REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy należy wystawiać faktury wewnętrzne

REKLAMA

Jesteśmy firmą produkującą słodycze. Zbliżają się święta i chcielibyśmy przekazać naszym pracownikom prezenty, które w całości będą się składały z naszych produktów. Czy w związku z tą czynnością musimy wystawić wewnętrzną fakturę VAT, a jeśli tak, to jak powinna być wystawiona taka faktura?
RADA
Przekazanie prezentów pracownikom jest zwolnione z obowiązku wystawienia faktury VAT, jeśli wartość pojedynczego prezentu jest niższa niż 50 zł, a suma wszystkich przekazanych prezentów nie przekracza 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym. Jeśli warunki te nie są spełnione, firma będzie musiała wystawić wewnętrzną fakturę VAT. Faktura ta powinna być wystawiona tak jak faktura VAT, ale może zawierać pewne uproszczenia. Należą do nich: brak obowiązku podania danych nabywcy oraz kwoty należnej, jeśli odbiorcą faktury jest podatnik lub jego pracownicy.

UZASADNIENIE
Obowiązek wystawiania faktury wewnętrznej definiuje ustawa o VAT. Zgodnie z art. 107 ust. 7 fakturę wewnętrzną wystawia się dla udokumentowania czynności, o których wspomina się w ustawie. Do czynności tych należy przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzoną przez niego firmą. Takie przekazanie towarów należy traktować jak normalną dostawę zdefiniowaną w ustawie o VAT (art. 5).
Możliwy zakres tych czynności to przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, a także inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia oraz darowizny.
UWAGA!
Wystawiając wewnętrzną fakturę VAT podatnik musi pamiętać, że od wymienionych wcześniej czynności powinno przysługiwać mu prawo do obniżenia podatku naliczonego.
Obowiązek ten nie dotyczy przekazywanych prezentów o małej wartości oraz próbek, jeżeli ich przekazanie jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Ustawa precyzuje również, co należy rozumieć przez pojęcie „prezenty o małej wartości”. Są to wręczane przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 50 zł. Wartość wszystkich prezentów w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym.
Wewnętrzne faktury VAT wystawia się także, aby udokumentować nieodpłatne świadczenie usług, które nie dotyczą bezpośrednio prowadzonej działalności (art. 8 ust. 2 ustawy o VAT).
UWAGA!
Ustawa dopuszcza możliwość wystawienia jednej zbiorczej faktury wewnętrznej w miesiącu, która będzie dokumentem odzwierciedlającym wszystkie czynności za ten okres.
Warto również zwrócić uwagę na zasady obowiązujące przy wystawianiu faktury wewnętrznej. Jeśli faktura taka jest związana z czynnościami, których ostatecznym odbiorcą jest podatnik lub jego pracownicy, wówczas faktura nie musi zawierać danych nabywcy oraz kwoty należnej z tytułu wykonania czynności. Faktura wewnętrzna powinna być także oznaczona nazwą „Faktura VAT wewnętrzna”. Faktury wewnętrzne można wystawiać w jednym egzemplarzu. Pozostałe elementy faktury wewnętrznej powinny być takie same jak w innych fakturach VAT.

Jacek Folga
analityk finansowy w firmie z branży FMCG

•  art. 5, art. 7 ust. 2, 3 i 4, art. 8 ust. 2, art. 9 ust. 1, art. 107 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
•  § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 971


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA