| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć refundację, otrzymaną po dniu likwidacji działalności gospodarczej

Jak rozliczyć refundację, otrzymaną po dniu likwidacji działalności gospodarczej

Jak uwzględnić refundację za leki, jeśli 31 grudnia 2005 r. zlikwidowałem działalność, a refundację otrzymam dopiero w styczniu 2006 r.? Jak prawidłowo rozliczyć podatek VAT oraz podatek dochodowy?

RADA
Otrzymanie refundacji spowodowało powstanie w styczniu przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej (który to przychód rozliczony winien zostać w ramach zeznania za rok 2006). Nie wystąpią natomiast żadne skutki na gruncie VAT.

UZASADNIENIE
Przychód związany z otrzymaniem refundacji powstaje na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych w momencie jej faktycznego otrzymania (por. przykładowo pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lubartowie z 26 kwietnia 2004 r., Nr DP1-415-9/04, publ. http://sip.mf.gov.pl/). Zasada powyższa dotyczy również sytuacji, gdy refundacja zostanie otrzymana po dniu likwidacji działalności gospodarczej.
Co istotne, mimo likwidacji działalności gospodarczej przychód z tytułu otrzymania refundacji będzie przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej. Przyjmuje się, że przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą powstawać również po dniu jej likwidacji. Jako przykład wskazać można przychody z tytułu sprzedaży po likwidacji działalności gospodarczej środków trwałych pozostałych po tej działalności (por. pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim z 3 sierpnia 2005 r., nr PDG/415-27/05, publ. http://sip.mf.gov.pl/).
W konsekwencji, skutkiem otrzymania przedmiotowej refundacji będzie powstanie w styczniu 2006 r. przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, który rozliczony winien zostać w ramach zeznania rocznego za 2006 r. (uregulowanie zaliczki i złożenie deklaracji PIT-5 za styczeń nie będzie konieczne, gdy nie zostanie przekroczona kwota wolna od podatku).
Mniej oczywisty jest obowiązek rozliczenia VAT z tytułu otrzymanej refundacji. Likwidacja działalności gospodarczej oznacza, że dany podmiot przestaje być podatnikiem VAT, a w konsekwencji przestają go obowiązywać przepisy ustawy o podatku od towarów i usług (z wyjątkiem przepisów regulujących opodatkowanie remanentu likwidacyjnego). W omawianym przypadku nie występuje obowiązek rozliczenia VAT z tytułu otrzymanej refundacji.
Zagrożenia (-)
Najprawdopodobniej organy podatkowe będą wymagały, aby opodatkować otrzymane refundacje. Dlatego otrzymanie w styczniu refundacji za leki spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku VAT (art. 19 ust. 21 ustawy o podatku od towarów i usług), a w konsekwencji – obowiązek zapłacenia podatku VAT z tego tytułu (w terminie do 25 lutego 2006 r.) oraz złożenie deklaracji VAT-7 za ten miesiąc.

• art. 14 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1486
• art. 19 ust. 21 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1486

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK