| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak prawidłowo wypełnić deklarację PIT-53

Jak prawidłowo wypełnić deklarację PIT-53

W tym miesiącu wróciłem z Wielkiej Brytanii. Pracowałem tam przez dwa miesiące na umowę o pracę. Wiem, że powinienem zapłacić zaliczkę na podatek dochodowy od uzyskanego wynagrodzenia i złożyć deklarację. Czy w deklaracji PIT-53 przychody wykazuje się narastająco od początku roku? Czy prawidłowe jest wykazanie wcześniej zapłaconej zaliczki na podatek dochodowy?

RADA
Deklaracja PIT-53 jest deklaracją o wysokości dochodu uzyskanego w określonym miesiącu. W razie konieczności złożenia więcej niż jednej deklaracji w ciągu roku przychody, koszty i dochód należy wykazać odrębnie za każdy miesiąc, a nie narastająco od początku roku.

UZASADNIENIE
Osoby uzyskujące dochody bez pośrednictwa płatników, m.in. ze stosunku pracy za granicą, podlegające opodatkowaniu w Polsce, mają obowiązek opłacenia od tych dochodów zaliczek na podatek dochodowy oraz złożenia deklaracji na druku PIT-53. Zasady i terminy opłacania zaliczek określa art. 44 updof.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Wpłaty zaliczek miesięcznych od dochodów zagranicznych dokonuje się za miesiące, w których ten dochód został uzyskany. Zaliczka powinna być zapłacona w terminie do 20 dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym nastąpił powrót do kraju, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek należy również składać urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatników, deklaracje według ustalonego wzoru – na formularzu PIT-53.
Należną zaliczkę ustala się w wysokości 19% dochodu. Jednak przy obliczaniu zaliczki można zamiast stawki 19% odpowiednio stosować stawkę 30% lub 40% (stawka 50% w 2006 r. nie obowiązuje – na mocy orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego).
Najwięcej problemów sprawia prawidłowe ustalenie wysokości dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczki. Należy to uczynić w następujący sposób:
•  Dochód uzyskany za granicą należy najpierw pomniejszyć o równowartość diet za okres, w którym wykonywana była praca. Odliczenie takie nie może jednak przekroczyć w roku podatkowym równowartości 30 diet (art. 21 ust. 1 pkt 20 updof). Diet nie należy przeliczać na złote. Przychód w walucie obcej trzeba pomniejszyć o diety – również w walucie obcej.
•  Dopiero tak ustaloną kwotę należy przeliczyć na walutę polską. Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski.
•  Przeliczone wynagrodzenie pomniejsza się o koszty uzyskania przychodu i o składki na ubezpieczenia społeczne, opłacone w danym miesiącu na podstawie przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Odliczeniu nie podlegają składki, których podstawę wymiaru stanowi dochód zwolniony od opodatkowania. Nie można też odliczyć składek zapłaconych za granicą.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Beata Kielar-Tammert

Radca prawny wpisany na Listę Radców Prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Właścicielka Kancelarii Prawnej www.bktkancelaria.pl, autorka wielu artykułów o tematyce prawniczej publikowanych w czasopismach, na blogu oraz w mediach społecznościowych, specjalizująca się w prawie Unii Europejskiej, prawie gospodarczym i prawach cudzoziemców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »