| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Komu można przekazać darowiznę, by skorzystać z odliczenia

Komu można przekazać darowiznę, by skorzystać z odliczenia

Nasza spółka chce dokonać darowizny z przeznaczeniem na zakup sprzętu sportowego dla klubu. Czy będzie ona podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania? Czy klub sportowy musi wykazać się wpisem do rejestru jako organizacja pożytku publicznego, aby można było dokonać odliczenia przekazanej darowizny?

Darowizna przekazana na klub sportowy stanowi podstawę odliczenia od dochodu, gdyż została przekazana na cel – upowszechnianie kultury fizycznej i sportu. Nie jest tu wymagane, aby obdarowany posiadał status organizacji pożytku publicznego.
Odliczeniu od dochodu podlegają darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie – łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu. Do wyżej wymienionych organizacji zalicza się organizacje pozarządowe niebędące jednostkami sektora finansów publicznych (w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych) i niedziałające w celu osiągnięcia zysku osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej, w tym fundacje i stowarzyszenia (z pewnymi zastrzeżeniami). Z przepisu tego należy wnioskować, że odliczenie przysługuje w przypadku przekazania darowizny jednostkom pozabudżetowym prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych. Obdarzona organizacja musi zatem jedynie „prowadzić działalność pożytku publicznego”. Aby mogła to robić, nie musi posiadać statusu organizacji pożytku publicznego.
Potwierdzenie tego stanowiska można znaleźć także w interpretacjach organów podatkowych:Wykładnia gramatyczna i celowościowa powyższych przepisów wskazuje, iż samo posiadanie statusu organizacji pożytku publicznego przez organizację pozarządową nie jest niezbędną przesłanką do odliczenia darowizny w trybie art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. (interpretacja Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu z 31 marca 2005 r., sygnatura PSUS/PBOI/423/53/05/DW).
WAŻNE!
Dla dokonania darowizny konieczne jest posiadanie dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku innej darowizny niż pieniężna – dokument, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu.
Do sfery zadań publicznych, o której mowa w ustawie, należą między innymi zadania w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu. Prawo do skorzystania przez spółkę z odliczenia od dochodu darowizny wpłaconej na rzecz klubu sportowego, jako organizacji pozarządowej, niebędącej jednostką sektora finansów publicznych i niedziałającej w celu osiągnięcia zysku, nie jest uzależnione od posiadania przez niego statusu organizacji pożytku publicznego.
• art. 18 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 78, poz. 684
Sławomir Biliński
specjalista w zakresie podatku dochodowego


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK