REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć skonto uzyskane przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towaru

REKLAMA

Jesteśmy firmą handlową (spółka cywilna). Czasami towar kupujemy od kontrahentów zagranicznych z krajów UE. Często mamy możliwość skorzystania ze skonta (obniżki ceny w razie wcześniejszej zapłaty). Przyjęcie towaru, a później dokumenty WZ są kalkulowane według pełnej wartości faktury. Jak podatkowo mamy potraktować skonto? Po jakim kursie walutowym je przeliczać? Czy ma ono takie same skutki jak korekta faktury?
RADA
Udzielone skonto zmniejsza wartość netto kwoty wynikającej z faktury i jednocześnie wartość kosztów uzyskania przychodów.

UZASADNIENIE
Skonto pomniejsza podstawę opodatkowania VAT, także w przypadku dokonania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT). Jeżeli jednak przed udzieleniem skonta podatnik otrzymał towar wraz z fakturą opiewającą na pełną kwotę, to na jej podstawie powinien wystawić fakturę wewnętrzną. W ten sposób zostanie ustalona „pierwotna” wartość nabycia, a jednocześnie podatku należnego i naliczonego (jak wiadomo, przy WNT podatek należny jest równy podatkowi naliczonemu).
Po uzyskaniu skonta i potwierdzającej ten fakt faktury korygującej od dostawcy towaru należy wystawić korygującą fakturę wewnętrzną.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Wartość wynikającą z faktury korygującej dostawcy (wartość skonta) należy przeliczyć według średniego kursu NBP dla danej waluty obcej z dnia wystawienia faktury pierwotnej, a nie z dnia wystawienia faktury korygującej. Takie stanowisko zostało przedstawione np. w interpretacji urzędowej z 7 kwietnia 2005 r. wydanej przez Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu (sygn. PSUS/PPO I/443/80/05/ŁG).
Przepisy wyznaczające zasady przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych nie wskazują wprost, według jakiego kursu należy obliczyć wartość faktury korygującej. Mówi się w nich ogólnie o dniu wystawienia faktury. W razie niezachowania terminu jej wystawienia właściwy jest dzień powstania obowiązku podatkowego. W związku z tym, że korekty odnoszą się do wcześniej zaistniałych sytuacji, należy do nich stosować takie same zasady jak w przypadku faktur pierwotnych.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
W zakresie podatku dochodowego skonto pomniejszy wartość kosztów uzyskania przychodów poniesionych z tytułu zakupu towarów handlowych.
Wartość tych kosztów przelicza się na złote polskie według kursu średniego NBP obowiązującego w dniu zarachowania kosztów. W dniu zapłaty za dostawę wartość wcześniej zarachowanych kosztów z tytułu zakupu towarów należy przeliczyć według kursu sprzedaży danej waluty obcej (stosowanego przez bank, z którego usług korzysta podatnik) obowiązującego w tym dniu, a następnie koszty obniżyć lub podwyższyć o powstałe różnice kursowe.
Wartość udzielonego skonta należy przeliczyć według kursu właściwego dla pierwotnej wyceny towarów, tj. według kursu średniego z dnia zarachowania kosztów, i pomniejszyć o nią wartość kupionych towarów.
Przykład
Firma X prowadzi ewidencję w formie pkpir. 6 października w ramach WNT otrzymała towar wraz z fakturą; wartość dostawy – 10 000 euro. Nabycie towarów udokumentowano fakturą wewnętrzną, przeliczając wartość towaru według średniego kursu NBP dla euro na dzień wystawienia faktury zagranicznej (1 euro = 4,10 zł). 17 października firma X zapłaciła za towar. Zapłatę pomniejszono o skonto z tytułu płatności przed terminem (wynosi on 90 dni). W efekcie zapłacono 9500 euro. 25 października firma X otrzymała od kontrahenta zagranicznego fakturę korygującą z tytułu uznania prawa do skonta. Wystawiła więc korygującą fakturę wewnętrzną. Ostatecznie podstawa opodatkowania z tytułu WNT w tej transakcji wynosi 9500 euro, czyli 38 950 zł.
Obliczenie wartości towaru na potrzeby podatku dochodowego:
– wycena towaru na dzień zarachowania (data otrzymania towarów):
10 000 euro × 4,1234 zł = 41 234 zł,
– pomniejszenie wartości towaru o skonto: 500 euro × 4,1234 zł = 2061,70 zł,
– wartość towaru po obniżce: 41 234 zł – 2061,70 zł = 39 172,30 zł,
– wycena towaru na dzień zapłaty należności: 9500 euro × 4,1220 zł (kurs sprzedaży) = 39 159 zł,
– różnice kursowe: 39 172,30 zł – 39 159 zł = 13,30 zł,
– pomniejszenie wartości towaru o różnice kursowe: 39 172,30 zł – 13,30 zł = 39 159 zł (ostateczna wartość towaru).

• art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
• art. 20 ust. 5–6, art. 29 ust. 4, art. 31 ust. 3, art. 106 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
• § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 95, poz. 797

Joanna Krawczyk
doradca podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA