REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie kosztów działalności wydobywczej prowadzonej przez stowarzyszenie

REKLAMA

Jak ustalić koszt sprzedaży żwiru i piasku pozyskiwanych z naturalnych złóż? Stowarzyszenie - przedsiębiorca prowadzi tę działalność, posiadając wymagane koncesje, a tereny eksploatacyjne są jego własnością.
Odpowiedź
W zależności od rodzaju kosztów, ewidencji należy dokonywać amortyzując grunt i księgując pozostałe koszty prowadzenia działalności przygotowawczej i wydobywczej na koncie „Rozliczenia międzyokresowe kosztów”. Przykład takiej ewidencji podajemy w uzasadnieniu.
Uzasadnienie
Nieruchomości w postaci gruntów zalicza się, zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości, do środków trwałych. Co do zasady, grunty nie podlegają amortyzacji. Jednak zgodnie z art. 31 ust. 2 ustawy grunty służące wydobyciu kopalin metodą odkrywkową należy amortyzować, a tak właśnie należy klasyfikować grunty, z których pozyskiwany jest żwir i piach. Pamiętać jednak należy, że grunty te podlegają amortyzacji jedynie dla celów rachunkowych. Odpisy amortyzacyjne od tych gruntów nie stanowią bowiem, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztów uzyskania przychodów.
Wartość odpisów amortyzacyjnych zalicza się do kosztów działalności operacyjnej, księgując według zasad ogólnych:
Wn konto zespołu 4 lub zespołu 5 „Amortyzacja”,
Ma konto 07 „Umorzenie środków trwałych”.
Wartość początkową gruntu ustala się w cenie nabycia, natomiast odpisów amortyzacyjnych należy dokonywać według zasad określonych w art. 32 ust. 1–3 ustawy o rachunkowości, tj. stosując indywidualną stawkę amortyzacyjną ustaloną przez jednostkę we własnym zakresie z uwzględnieniem przewidywanego okresu eksploatacji gruntu.
Przygotowanie złoża do eksploatacji wymaga poniesienia dodatkowych kosztów, takich jak np. zdjęcie warstwy powierzchniowej gruntu. Koszty tego typu należy traktować tak jak koszty przygotowania nowej produkcji. W tym celu, zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy o rachunkowości, jako koszty dotyczące przyszłych okresów sprawozdawczych podlegają one czynnym rozliczeniom międzyokresowym i są ewidencjonowane na koncie 64 „Rozliczenia międzyokresowe kosztów”.
Rozliczenia tych kosztów w częściach przypadających na przyszłe okresy sprawozdawcze (lata, miesiące) najprościej jest dokonywać w równych ratach miesięcznych w ciągu wszystkich lat przyjętych jako przewidywany okres eksploatacji. Jeżeli jednak jednostka przewiduje, że w poszczególnych latach wielkość wydobycia kopalin będzie istotnie zróżnicowana, wskazane jest rozłożenie tych kosztów proporcjonalnie do planowego wydobycia.
Rozliczone koszty w części przypadającej do zarachowania w poszczególnych okresach sprawozdawczych, przy założeniu, że jednostka stosuje równocześnie układ rodzajowy i układ funkcjonalny kosztów, księguje się:
Wn konto 50 „Koszty eksploatacji złoża”,
Ma konto 64 „Rozliczenie międzyokresowe kosztów”.
Ewidencja bieżących kosztów eksploatacji złoża może przebiegać następująco:
1. Koszty eksploatacji jako koszt wytworzenia:
Wn konto 58 „Rozliczenie kosztów eksploatacji złoża”,
Ma konto 50 „Koszty eksploatacji złoża”.
2. Przyjęcie na stan wydobytego żwiru i piachu w cenach ewidencyjnych ustalonych na poziomie cen sprzedaży netto:
Wn konto 60 „Produkty gotowe”,
Ma konto 58 „Rozliczenie kosztów eksploatacji złoża”.
3. Sprzedaż żwiru lub piachu ze składowiska w cenach ewidencyjnych ustalonych na poziomie cen sprzedaży netto – ewidencjonowana równolegle do zarachowania przychodu ze sprzedaży:
Wn konto 70-1 „Koszt sprzedanych produktów”,
Ma konto 58 „Rozliczenie kosztów eksploatacji złoża”.
4. Przeksięgowanie odchyleń od cen ewidencyjnych jako salda konta 58:
a) jeżeli wartość produktów w cenach ewidencyjnych przewyższa koszty eksploatacji złoża:
Wn konto 58 „Rozliczenie kosztów eksploatacji złoża”,
Ma konto 62 „Odchylenia od cen ewidencyjnych produktów”;
b) jeżeli koszty eksploatacji złoża przewyższają ich wartość w cenach ewidencyjnych:
Wn konto 62 „Odchylenia od cen ewidencyjnych produktów”,
Ma konto 58 „Rozliczenie kosztów eksploatacji złoża”.
Halina Kędziora
Pytania: www.infor.pl/pytanianonprofit
Podstawa prawna
• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 10, poz. 66)


Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA