REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć wkład niepieniężny na podwyższenie kapitału zakładowego

REKLAMA

Proszę o wskazanie, jak rozliczyć wkład niepieniężny na podwyższenie kapitału zakładowego i jakie skutki podatkowe wywołuje on po stronie udziałowców?
Wkład niepieniężny jest jedną z metod podwyższenia kapitału zakładowego. Ze względu na obszerność zagadnienia aspekty podatkowe i rachunkowe – w uzasadnieniu.
Wkład niepieniężny mogą stanowić wszelkie aktywa materialne i niematerialne, jak również przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Skutki podatkowe
Niniejsze opracowanie dotyczy rozliczenia wkładu niepieniężnego w innej formie niż przedsiębiorstwa. W związku z tym czynność wniesienia aportu niepieniężnego powoduje konieczność jej opodatkowania już w momencie jej dokonania. Dzieje się tak, gdyż art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT oraz art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT określają, że w momencie wniesienia wkładu niepieniężnego należy ustalić przychód po stronie wnoszącego i opodatkować. Dochód należy ustalić na dzień wpisu do rejestru sądowego podwyższenia kapitału zakładowego lub na dzień wydania akcji, jeżeli ich objęcie stanowi warunek podwyższenia kapitału zakładowego. Przepisy podatkowe określają, że przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) wydawanych przy podwyższeniu kapitału. Oprócz tego przepisy nakazują uwzględnić szczególne zasady ustalania kosztów uzyskania przychodów przy objęciu udziałów (akcji) w spółce w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
W takiej sytuacji koszt uzyskania przychodu ustala się w wysokości:
1) wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o dokonaną przed wniesieniem tego wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych – jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne,
2) wartości nominalnej wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) w spółce, w przypadku gdy zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część – jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce,
3) wartości określonej zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny – jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce,
4) wartości określonej zgodnie z art. 15 ust. 1k ustawy o CIT, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części – jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce,
5) faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie innych niż wyżej wymienione składniki majątku podatnika – jeżeli przedmiotem wkładu są te inne składniki.
W przypadku udziałowców-akcjonariuszy będących osobami fizycznymi zasady ustalania dochodu przy wnoszeniu aportu niepieniężnego na podwyższenie kapitału zostały określone w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT i są analogiczne do przedstawionych rozwiązań w ustawie o CIT.
Skutki rachunkowe
Zgodnie z ustawą o rachunkowości kapitały (fundusze) własne, z wyjątkiem udziałów (akcji) własnych, oraz pozostałe aktywa i pasywa wycenia się według wartości nominalnej. Kapitały (fundusze) własne ujmuje się w księgach rachunkowych z podziałem na ich rodzaje i według zasad określonych przepisami prawa, postanowieniami statutu lub umowy o utworzeniu jednostki.
Kapitał zakładowy spółek kapitałowych wykazuje się w wysokości określonej w umowie lub statucie i wpisanej w rejestrze sądowym.
Czynności związane z kapitałem zakładowym rozpoczynają się w momencie powzięcia uchwały wspólników (akcjonariuszy) spółki w tym zakresie. Uchwała podlega dalej rejestracji w sądzie rejestrowym. W związku z tym pod datą uzyskania wpisu powyższej uchwały w rejestrze sądowym należy ująć w księgach rachunkowych ustaloną wartość w pozycji kapitału zakładowego, a ewentualną nadwyżkę ceny emisyjnej ponad wartość nominalną należy odnieść na kapitał zapasowy.
Zapisy księgowe związane z pokryciem wkładów na poczet kapitału zakładowego w formie niepieniężnej, powinny być stosowane analogicznie do odpowiednich pozycji aktywów spółki.
Przykład
Rozliczenie podwyższenia kapitału zakładowego w spółkach kapitałowych w formie wkładu niepieniężnego innego niż przedsiębiorstwo.
1) Uchwała wspólników, akcjonariuszy w zakresie podwyższenia kapitału zakładowego w wartości nominalnej 180 000 zł, a w wartości emisyjnej 200 000 zł. Z tego od ceny emisyjnej 150 000 zł w formie środków trwałych i 50 000 zł w formie wartości niematerialnych i prawnych.
2) Wniesienie do spółki środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych na poczet podwyższenia kapitału zakładowego
Dekretacja
Wn konto „Środki trwałe” 150 000 zł
Wn konto „Wartości niematerialne i prawne” 50 000 zł
Ma konto „Rozrachunki z udziałowcami, akcjona- riuszami, z tytułu wpłat na poczet kapitału” 200 000 zł
3) Wpis w rejestrze sądowym podwyższenia kapitału zakładowego
Dekretacja
Wn konto „Rozrachunki z udziałowcami, akcjona- riuszami z tytułu wpłat na poczet kapitału” 200 000 zł
Ma konto „Kapitał zakładowy” 180 000 zł
Ma konto „Kapitał zapasowy (agio)” 20 000 zł
• art. 28 ust. 1 pkt 10, art. 36 ust. 1, ust. 2b–e ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 146, poz. 1546
• art. 12 ust. 1 pkt 7, art. 15 ust. 1j i 1k, art. 16 ust. 1 pkt 8, art. 26 ust. 1–2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135
• art. 17 ust. 1 pkt 9, art. 22 ust. 1e i 1f, art. 23 ust. 1 pkt 38, art. 30a ust. 2, art. 41 ust. 4–5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135
dr Artur Kowalski
specjalista w zakresie finansów i rachunkowości


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA