reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy z procedury opodatkowania marży mogą korzystać tylko czynni podatnicy VAT

Czy z procedury opodatkowania marży mogą korzystać tylko czynni podatnicy VAT

Czy art. 120 ust. 4 ustawy o VAT stosuje się tylko do czynnych podatników VAT?

RADA
Tak, całokształt przepisów dotyczących tej procedury świadczy o tym, że korzystać z niej mogą tylko podatnicy VAT czynni. Artykuł 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług reguluje szczególną procedurę opodatkowania marży. Wniosek taki płynie również z istoty omawianej procedury – ma ona na celu zmniejszenie wysokości podatku poprzez ograniczenie podstawy opodatkowania. Ma to sens tylko w przypadku czynnych podatników VAT, gdyż sprzedaż dokonywana przez pozostałych podatników jest zwolniona od podatku (zwolniona przedmiotowo lub ze względu na zwolnienie podmiotowe obejmujące podatnika).
• art. 113 oraz art. 120 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 119
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama