REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie elementy powinna zawierać faktura wystawiana na zagranicznego kontrahenta

REKLAMA

Jak powinna wyglądać faktura na świadczone przez podmiot polski usługi z zakresu badań i analiz (PKWiU74.30) w przypadku świadczenia takich usług na rzecz kontrahenta unijnego (podmiot gospodarczy)? Co w przypadku braku NIP unijnego odbiorcy? Jakie elementy powinny zawierać faktury dokumentujące świadczenie ww. usług na rzecz kontrahenta z kraju trzeciego? Czy mogą nie zawierać NIP kontrahenta z kraju trzeciego?
RADA
Faktury te mogą nie zawierać stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Faktura dokumentująca świadczenie usługi na rzecz odbiorcy z kraju trzeciego może nie zawierać jego numeru NIP. Nie wywołuje to żadnych konsekwencji dla usługodawcy. Natomiast brak numeru na fakturze dla kontrahenta unijnego spowoduje obowiązek opodatkowania usługi u usługodawcy.

UZASADNIENIE
Pod numerem PKWiU 74.30 sklasyfikowane są usługi w zakresie badań i analiz technicznych. Dla tych usług przepisy ustawy określają szczególne miejsce ich świadczenia (opodatkowania) oraz szczególny sposób ich dokumentowania. Jeżeli usługi te świadczone są na rzecz:
• osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub
• podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę
– to miejscem ich świadczenia jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona – a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Wynika z tego, że miejscem opodatkowania usługi będzie terytorium Polski w przypadku, gdy usługobiorcą usługi jest podatnik polski oraz gdy usługobiorcą będzie podmiot niebędący podatnikiem podatku od wartości dodanej (np. osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej) z terytorium kraju Unii innym niż Polska, a usługa będzie świadczona przez polskiego podatnika VAT. Natomiast w przypadku świadczenia usługi na rzecz podmiotu z kraju trzeciego, niezależnie od jego statusu (podatnika lub nie), w każdym przypadku będzie ona opodatkowana u usługobiorcy.
Powyższe skutkuje odpowiednimi konsekwencjami przy dokumentowaniu tych usług. Jeżeli podatnik wystawiający fakturę nie jest zidentyfikowany dla podatku od wartości dodanej (nie posiada rejestracji w innym kraju Wspólnoty niż Polska) oraz nie jest podatnikiem podatku o podobnym charakterze na terytorium państwa trzeciego, to w fakturze dokumentującej usługi, dla których podatnikiem jest usługobiorca, podaje następujące dane:
• imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,
• numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy,
• dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako „FAKTURA VAT”; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym,
• nazwę towaru lub usługi,
• rodzaj wykonanych usług,
• cenę jednostkową usługi,
• wartość wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż,
• kwotę należności ogółem wyrażoną cyframi i słownie.
WAŻNE
Jeżeli faktura wystawiana jest dla podmiotu z kraju trzeciego (niezależnie od jego statusu) oraz „niepodatnika” z innego kraju Wspólnoty, może nie zawierać numeru NIP nabywcy. W tym drugim przypadku ciężar opodatkowania usługi będzie spoczywał na usługodawcy.
Jeżeli natomiast faktura wystawiana jest dla podatnika unijnego (mającego siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, czyli w Polsce), to powinna zawierać jego numer NIP, pod którym jest on zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej, oraz informację, że zobowiązany do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi. W tym przypadku faktura nie będzie zawierała również stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Brak numeru NIP nabywcy na fakturze (dla unijnego kontrahenta) będzie skutkował obowiązkiem opodatkowania usługi u świadczącego tę usługę, czyli u firmy.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


• art. 2 ust. 9, art. 17 ust. 1 pkt 4 i ust. 2, art. 27 ust. 3 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798

Mariusz Darecki
specjalista w zakresie VAT


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA