako niestanowiąca wydatku o charakterze definitywnym, nie może stanowić kosztu uzyskania przychodu.
Proszę pamiętać, że samo zawarcie umowy najmu i opłacenie czynszu nie jest wystarczającą podstawą do zaliczenia tych wydatków w ciężar kosztów uzyskania przychodu. Musi jeszcze dodatkowo istnieć związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskanym przychodem.
Nie dotyczy to wydatków poniesionych w związku z wpłaceniem kaucji na rzecz wynajmującego. Wydatek ten nie będzie kosztem nawet wtedy, gdy okaże się, że przedsiębiorca poniósł go i miało to wpływ na powstanie przychodu. Kosztem podatkowym mogą być tylko wydatki o charakterze definitywnym, a więc takie, które nie podlegają zwrotowi, i to w żadnej formie. Kaucja natomiast jest zwracana po zakończeniu najmu i nie jest uznawana za składnik czynszu.
• art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 171, poz. 1800
Sławomir Biliński
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »

Koszty 2022 po zmianach. Poradnik Gazety Prawnej 1/2022 (PDF)
Tylko teraz
39,00 zł
Podatek od spadków i darowizn

Jak zdobyć Certyfikat:
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
1/10
Podatkowi od spadków i darowizn nie podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
spadku
darowizny
odpłatnego zniesienia współwłasności
zasiedzenia
Komentarze(0)
Pokaż: