REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej transport próbek

REKLAMA

W październiku 2005 r. wysłaliśmy próbkę towaru kontrahentowi z Austrii. Otrzymaliśmy fakturę za transport z 22% VAT. Czy możemy odliczyć VAT z faktury za transport, jeżeli dokonujemy tylko sprzedaży opodatkowanej w przypadku, gdy dostawa próbek jest zwolniona z VAT?
RADA
Odliczenie przysługuje Państwu w pełnej wysokości.
UZASADNIENIE
Nieodpłatne przekazania towarów są traktowane przez ustawodawcę jak dostawy odpłatne i mieszczą się w zakresie przedmiotowym ustawy o VAT. Od tej zasady są wyjątki. Jednym z nich jest wyłączenie z opodatkowania nieodpłatnych dostaw próbek.
WAŻNE
Próbka, w rozumieniu ustawy, to niewielka ilość towaru, reprezentująca określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.
Jak wynika z zapytania, w związku z przesłaną próbką towaru podatnik poniesie koszty transportu. Podatek zawarty w fakturze potwierdzającej nabycie usług transportowych bez wątpienia ma bezpośredni związek z czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, ale pośrednio wykazuje także związek ze sprzedażą opodatkowaną, którą, co do zasady, zajmuje się podatnik. Wynika to z konieczności poniesienia określonych kosztów, by doszło do sprzedaży opodatkowanej. W pewnych sytuacjach kosztami, jakie musi ponieść sprzedawca, by podpisać kontrakt, będą wydatki na próbki jego wyrobu, które następnie przekaże nieodpłatnie potencjalnemu nabywcy.
Trudno więc odmówić kosztom poniesionym w związku z przekazaniem próbki (zarówno tym dotyczącym jej wytworzenia, jak i tym związanym z jej dostarczeniem) oczywistego związku ze sprzedażą opodatkowaną. Tak więc, fakt wykorzystania towaru (próbki) oraz usług (kosztów transportu związanych z dostarczeniem próbki) do wykonywania czynności opodatkowanych oznacza uprawnienie podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur stwierdzających nabycie towarów i usług. Należy przy tym dodać, iż ustawodawca nie wskazał w ustawie ograniczeń w odliczeniu podatku naliczonego związanego z kosztami dotyczącymi przekazania próbki (art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy).
Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w bogatym orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, dobitnie podkreślającym znaczenie zasady neutralności podatku dla podatnika VAT. W orzeczeniu z 26 maja 2005 r. (C-465/03) Trybunał rozstrzygał problem odliczenia podatku naliczonego przez podatnika, który wykonuje sprzedaż opodatkowaną oraz wyłączoną spod opodatkowania (emisja akcji), i uznał, że można odzyskać VAT od zakupu usług związanych z przygotowaniem tej emisji. Trybunał stwierdził, iż czynności wyłączone nie mają żadnego znaczenia wobec możliwości odliczenia podatku. Wynika to z konieczności zachowania zasady neutralności VAT wobec przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą.

• art. 7 ust. 3 i 4, art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Iwona Skrok
specjalista w zakresie VAT


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA