reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć refundację, otrzymaną po dniu likwidacji działalności gospodarczej

Jak rozliczyć refundację, otrzymaną po dniu likwidacji działalności gospodarczej

Jak uwzględnić refundację za leki, jeśli 31 grudnia 2005 r. zlikwidowałem działalność, a refundację otrzymam dopiero w styczniu 2006 r.? Jak prawidłowo rozliczyć podatek VAT oraz podatek dochodowy?

RADA
Otrzymanie refundacji spowodowało powstanie w styczniu przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej (który to przychód rozliczony winien zostać w ramach zeznania za rok 2006). Nie wystąpią natomiast żadne skutki na gruncie VAT.

UZASADNIENIE
Przychód związany z otrzymaniem refundacji powstaje na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych w momencie jej faktycznego otrzymania (por. przykładowo pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lubartowie z 26 kwietnia 2004 r., Nr DP1-415-9/04, publ. http://sip.mf.gov.pl/). Zasada powyższa dotyczy również sytuacji, gdy refundacja zostanie otrzymana po dniu likwidacji działalności gospodarczej.
Co istotne, mimo likwidacji działalności gospodarczej przychód z tytułu otrzymania refundacji będzie przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej. Przyjmuje się, że przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą powstawać również po dniu jej likwidacji. Jako przykład wskazać można przychody z tytułu sprzedaży po likwidacji działalności gospodarczej środków trwałych pozostałych po tej działalności (por. pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim z 3 sierpnia 2005 r., nr PDG/415-27/05, publ. http://sip.mf.gov.pl/).
W konsekwencji, skutkiem otrzymania przedmiotowej refundacji będzie powstanie w styczniu 2006 r. przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, który rozliczony winien zostać w ramach zeznania rocznego za 2006 r. (uregulowanie zaliczki i złożenie deklaracji PIT-5 za styczeń nie będzie konieczne, gdy nie zostanie przekroczona kwota wolna od podatku).
Mniej oczywisty jest obowiązek rozliczenia VAT z tytułu otrzymanej refundacji. Likwidacja działalności gospodarczej oznacza, że dany podmiot przestaje być podatnikiem VAT, a w konsekwencji przestają go obowiązywać przepisy ustawy o podatku od towarów i usług (z wyjątkiem przepisów regulujących opodatkowanie remanentu likwidacyjnego). W omawianym przypadku nie występuje obowiązek rozliczenia VAT z tytułu otrzymanej refundacji.
Zagrożenia (-)
Najprawdopodobniej organy podatkowe będą wymagały, aby opodatkować otrzymane refundacje. Dlatego otrzymanie w styczniu refundacji za leki spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku VAT (art. 19 ust. 21 ustawy o podatku od towarów i usług), a w konsekwencji – obowiązek zapłacenia podatku VAT z tego tytułu (w terminie do 25 lutego 2006 r.) oraz złożenie deklaracji VAT-7 za ten miesiąc.

• art. 14 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1486
• art. 19 ust. 21 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1486

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

NGL Legal (NGL Wiater sp.k)

Nowoczesne doradztwo prawno-podatkowe dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama