reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Po jakim kursie należy wyceniać opłaty transgraniczne

Po jakim kursie należy wyceniać opłaty transgraniczne

Posiadamy rachunek walutowy, na który wpływają należności uzyskane ze sprzedaży w krajach UE. Otrzymane należności są pomniejszone o opłaty transgraniczne. Po jakim kursie powinniśmy wyceniać te opłaty?

RADA
Opłaty zmniejszające kwotę należności wycenia się po kursie sprzedaży walut banku, z którego usług korzysta jednostka, ponieważ wpływ środków na rachunek bankowy przeliczamy po kursie kupna banku, natomiast ich rozchód – po kursie sprzedaży.

UZASADNIENIE
Przelewów transgranicznych można dokonywać w obrocie z państwami członkowskimi UE, przy wykonywaniu zlecanych przez klientów banków poleceń przelewu, jak również wpłat gotówkowych w kwocie nieprzekraczającej równowartości w złotych 50 000 euro przeliczonej według kursów średnich NBP w dniu przyjęcia zlecenia.
Bank zleceniodawcy jest obowiązany do wykonania przelewu transgranicznego w pełnej kwocie objętej zleceniem, chyba że zleceniodawca zaznaczył, że koszty pokrywa w całości bądź w części beneficjent. Beneficjent jest wówczas informowany o tym fakcie przez własny bank. Po wykonaniu przelewu transgranicznego zarówno bank zleceniodawcy, jak i beneficjenta przekazują swoim klientom potwierdzenie jego wykonania, chyba że zrezygnowali oni z jego otrzymania.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Według ustawy o rachunkowości operacje gospodarcze wyrażone w walutach obcych ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia po kursie:
•  kupna lub sprzedaży walut stosowanym przez bank, z którego usług korzysta jednostka – w przypadku operacji sprzedaży lub kupna walut oraz operacji zapłaty należności lub zobowiązań,
•  średnim ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień, chyba że w zgłoszeniu celnym lub innym wiążącym jednostkę dokumencie ustalony został inny kurs – w przypadku pozostałych operacji.
W dniu, kiedy równowartość należności w walucie obcej wpłynęła na rachunek bankowy, należy zastosować kurs kupna dewiz banku, z którego usług korzystamy. Natomiast pobraną przez bank prowizję przeliczamy po kursie sprzedaży banku z dnia jej pobrania.
W ten sposób powstaną różnice kursowe między kursem kupna banku z dnia otrzymania należności a kursem sprzedaży dewiz banku z dnia pobrania opłaty.
Przykład
1. Wystawienie faktury sprzedaży w kwocie 10 000 euro, kurs euro w NBP z dnia wystawienia faktury wynosi 3,9030
(10 000 euro × 3,9030 = 39 030 zł)
Wn konto 200 „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 39 030
Ma konto 700 „Sprzedaż usług” 39 030
2. Wpływ na rachunek walutowy kwoty 10 000 euro. Należność przeliczana według kursu kupna banku z dnia wpływu 3,8886
(10 000 euro × 3,8886 = 38 886 zł wartość przelewu)
reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kalinowska

Dyrektor inwestycyjny, Podlaski Fundusz Kapitałowy Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama