reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy spółka komandytowa może prowadzić ewidencję księgową w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Czy spółka komandytowa może prowadzić ewidencję księgową w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Czy spółka komandytowa może prowadzić ewidencję księgową w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów? Zaznaczamy, że przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy są niższe niż równowartość w walucie polskiej 800 000 euro.

RADA
Spółka komandytowa ze względu na formę prawną jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych według ustawy o rachunkowości niezależnie od uzyskanych przychodów netto.

UZASADNIENIE
Przepisy ustawy o rachunkowości (art. 2) wyraźnie wskazują, kto ma obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych. Wśród wymienionych podmiotów są między innymi następujące jednostki (mające siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej):
•  spółki handlowe (osobowe i kapitałowe, w tym również w organizacji),
•  osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800 000 euro,
Spółka komandytowa należy do pierwszej z wymienionych kategorii, jest mianowicie spółką prawa handlowego, której działalność jest regulowana przez Kodeks spółek handlowych. Jako taka nie korzysta ze swoistego „zwolnienia” przewidzianego przez ustawę o rachunkowości, które jest oparte na kryterium przychodów netto. Kryterium przychodów obowiązuje wyłącznie w przypadku działalności osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich.

Paweł Muż
księgowy, współpracownik redakcji

•  art. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252


reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama