REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po jakim kursie należy wyceniać opłaty transgraniczne

REKLAMA

Posiadamy rachunek walutowy, na który wpływają należności uzyskane ze sprzedaży w krajach UE. Otrzymane należności są pomniejszone o opłaty transgraniczne. Po jakim kursie powinniśmy wyceniać te opłaty?
RADA
Opłaty zmniejszające kwotę należności wycenia się po kursie sprzedaży walut banku, z którego usług korzysta jednostka, ponieważ wpływ środków na rachunek bankowy przeliczamy po kursie kupna banku, natomiast ich rozchód – po kursie sprzedaży.

UZASADNIENIE
Przelewów transgranicznych można dokonywać w obrocie z państwami członkowskimi UE, przy wykonywaniu zlecanych przez klientów banków poleceń przelewu, jak również wpłat gotówkowych w kwocie nieprzekraczającej równowartości w złotych 50 000 euro przeliczonej według kursów średnich NBP w dniu przyjęcia zlecenia.
Bank zleceniodawcy jest obowiązany do wykonania przelewu transgranicznego w pełnej kwocie objętej zleceniem, chyba że zleceniodawca zaznaczył, że koszty pokrywa w całości bądź w części beneficjent. Beneficjent jest wówczas informowany o tym fakcie przez własny bank. Po wykonaniu przelewu transgranicznego zarówno bank zleceniodawcy, jak i beneficjenta przekazują swoim klientom potwierdzenie jego wykonania, chyba że zrezygnowali oni z jego otrzymania.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Według ustawy o rachunkowości operacje gospodarcze wyrażone w walutach obcych ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia po kursie:
•  kupna lub sprzedaży walut stosowanym przez bank, z którego usług korzysta jednostka – w przypadku operacji sprzedaży lub kupna walut oraz operacji zapłaty należności lub zobowiązań,
•  średnim ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień, chyba że w zgłoszeniu celnym lub innym wiążącym jednostkę dokumencie ustalony został inny kurs – w przypadku pozostałych operacji.
W dniu, kiedy równowartość należności w walucie obcej wpłynęła na rachunek bankowy, należy zastosować kurs kupna dewiz banku, z którego usług korzystamy. Natomiast pobraną przez bank prowizję przeliczamy po kursie sprzedaży banku z dnia jej pobrania.
W ten sposób powstaną różnice kursowe między kursem kupna banku z dnia otrzymania należności a kursem sprzedaży dewiz banku z dnia pobrania opłaty.
Przykład
1. Wystawienie faktury sprzedaży w kwocie 10 000 euro, kurs euro w NBP z dnia wystawienia faktury wynosi 3,9030
(10 000 euro × 3,9030 = 39 030 zł)
Wn konto 200 „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 39 030
Ma konto 700 „Sprzedaż usług” 39 030
2. Wpływ na rachunek walutowy kwoty 10 000 euro. Należność przeliczana według kursu kupna banku z dnia wpływu 3,8886
(10 000 euro × 3,8886 = 38 886 zł wartość przelewu)
Wn konto 132 „Rachunek bankowy – walutowy” 38 886
Ma konto 200 „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 38 886
3. Powstałe różnice kursowe w kwocie 144 zł (39 030 zł – 38 886 zł) odnoszone są w ciężar kosztów finansowych
Wn konto 751 „Koszty finansowe – ujemne różnice kursowe” 144
Ma konto 200 „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 144
4. Bank pobrał opłatę w wysokości 200 euro, którą przeliczamy według kursu sprzedaży banku z dnia pobrania opłaty, który wynosi 3,9045
(200 euro × 3,9045 = 780,90 zł)
Wn konto 402 „Usługi obce – prowizje bankowe” 780,90
Ma konto 132 „Rachunek bankowy – walutowy” 780,90
5. Między kursem wpływu i rozchodu (kursem kupna banku z dnia otrzymania należności a kursem sprzedaży z dnia pobrania opłaty) występują rozbieżności, które wymagają ustalenia dodatkowych różnic kursowych
200 euro × (3,9045 – 3,8886) = 200 euro × 0,0159 = 3,18
Wn konto 132 „Rachunek bankowy – walutowy” 3,18
Ma konto 750 „Przychody finansowe – dodatnie różnice kursowe 3,18
Różnice te są charakterystyczne dla rachunków walutowych i należy pamiętać dodatkowo o tym, aby zadecydować, w jaki sposób ustalać rozchód waluty.
Obliczone w podanym przykładzie różnice kursowe, dotyczące otrzymanej należności i pobranej opłaty, są różnicami kursowymi zrealizowanymi, zaliczamy je zatem zarówno do przychodów, jak i do kosztów podatkowych.

Wioletta Chaczykowska
księgowa, licencjat Ministerstwa Finansów

•  art. 63g ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe – j.t. Dz.U.z 2002 r. Nr 72, poz. 665; ost.zm. Dz.U. 2005 r. Nr 167 poz. 1398
•  § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 21 sierpnia 2003 r. w sprawie przelewów transgranicznych – Dz.U. Nr 163, poz. 1576
•  art. 30 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

REKLAMA