REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej doradztwo przy wypełnianiu wniosków

REKLAMA

Fundacja korzystała z pomocy firmy przy wypełnianiu wniosku o dotację unijną. Otrzymaliśmy z tego tytułu fakturę. Czy możemy odliczyć VAT z tej faktury? Od czego to jest uzależnione?
Odpowiedź
Gdy sama dotacja będzie podlegała opodatkowaniu VAT (stawką 0%, 3%,7%, 22%) i wydatek będzie można zaliczyć do kosztów lub gdy nie będzie takiej możliwość ze względu na zwolnienie dochodów z podatku dochodowego, to będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej nabycie usług doradczych przy wypełnianiu wniosków o dotację.
Uzasadnienie
Obowiązują w tym przypadku ogólne zasady związane z odliczaniem VAT przy nabyciu towarów i usług. Aby odliczyć VAT, należy spełnić następujące warunki:
nabyte usługi muszą być wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych. W tym przypadku nabywacie Państwo usługę doradczą, którą wykorzystujecie bezpośrednio do uzyskania dotacji. Dlatego znaczenie będzie miało, czy dotacja będzie opodatkowana VAT. Gdy dotacja będzie przeznaczona na ogólną działalność fundacji i nie będzie wpływać bezpośrednio na cenę świadczonych usług czy towarów będących przedmiotem dostawy, to nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT. W tym przypadku nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT od zakupu usługi doradczej w wypełnianiu wniosków o dotację. Natomiast gdy otrzymana dotacja będzie miała bezpośredni wpływ na cenę świadczonych usług (czyli będzie ją obniżała), to będzie podlegała opodatkowaniu stawką właściwą dla dotowanych usług. Dlatego może się zdarzyć, że dotowane usługi są zwolnione z VAT, a tym samym otrzymana dotacja korzysta ze zwolnienia. W tym przypadku również nie będzie można odliczyć VAT z takie faktury;
możliwość zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Nie ma tutaj znaczenia, czy podatnik faktycznie zaliczył te wydatki do kosztów, ale czy taki wydatek można zaliczyć do kosztów. Ponadto można odliczyć VAT, mimo że wydatki nie są zaliczone do kosztów, gdy spowodowane to jest zwolnieniem uzyskanych przychodów z podatku dochodowego (np. dotacje z budżetu państwa otrzymane w celu dofinansowania przedsięwzięć w ramach programu SAPARD, finansowane ze środków pochodzących z bezzwrotnej pomocy oraz odsetek z tych dochodów).
Dlatego też gdy dotacja będzie podlegała opodatkowaniu VAT, a wydatek będzie można zaliczyć do kosztów (lub nawet gdy nie będzie takiej możliwość ze względu na zwolnienie dochodów z podatku dochodowego), fundacji będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej nabycie usług doradczych przy wypełnianiu wniosków o dotację.
Maria Dobrowolska
Pytania: czytelnicy.non-profit@infor.pl
Podstawa prawna
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756)


Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA