| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy podatek akcyzowy zwiększa wartość ceny zakupu samochodu

Czy podatek akcyzowy zwiększa wartość ceny zakupu samochodu

W jaki sposób poprawnie zmienić w firmie przeznaczenie zakupionego samochodu osobowego - z towaru handlowego na środek trwały? Samochód został zaksięgowany w kolumnie 10 KPiR, a teraz chcę go używać jako samochód firmowy. Czy podatek akcyzowy zapłacony po sprowadzeniu samochodu z Niemiec zwiększa jego wartość zakupu, czy też stanowi pozostały koszt uzyskania przychodu?

RADA
Sposób zaksięgowania zmiany przeznaczenia samochodu osobowego będącego towarem handlowym, na środek trwały, został wskazany w uzasadnieniu. Podatek akcyzowy powiększa zarówno cenę zakupu samochodu będącego towarem handlowym, jak i cenę nabycia samochodu będącego środkiem trwałym.
UZASADNIENIE
Towary nabyte w celu odsprzedaży (osiągnięcia przychodu ze sprzedaży) stanowią u podatników koszt uzyskania przychodów z chwilą zakupu. Odmiennie jest w przypadku składników majątkowych będących środkami trwałymi – w tym wypadku wydatki na nabycie zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne.
Może się jednak zdarzyć, iż towar nabyty jako towar handlowy zostanie przez podatnika przekwalifikowany na środek trwały. Jak wyjaśnił Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy w piśmie z 21 kwietnia 2004 r. (nr US-PD-I/415-33/04, publ. http://sip.mf.gov.pl/), dowodem właściwym do udokumentowania takiego zdarzenia jest (w przypadku podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów) dowód odpowiadający wymogom określonym w § 12 ust. 13 pkt 2 rozporządzenia w sprawie prowadzenia księgi przychodów i rozchodów.
Dokument stwierdzający fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem powinien zawierać co najmniej:
• wiarygodne określenie wystawcy,
• datę wystawienia dowodu,
• datę dokonania operacji gospodarczej,
• przedmiot operacji gospodarczej,
• jego wartość,
• podpis osoby uprawnionej do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczej.
Dowód ten podlega ujęciu w kolumnie 10 księgi przychodów i rozchodów ze znakiem minus (-) lub kolorem czerwonym. W ten sposób stanowi podstawę korekty kosztów zakupu o wartość towaru wycofanego ze sprzedaży.
Jeśli chodzi o pytanie dotyczące podatku akcyzowego, wyjaśnić należy, iż podatek ten jest składnikiem ceny zakupu samochodów traktowanych jako towary handlowe (por. pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gryfinie z 17 listopada 2004 r. – nr US.DPD/42/415/28/04, publ. http://sip.mf.gov.pl/). Wątpliwości pojawiają się w przypadku ustalania ceny nabycia jako wartości początkowej samochodu uznawanego za środek trwały. Artykuł 22g ust. 3 ustawy wymienia podatek akcyzowy jako element powiększający wartość początkową tylko w przypadku importu składników majątku. Tym niemniej, należy dojść do wniosku, że podatek akcyzowy związany z rejestracją pojazdów przywiezionych z innych niż Polska państw członkowskich (a więc w przypadkach, gdy przywóz samochodów do Polski nie stanowi w rzeczywistości importu towarów), powiększa również wartość początkową środka trwałego. Jest to bowiem koszt związany z zakupem środka trwałego, w rozumieniu art. 22g ust. 3 zdanie pierwsze ustawy.
• art. 22g ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK