reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć podatek od zakupów sfinansowanych z dotacji z urzędu pracy

Czy można odliczyć podatek od zakupów sfinansowanych z dotacji z urzędu pracy

Otrzymałam dotację z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności. Sfinansowane z niej zostały towary handlowe. Czy VAT naliczony z faktur zakupu podlega odliczeniu?

Tak, może Pani odliczyć podatek z wymienionych w pytaniu faktur.
 
Środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej przyznawane są przez urząd pracy w oparciu o przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 31 sierpnia 2004 r. w sprawie warunków i trybu refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej i refundowania kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa oraz wymiaru dopuszczalnej pomocy (Dz.U. Nr 196, poz. 2018). Środki takie nie są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych, lecz pobór podatku od tych środków został zaniechany na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z 25 kwietnia 2005 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) (Dz.U. Nr 70, poz. 630).
Jednocześnie wydatki na zakup towarów handlowych sfinansowane z takich środków stanowią koszt uzyskania przychodu na zasadach ogólnych (por. pismo Naczelnika II Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 28 grudnia 2004 r., nr IIUSpbIA/1/413/68/04/BB, publ. www.mf.gov.pl). Możliwość zaliczenia takich wydatków do kosztów uzyskania przychodu powoduje, że brzmienie art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie stanowi przeszkody w odliczeniu podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowych towarów. A zatem jeśli ich nabycie nastąpiło w związku z wykonywaną działalnością opodatkowaną podatkiem VAT, może Pani odliczyć podatek naliczony przy nabyciu towarów za środki z przedmiotowej dotacji.
•  art. 86 ust. 1 oraz art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Burcan

Ekspert Kredytowy, Partner Zarządzający w Trinity House & Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama