REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć refundację, otrzymaną po dniu likwidacji działalności gospodarczej

REKLAMA

Jak uwzględnić refundację za leki, jeśli 31 grudnia 2005 r. zlikwidowałem działalność, a refundację otrzymam dopiero w styczniu 2006 r.? Jak prawidłowo rozliczyć podatek VAT oraz podatek dochodowy?
RADA
Otrzymanie refundacji spowodowało powstanie w styczniu przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej (który to przychód rozliczony winien zostać w ramach zeznania za rok 2006). Nie wystąpią natomiast żadne skutki na gruncie VAT.

UZASADNIENIE
Przychód związany z otrzymaniem refundacji powstaje na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych w momencie jej faktycznego otrzymania (por. przykładowo pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lubartowie z 26 kwietnia 2004 r., Nr DP1-415-9/04, publ. http://sip.mf.gov.pl/). Zasada powyższa dotyczy również sytuacji, gdy refundacja zostanie otrzymana po dniu likwidacji działalności gospodarczej.
Co istotne, mimo likwidacji działalności gospodarczej przychód z tytułu otrzymania refundacji będzie przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej. Przyjmuje się, że przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą powstawać również po dniu jej likwidacji. Jako przykład wskazać można przychody z tytułu sprzedaży po likwidacji działalności gospodarczej środków trwałych pozostałych po tej działalności (por. pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim z 3 sierpnia 2005 r., nr PDG/415-27/05, publ. http://sip.mf.gov.pl/).
W konsekwencji, skutkiem otrzymania przedmiotowej refundacji będzie powstanie w styczniu 2006 r. przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, który rozliczony winien zostać w ramach zeznania rocznego za 2006 r. (uregulowanie zaliczki i złożenie deklaracji PIT-5 za styczeń nie będzie konieczne, gdy nie zostanie przekroczona kwota wolna od podatku).
Mniej oczywisty jest obowiązek rozliczenia VAT z tytułu otrzymanej refundacji. Likwidacja działalności gospodarczej oznacza, że dany podmiot przestaje być podatnikiem VAT, a w konsekwencji przestają go obowiązywać przepisy ustawy o podatku od towarów i usług (z wyjątkiem przepisów regulujących opodatkowanie remanentu likwidacyjnego). W omawianym przypadku nie występuje obowiązek rozliczenia VAT z tytułu otrzymanej refundacji.
Zagrożenia (-)
Najprawdopodobniej organy podatkowe będą wymagały, aby opodatkować otrzymane refundacje. Dlatego otrzymanie w styczniu refundacji za leki spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku VAT (art. 19 ust. 21 ustawy o podatku od towarów i usług), a w konsekwencji – obowiązek zapłacenia podatku VAT z tego tytułu (w terminie do 25 lutego 2006 r.) oraz złożenie deklaracji VAT-7 za ten miesiąc.

• art. 14 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1486
• art. 19 ust. 21 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1486

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA