REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo księgować tranzyt rozliczany, gdy odbiorcy wpłacają zaliczkę na towar

REKLAMA

Pośredniczymy w dostawie towaru od producenta do bezpośredniego odbiorcy. Towar nie przechodzi przez nasz magazyn. Jest dostarczany przez producenta bezpośrednio do odbiorcy (tranzyt rozliczany). Jak prawidłowo księgować tę operację?
RADA
Transakcje związane z tranzytem rozliczanym ewidencjonuje się jak typowe transakcje kupna i sprzedaży. Otrzymanie zaliczki powoduje obowiązek wystawienia faktury VAT, którą należy ująć w księgach.

UZASADNIENIE
Obrotem tranzytowym jest dostarczanie towarów bezpośrednio od producenta do właściwego odbiorcy z pominięciem magazynu pośrednika. Obrót organizowany jest przez pośrednika (organizatora dostawy) na zlecenie nabywcy lub dostawcy.
W praktyce występują dwie odmiany obrotu tranzytowego:
1) obrót tranzytowy rozliczany (tranzyt rozliczany),
2) obrót tranzytowy organizowany (tranzyt organizowany).
Tranzyt rozliczany polega na tym, że nabywca zamawia towary u pośrednika, który organizuje dostawy. Dostawca wystawia fakturę dla pośrednika i od niego inkasuje zapłatę za towary wysłane bezpośrednio nabywcy. Pośrednik fakturuje dostawę odbiorcy doliczając prowizję za zorganizowanie dostawy.
Ewidencja księgowa transakcji tranzytu rozliczanego może przebiegać następu- jąco:
1. Faktura VAT od dostawcy towarów:
a) wartość towarów w cenach zakupu – kwota netto
Wn konto 30 „Rozliczenie zakupu”,
b) podatek VAT naliczony
Wn konto 22 „VAT naliczony i jego rozliczenie”,
c) razem zobowiązanie wobec dostawcy – kwota brutto
Ma konto 21 „Rozrachunki z dostawcami”.
2. Spłata zobowiązania wobec dostawcy:
Wn konto 21 „Rozrachunki z dostawcami”,
Ma konto 13 „Rachunek bieżący”.
3. Faktura VAT dla odbiorcy towaru:
a) razem należność od odbiorcy – kwota brutto
Wn konto 20 „Rozrachunki z odbiorcami”,
b) wartość towarów w cenach sprzedaży – kwota netto
Ma konto 73-0 „Sprzedaż towarów”,
c) podatek VAT należny
Ma konto 22 „Rozrachunki z tytułu VAT należnego”.
4. Przeksięgowanie wartości sprzedanych towarów w cenach zakupu:
Wn konto 73-1 „Wartość sprzedanych towarów”,
Ma konto 30 „Rozliczenie zakupu”.
5. WB – spłata należności przez nabywcę:
Wn konto 13 „Rachunek bieżący”,
Ma konto 20 „Rozrachunki z odbiorcami”.
Jak z tego wynika, transakcje związane z tranzytem rozliczanym ewidencjonuje się jak typowe transakcje kupna i sprzedaży. Typowo będą przebiegały również operacje księgowe w przypadku otrzymania przez pośrednika zaliczki na poczet dostawy towarów. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT otrzymanie zaliczki powoduje obowiązek wystawienia faktury VAT na zaliczkę. Wystawienie faktury będzie rodziło skutki tylko w zakresie podatku VAT i będzie podlegało księgowaniu:
Faktura VAT dla odbiorcy towaru:
a) razem wartość wpłaconej zaliczki – kwota brutto
Wn konto 20 „Rozrachunki z odbiorcami”,
b) wartość netto wpłaconej zaliczki
Ma konto 84 „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”,
c) podatek VAT należny
Ma konto 22 „Rozrachunki z tytułu VAT należnego”.
Po zrealizowaniu transakcji i wystawieniu faktury końcowej należy dokonać przeksięgowania przychodów zapisem:
Wn konto 84 „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”,
Ma konto 73-1 „Wartość sprzedanych towarów”.

Anna Kędziora
księgowa, konsultant podatkowy

•  ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

  MFiPR: Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO, z pierwszego wniosku

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

  Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

  "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

  Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

  ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. Polacy wciąż oszukują

  Polacy wciąż oszukują. W ubiegłym roku ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. ZUS coraz częściej kontroluje zwolnienia lekarskie.

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  REKLAMA