REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczać usługi transportowe wykonywane na przełomie roku

REKLAMA

Jesteśmy firmą transportową. Znaczna część naszych przychodów dotyczy transportu międzynarodowego. Wystawiamy fakturę klientowi po otrzymaniu potwierdzenia wykonania usługi, czyli po otrzymaniu dokumentu CRM. W związku z tym w styczniu i lutym 2005 r. zostały wystawione faktury sprzedaży dotyczące przewozów wykonanych w roku 2004 (dopiero spłynęły potwierdzone CRM). W którym roku ująć przychody z wykonanych usług?
RADA
Wystawianie faktur dopiero w momencie otrzymania dokumentu CMR skutkuje przesunięciem przychodów między okresami obrachunkowymi. Koszty związane z tymi przychodami zostały ujęte w roku 2004. Jeżeli przychody z tytułu usług wykonanych w roku 2004 r. przesuniemy do 2005 r., to nie zostanie zachowana zasada współmierności przychodów i kosztów.
UZASADNIENIE
Zgodnie z zasadą memoriału jednostka powinna ująć w księgach rachunkowych wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminów ich zapłaty (art. 6 ustawy o rachunkowości). Za przychody związane z działalnością gospodarczą, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane (art. 12 ust. 3). Za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
a) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
b) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
c) otrzymano zapłatę za wykonane świadczenia – w pozostałych przypadkach.
W przypadku usług transportowych moment wykonania usługi jest określony na dokumencie CMR. Spółka z pewnością posiada informacje, z jaką datą zostały wykonane usługi, a dokument CMR jedynie potwierdza ich wykonanie. Jeśli na dokumencie CMR datą wykonania usługi będzie data z roku 2004, to sprzedaż tej usługi powinna zostać zaliczona do przychodów 2004 r., bez względu na datę wystawienia faktur.
Obowiązek wystawienia faktury w przypadku usług transportowych powstaje w momencie otrzymania płatności, ale nie później niż 30 dni od daty wykonania usługi. W efekcie faktury VAT za usługi wykonane w 2004 r. powinny zostać wystawione nie później niż do 30 stycznia 2005 r., nie pojawią się wówczas trudności z prawidłowym ujęciem tych przychodów w księgach rachunkowych 2004 r. oraz rozliczeniem podatku dochodowego za dany rok.
Wystawianie faktur dopiero w momencie otrzymania dokumentu CMR skutkuje przesunięciem przychodów między okresami obrachunkowymi. Koszty związane z tymi przychodami, takie jak wynagrodzenia kierowców, koszty paliwa i napraw pojazdów, opłaty drogowe zostały ujęte w 2004 r. Jeśli więc przychody z tytułu usług wykonanych w 2004 r. przesuniemy do 2005 r., to nie zostanie zachowana zasada współmierności przychodów i kosztów.
UWAGA!
Uznawanie przychodów w momencie wystawienia faktury może powodować zawyżenie bądź zaniżenie wyniku finansowego w poszczególnych okresach sprawozdawczych. Może także skutkować niewłaściwym rozliczaniem podatku dochodowego od osób prawnych.
W praktyce proponujemy przyjęcie następującego rozwiązania. Przed zamknięciem ksiąg rachunkowych jednostka powinna, na podstawie wszelkich posiadanych informacji, ustalić, jaka kwota przychodów nie została zafakturowana w 2004 r., a dotyczyła tego roku, i o taką kwotę powiększyć przychody 2004 r. Księgowanie w 2004 r. kwoty netto sprzedaży może wyglądać następująco:
Wn „Należności niefakturowane”,
Ma „Przychody ze sprzedaży”.
W roku 2005 – w momencie wystawienia faktur sprzedaży:
Wn „Należności z tytułu dostaw i usług”,
Ma „Należności niefakturowane”.
Jeżeli przychody są wyrażone w walucie obcej, powinny zostać oszacowane według średniego kursu ogłaszanego przez NBP na dzień bilansowy.

Agnieszka Rosińska i Marzanna Rytwińska
biegli rewidenci

• art. 6 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 184, poz. 1539
• art. 12 ust. 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA