Czy ustawa o VAT wymaga wystawienia faktury korygującej w odpowiednim terminie? Czy ma znaczenie, z jakiego powodu jest wystawiana faktura korygująca, np. z powodu reklamacji, pomyłki w cenie, rabatu? Czy ma znaczenie, czy jest to sprzedaż krajowa, WDT czy eksport? Czy sprzedawca może wystawić notę korygującą?
RADA
Przepisy nie określają terminu, w jakim powinna być wystawiona faktura korygująca. Należy ją jednak wystawić niezwłocznie po ujawnieniu okoliczności będących podstawą dokonania korekty. Powód jej dokonania ma znaczenie dla ustalenia terminu jej rozliczenia. Sprzedawca nie może wystawić noty korygującej. UZASADNIENIE
Korekty faktury może dokonać sprzedawca – poprzez wystawienie faktury korygującej, a w pewnych przypadkach także nabywca – poprzez wystawienie noty korygującej. Ponadto, faktura korygująca, jak i nota korygująca mogą dotyczyć zarówno treści faktury, jak i treści faktury korygującej.
Nabywca towarów lub usługi może wystawić fakturę zwaną notą korygującą w sytuacji, gdy otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, dotyczące takich danych, jak: imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone, adresy lub numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, daty dokonania sprzedaży, daty wystawienia faktury i jej numeru, nazwy towaru bądź usługi (§ 18 rozporządzenia).
WAŻNE
W nocie korygującej nabywca wskazuje treść korygowanej informacji oraz pra- widłowe dane. Ponadto, nota korygująca powinna zawierać wyrazy „NOTA KORYGUJĄCA” oraz co najmniej: numer kolejny, datę jej wystawienia, dane sprzedawcy oraz nabywcy towarów lub usługi, a także datę dokonania sprzedaży wraz z datą wystawienia faktury, której nota korygująca dotyczy. Następnie, nota korygująca jest przesyłana wraz z kopią do wystawcy faktury lub faktury korygującej. Jeżeli wystawca faktury akceptuje treść noty, potwierdza ją podpisem osoby uprawnionej do wystawiania faktur.
Natomiast w przypadku: udzielenia przez sprzedawcę rabatu, zmiany ceny, pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku VAT, czy zwrotu nabywcy podlegających opodatkowaniu VAT, zaliczki, przedpłaty, zadatków lub rat, zwrotu sprzedawcy towaru, jak również zidentyfikowania pomyłki w jakiejkolwiek pozycji faktury – korekty treści faktury dokonuje sprzedawca poprzez wystawienie faktury korygującej.
W przypadku: udzielenia rabatu, zwrotu sprzedawcy towarów, zwrotu nabywcy kwot nienależnych, zwrotu podlegających opodatkowaniu VAT zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat – w fakturze korygującej należy wykazać kwotę i rodzaj udzielonego rabatu lub zwrotu oraz kwotę zmniejszenia VAT należnego.
Wymienione dane powinna zawierać również faktura korygująca wystawiona w przypadku podwyższenia ceny. Z tą różnicą, że w miejsce kwot rabatu lub zwrotu należy wykazać kwotę podwyższenia ceny bez VAT należnego oraz osobno kwotę podwyższenia VAT należnego. Ponadto, faktura korygująca, dotycząca zmian kwot wykazanych na fakturze pierwotnej, powinna zawierać kwoty podane w omyłkowej wysokości. Faktura korygująca powinna zawierać także słowa „KOREKTA” lub „FAKTURA KORYGUJĄCA”.
Prawo nie reguluje terminu, w jakim faktura powinna zostać skorygowana, bez względu na rodzaj pomyłki w fakturze. Warto jednak wystawiać dokumenty korygujące niezwłocznie po ujawnieniu błędu w fakturze, aby wyeliminować negatywne dla podatników skutki ujawnienia podczas kontroli istnienia faktury zawierającej błędy.
To, czy dana faktura korygująca dotyczy eksportu towarów, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów czy też dostawy krajowej, ma znaczenie dla sprzedawcy i dla określenia momentu powstania u niego prawa do obniżenia kwoty VAT należnego. Sprzedawca jest bowiem zobowiązany do posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę – i ma prawo do obniżenia kwoty VAT należnego w miesiącu, w którym takie potwierdzenie otrzymał, z uwzględnieniem zasad stosowania tzw. metody kasowej rozliczania VAT u małych podatników.
Powyższa zasada nie dotyczy jednak eksportu towarów, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza Polską – i w związku z którą sprzedawca wystawił fakturę bez wykazywania kwot i stawek VAT. A także przypadków sprzedaży energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług w zakresie rozprowadzania wody, gospodarki ściekami, wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych. W przypadku tego rodzaju transakcji sprzedawca nie musi czekać na otrzymanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę.
Gdy w wyniku korekty dochodzi do zwiększenia kwoty należnej podatku, organy podatkowe stoją na stanowisku, że
podatnik powinien „cofnąć się” do okresu, kiedy została wystawiona faktura pierwotna (m.in. pismo z 8 listopada 2004 r. Urzędu Skarbowego w Brzegu, Nr PP/443/IN/128/BT/2004). Czytamy tam, że:
w takim przypadku, sprzedawca poprawiając swój błąd poprzez wystawienie faktury korygującej, winien ująć tę fakturę korygującą w rejestrze sprzedaży w miesiącu, w którym wystawiona została pierwotna faktura i jednocześnie skorygować deklarację VAT-7 za ten miesiąc, na podstawie zmienionych danych wynikających z rejestru sprzedaży. Wystawienie faktury korygującej spowodowane jest bowiem faktem, że pierwotna faktura, w stosunku do której wystawiono fakturę korygującą, nieprawidłowo odzwierciedlała stan faktyczny, który istniał już w miesiącu powstania obowiązku podatkowego z tytułu korygowanej sprzedaży. Jednak analizując § 17 ust. 6 rozporządzenia o fakturach (§ 20 ust. 6 poprzedniego rozporządzenia o tej samej treści), można dojść do wniosku, że fakturę taką należy rozliczyć w bieżącej deklaracji. Paragraf ten odwołuje się wprost do regulacji, która mówi o rozliczaniu faktury korygującej, zmniejszającej
podatek należny w bieżącej deklaracji (za okres, w którym otrzymano potwierdzenie lub wystawiono fakturę). Żaden przepis nie określa odrębnych zasad w tym zakresie.
Nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest obowiązany do zmniejszenia lub podwyższenia kwoty
VAT naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzymał.
ZAPAMIĘTAJ
W przepisach w zakresie podatku od towarów i usług brak jest regulacji dotyczących kwestii wystawiania tzw. zbiorczych faktur korygujących. Jeśli jednak sprzedawca wystawi fakturę korygującą, dokumentującą korektę więcej niż jednej faktury, wystawionej w danym miesiącu w związku z dostawą i/lub świadczeniem usług na rzecz jednego kontrahenta, skutki prawne takiej korekty będą takie same, jak w przypadku wystawienia kilku odrębnych faktur korygujących.
• § 16 i 17 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798
Zuzanna Socha
pracownik aparatu skarbowego,
specjalista w zakresie VAT