reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ewidencjonować faktury na przełomie roku

Jak ewidencjonować faktury na przełomie roku

Faktury za telefony komórkowe wystawione w grudniu zawierają abonamenty za okres od 20 grudnia do 19 stycznia. Z kolei rozmowy w okresie od 20 grudnia do 19 stycznia zafakturowane są dopiero w styczniu. Jak zaksięgować te koszty na przełomie roku? Czy będą to koszty podatkowe?

RADA
Ponieważ przywołane faktury dokumentują koszty różnych okresów sprawozdawczych, należy je wydzielić na dzień bilansowy, dokonując rozliczeń międzyokresowych. Szczegóły – w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Koszty usług telekomunikacyjnych, jako koszty ogólne, wpływają na wynik finansowy okresu sprawozdawczego, w którym zostały poniesione. Faktura za usługi telekomunikacyjne wystawiona w grudniu zawiera część kosztów dotyczących następnego okresu sprawozdawczego (kolejnego roku). Natomiast inna część poniesionych kosztów bieżącego roku (rozmów wykonanych w grudniu) będzie zafakturowana dopiero w styczniu roku następnego.
Zasada memoriału i współmierności kosztów i przychodów w danym okresie, obowiązująca w rachunkowości (art. 6 ustawy o rachunkowości), znajduje w podanym przypadku kosztów pewne odniesienie w przepisach podatkowych. W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych jest powiedziane (art. 15), że koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą. Są więc potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego, oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. Poniesienie kosztów w znaczeniu podatkowym jest utożsamiane z ich zapłatą, czy inaczej – wydatkowaniem.
WAŻNE!
Bilansowy rozdział kosztów usług telekomunikacyjnych według okresu ich poniesienia nie różni się od rozdziału do celów prawidłowego naliczenia podatku dochodowego za dany rok podatkowy. Koszty usług przypisuje się do okresów ich wykonania, niezależnie od terminu zafakturowania, a tym bardziej zapłaty.
W dalszej części prezentujemy przykłady możliwego księgowania w jednostce sporządzającej rachunek zysków i strat metodą kalkulacyjną, używającej dla celów ewidencji kosztów konta zespołu „4”, „5” i „7”, przy czym dla kosztów ogólnych – konta „4” i „550”.

PRZYKŁAD
1. Faktura 12/2005 za usługi telekomunikacyjne:
  – abonament 20.12.2005 – 19.01.2006 100 zł
  – koszt rozmów 20.11.2005 – 19.12.2005 500 zł
  – VAT 132 zł
a) faktura w księgach 2005 r.:
Wn konto 402 „Usługi obce”, w analityce „Usługi obce – koszty usług telekomunikacyjnych” 600 zł
reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama