Kiedy powstaje przychód z odszkodowania
W spółce z o.o. jeden z samochodów ciężarowych miał kolizję i z tego tytułu spółka otrzymała odszkodowanie. Jednak w tym roku samochód nie był naprawiony i dlatego nie było żadnych wydatków, które można by było zaliczyć do kosztów. Czy można wyłączyć otrzymane odszkodowanie z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?
RADA
Przychód z tytułu odszkodowania powstaje w momencie jego otrzymania. Nie można zatem wyłączyć otrzymanego odszkodowania z podstawy opodatkowania.
UZASADNIENIE
Przychodem są, co do zasady, otrzymane pieniądze. Przepisy ustawy o podatku dochodowym nie przewidują innego sposobu określenia momentu powstania przychodu z tego tytułu. Jest to przychód, a nie wydatek, który zalicza się w koszty w roku podatkowym, którego dotyczy. Należy zatem uznać, że przychód ten powstał w roku podatkowym, w którym zostało otrzymane odszkodowanie, niezależnie od tego, czy naprawa samochodu została wykonana, czy też nie i czy poniesiono w związku z nią koszty.
Można sobie przecież wyobrazić sytuację, że naprawa ta mogłaby wcale nie zostać wykonana, lecz samochód ten mógłby zostać sprzedany. Wówczas teoretycznie przyjmując, że podatnik mógłby wykazać ten przychód dopiero w roku podatkowym naprawy samochodu, miałby prawo w ogóle go nie wykazać, bowiem naprawy tej by nie dokonał i nie poniósł z tego tytułu kosztu.
• art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Krzysztof Wieluński
specjalista w zakresie podatku dochodowego
Ordynacja podatkowa - część 1

Jak zdobyć Certyfikat:
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
1/10
Niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść:
płatnika
podatnika
urzędu skarbowego
budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego
Komentarze(0)
Pokaż: