REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć zakup nieruchomości

REKLAMA

Gospodarstwo Rolne spółka z o.o. zakupi grunty rolne oraz budynki gospodarskie od ANRol. Czy koszty wyceny tej nieruchomości, koszty poniesione na załatwienie kredytów bankowych, opinie prawne oraz opłaty notarialne z tym związane stanowią koszt uzyskania przychodu? Co w tym wypadku z VAT?
RADA
Koszty związane z nabyciem nieruchomości, w tym gruntów, nie będą, co do zasady, mogły zostać podatkowo rozliczone w momencie nabycia tych nieruchomości. Będą one podlegały amortyzacji. Szczegóły i odpowiedzi na pozostałe pytania – w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Podatnik posiada możliwość zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów wówczas, gdy wydatek ten ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a jego poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Koszty ponoszone przez Czytelnika należy więc ocenić pod kątem ich celowości i dążenia do uzyskania przychodów. Nie jest natomiast wymagane, aby koszty te w rzeczywistości doprowadziły do uzyskania konkretnych przychodów. Dlatego też możliwe jest uznanie, że koszty wyceny nieruchomości, koszty poniesione na załatwienie kredytów bankowych, opinie prawne oraz opłaty notarialne są związane z uzyskaniem przychodów. Zwłaszcza że Czytelnik na zakupionej nieruchomości zamierza prowadzić działalność gospodarczą.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje jednak pewne wyjątki, które albo uniemożliwiają podatkowe rozliczanie kosztów pomimo ich związku z przychodami, albo nakazują ich rozliczanie w określony sposób.
Za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na nabycie gruntów, z tym że wydatki takie, po pomniejszeniu o wysokość dokonanych odpisów amortyzacyjnych, stanowią koszty w momencie zbycia gruntu (art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a) updop).
A więc wydatki bezpośrednio związane z nabyciem gruntów nie mogą zostać z chwilą ich poniesienia uznane za koszty uzyskania przychodów.
PRZYKŁAD
Podatnik nabył grunt za kwotę 100 000 zł. W celu nabycia tego gruntu poniósł wydatki na uzyskanie kredytu (1500 zł), na koszty wyceny nieruchomości (5000 zł) oraz opłatę notarialną (2000 zł) – łącznie 8500 zł.
Na dzień nabycia gruntu kosztu uzyskania przychodów nie będą, co do zasady, mogły stanowić wydatki na nabycie tego gruntu oraz wydatki z nabyciem tym związane.
Rozliczenie podatkowe nastąpi natomiast w momencie sprzedaży gruntu. Jeżeli cena sprzedaży wyniesie 150 000 zł, podatnik rozliczy:
 jako przychód 150 000 zł, a
 jako koszty uzyskania przychodu (w momencie zbycia): 100 000 zł (cena nabycia gruntu), 8500 zł (koszty nabycia gruntu) – razem 108 500 zł.
W odniesieniu natomiast do nieruchomości innych niż grunty trzeba zauważyć, że nieruchomości te (zakładając zamiar ich wykorzystania do celów działalności gospodarczej przez okres co najmniej roku) stanowią środki trwałe podlegające amortyzacji. W przypadku nabycia środków trwałych (w tym np. budynków) w drodze kupna ich wartość początkową stanowi cena ich nabycia, powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego, a w szczególności:
•  koszty transportu, załadunku i wyładunku,
•  koszty ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych,
•  opłat notarialnych, skarbowych i innych,
•  odsetek, prowizji (art. 16g ust. 1 pkt 1 i ust. 3 updop).
Wartość początkowa podlega natomiast z reguły pomniejszeniu o VAT. Wyjątek stanowią tu przypadki, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.
Jednocześnie trzeba zaakcentować, że bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów spółka Czytelnika będzie mogła rozliczyć odsetki od kredytu bankowego naliczone po oddaniu środków trwałych do używania.
W odniesieniu do kwestii związanej z możliwością odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług należy stwierdzić, że jeśli nabycie związane będzie ze sprzedażą opodatkowaną VAT, podatnikowi przysługiwało będzie prawo do dokonania odliczenia podatku naliczonego. Nie zmieni tego fakt, że koszty związane z nabyciem przedmiotowych nieruchomości będą musiały zostać rozliczone w czasie.
Możliwe jednak, że Czytelnik będzie zobowiązany do dokonywania korekt odliczonego VAT, zgodnie z art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług, przez 10 kolejnych lat używania nieruchomości.

•  art. 16 ust. 1 pkt 1, art. 16g ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Marcin Sikora
doradca podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA