reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Rozliczenie abonamentu za parkowanie

Rozliczenie abonamentu za parkowanie

Klub sportowy posiada samochód (minivan), który jest wykorzystywany do przewozu sportowców na rozgrywki sportowe oraz do przewozu drobnych zakupów. W ich trakcie ponoszone są opłaty za parkowanie pojazdu w strefach płatnego parkowania. Aby ograniczyć koszty, klub sportowy planuje zakup abonamentu rocznego. Czy opłaty za płatne parkowanie stanowią koszty uzyskania przychodów? Jak należy ująć te opłaty w księgach rachunkowych jednostki?

Kosztami uzyskania przychodów są wszystkie rzeczywiście poniesione wydatki na eksploatację pojazdów, w tym także opłaty za parkowanie pojazdów w strefie płatnego parkowania. Wydatki te muszą jednak dotyczyć pojazdów objętych ewidencją środków trwałych. Przykład ewidencji księgowej prezentujemy w uzasadnieniu.
Uzasadnienie
Zasady wprowadzania, naliczania oraz pobierania, jak też zwolnienia z opłat za parkowanie pojazdów samochodowych w strefach płatnego parkowania regulują przepisy ustawy o drogach publicznych. W myśl tych regulacji strefę płatnego parkowania, wysokość stawek za parkowanie, sposób pobierania tej opłaty, a w wypadku jej braku – także wysokość opłaty dodatkowej ustala rada gminy (rada miasta). Opłaty te pobiera zarząd drogi, a w przypadku jego braku – zarządca drogi.
Warto dodać, że opłaty za parkowanie pojazdów w strefach płatnego parkowania stanowią dochody publiczne (daninę). Dlatego też postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych nie jest odpłatnym świadczeniem usług parkingowych w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Zgodnie z prawem podatkowym kosztami uzyskania przychodów są wszystkie rzeczywiście poniesione wydatki na eksploatację pojazdów, w tym także opłaty za parkowanie pojazdów w strefie płatnego parkowania. Wydatki te muszą jednak dotyczyć pojazdów objętych ewidencją środków trwałych. Oznacza to, że opłaty za parkowanie samochodów prywatnych wykorzystywanych do celów służbowych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów jednostki non-profit. Opłaty te mieszczą się bowiem w stawce za 1 km przebiegu pojazdu, którą uzyskuje właściciel pojazdu.
Zgodnie z prawem bilansowym wszystkie opłaty za parkowanie pojazdów (opłaty jednorazowe, jak i abonamentowe) zalicza się do kosztów rodzajowych „Podatki i opłaty”. W przypadku zakupu abonamentu na okresy dłuższe niż miesiąc, do ewidencji tych wydatków można zastosować konto „Rozliczenia międzyokresowe kosztów”. Przy przyjęciu tego rozwiązania należy kierować się zasadą istotności. Jeżeli kwoty opłat za parkowanie pojazdów wpływają w istotnym stopniu na wielkość wyniku finansowego, to należy je ewidencjonować w czasie. W takim wypadku konieczny jest zapis w dokumentacji przyjętych zasad (polityki) rachunkowości jednostki.
Sposób ujęcia opłat za parkowanie pojazdów w księgach rachunkowych ilustruje poniższy przykład.
Prof. Maria Hass-Symotiuk
Podstawy prawne
• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 10, poz. 66)
• ustawa z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2086; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703)


reklama

Czytaj także

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama