REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć refundację, otrzymaną po dniu likwidacji działalności gospodarczej

REKLAMA

Jak uwzględnić refundację za leki, jeśli 31 grudnia 2005 r. zlikwidowałem działalność, a refundację otrzymam dopiero w styczniu 2006 r.? Jak prawidłowo rozliczyć podatek VAT oraz podatek dochodowy?
RADA
Otrzymanie refundacji spowodowało powstanie w styczniu przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej (który to przychód rozliczony winien zostać w ramach zeznania za rok 2006). Nie wystąpią natomiast żadne skutki na gruncie VAT.

UZASADNIENIE
Przychód związany z otrzymaniem refundacji powstaje na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych w momencie jej faktycznego otrzymania (por. przykładowo pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lubartowie z 26 kwietnia 2004 r., Nr DP1-415-9/04, publ. http://sip.mf.gov.pl/). Zasada powyższa dotyczy również sytuacji, gdy refundacja zostanie otrzymana po dniu likwidacji działalności gospodarczej.
Co istotne, mimo likwidacji działalności gospodarczej przychód z tytułu otrzymania refundacji będzie przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej. Przyjmuje się, że przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą powstawać również po dniu jej likwidacji. Jako przykład wskazać można przychody z tytułu sprzedaży po likwidacji działalności gospodarczej środków trwałych pozostałych po tej działalności (por. pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim z 3 sierpnia 2005 r., nr PDG/415-27/05, publ. http://sip.mf.gov.pl/).
W konsekwencji, skutkiem otrzymania przedmiotowej refundacji będzie powstanie w styczniu 2006 r. przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, który rozliczony winien zostać w ramach zeznania rocznego za 2006 r. (uregulowanie zaliczki i złożenie deklaracji PIT-5 za styczeń nie będzie konieczne, gdy nie zostanie przekroczona kwota wolna od podatku).
Mniej oczywisty jest obowiązek rozliczenia VAT z tytułu otrzymanej refundacji. Likwidacja działalności gospodarczej oznacza, że dany podmiot przestaje być podatnikiem VAT, a w konsekwencji przestają go obowiązywać przepisy ustawy o podatku od towarów i usług (z wyjątkiem przepisów regulujących opodatkowanie remanentu likwidacyjnego). W omawianym przypadku nie występuje obowiązek rozliczenia VAT z tytułu otrzymanej refundacji.
Zagrożenia (-)
Najprawdopodobniej organy podatkowe będą wymagały, aby opodatkować otrzymane refundacje. Dlatego otrzymanie w styczniu refundacji za leki spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku VAT (art. 19 ust. 21 ustawy o podatku od towarów i usług), a w konsekwencji – obowiązek zapłacenia podatku VAT z tego tytułu (w terminie do 25 lutego 2006 r.) oraz złożenie deklaracji VAT-7 za ten miesiąc.

• art. 14 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1486
• art. 19 ust. 21 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1486

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA