REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podatek akcyzowy zwiększa wartość ceny zakupu samochodu

REKLAMA

W jaki sposób poprawnie zmienić w firmie przeznaczenie zakupionego samochodu osobowego - z towaru handlowego na środek trwały? Samochód został zaksięgowany w kolumnie 10 KPiR, a teraz chcę go używać jako samochód firmowy. Czy podatek akcyzowy zapłacony po sprowadzeniu samochodu z Niemiec zwiększa jego wartość zakupu, czy też stanowi pozostały koszt uzyskania przychodu?
RADA
Sposób zaksięgowania zmiany przeznaczenia samochodu osobowego będącego towarem handlowym, na środek trwały, został wskazany w uzasadnieniu. Podatek akcyzowy powiększa zarówno cenę zakupu samochodu będącego towarem handlowym, jak i cenę nabycia samochodu będącego środkiem trwałym.
UZASADNIENIE
Towary nabyte w celu odsprzedaży (osiągnięcia przychodu ze sprzedaży) stanowią u podatników koszt uzyskania przychodów z chwilą zakupu. Odmiennie jest w przypadku składników majątkowych będących środkami trwałymi – w tym wypadku wydatki na nabycie zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne.
Może się jednak zdarzyć, iż towar nabyty jako towar handlowy zostanie przez podatnika przekwalifikowany na środek trwały. Jak wyjaśnił Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy w piśmie z 21 kwietnia 2004 r. (nr US-PD-I/415-33/04, publ. http://sip.mf.gov.pl/), dowodem właściwym do udokumentowania takiego zdarzenia jest (w przypadku podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów) dowód odpowiadający wymogom określonym w § 12 ust. 13 pkt 2 rozporządzenia w sprawie prowadzenia księgi przychodów i rozchodów.
Dokument stwierdzający fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem powinien zawierać co najmniej:
• wiarygodne określenie wystawcy,
• datę wystawienia dowodu,
• datę dokonania operacji gospodarczej,
• przedmiot operacji gospodarczej,
• jego wartość,
• podpis osoby uprawnionej do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczej.
Dowód ten podlega ujęciu w kolumnie 10 księgi przychodów i rozchodów ze znakiem minus (-) lub kolorem czerwonym. W ten sposób stanowi podstawę korekty kosztów zakupu o wartość towaru wycofanego ze sprzedaży.
Jeśli chodzi o pytanie dotyczące podatku akcyzowego, wyjaśnić należy, iż podatek ten jest składnikiem ceny zakupu samochodów traktowanych jako towary handlowe (por. pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gryfinie z 17 listopada 2004 r. – nr US.DPD/42/415/28/04, publ. http://sip.mf.gov.pl/). Wątpliwości pojawiają się w przypadku ustalania ceny nabycia jako wartości początkowej samochodu uznawanego za środek trwały. Artykuł 22g ust. 3 ustawy wymienia podatek akcyzowy jako element powiększający wartość początkową tylko w przypadku importu składników majątku. Tym niemniej, należy dojść do wniosku, że podatek akcyzowy związany z rejestracją pojazdów przywiezionych z innych niż Polska państw członkowskich (a więc w przypadkach, gdy przywóz samochodów do Polski nie stanowi w rzeczywistości importu towarów), powiększa również wartość początkową środka trwałego. Jest to bowiem koszt związany z zakupem środka trwałego, w rozumieniu art. 22g ust. 3 zdanie pierwsze ustawy.
• art. 22g ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA