reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy ubezpieczenie zapłacone od sprzedanego samochodu będzie kosztem

Czy ubezpieczenie zapłacone od sprzedanego samochodu będzie kosztem

Sprzedaliśmy samochód osobowy – środek trwały firmy. W momencie sprzedaży do rozliczenia w czasie (na koncie RMK) zostały jeszcze 2 raty ubezpieczenia. Czy stanowią one koszt podatkowy?
Koszty związane z opłaconymi składkami ubezpieczenia będą stanowiły koszt uzyskania przychodu, jeżeli zgodnie z zasadami zawartymi w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia” nie ma możliwości odzyskania zapłaconej składki za okres ubezpieczenia po sprzedaży samochodu. Nie ma podstawy, aby uznać, że nie przysługuje prawo do zaliczania do kosztów podatkowych zapłaconych składek na ubezpieczenie. Omawiane wydatki są bowiem ściśle związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, tzn. ich nieponiesienie nie dałoby możliwości wykorzystywania danego środka trwałego w prowadzonej działalności, uniemożliwiając jednocześnie osiąganie przychodu.
• art. 15 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 78, poz. 684
Marek Żochowski
doradca podatkowy


reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama