REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo wypełnić deklarację PIT-53

REKLAMA

W tym miesiącu wróciłem z Wielkiej Brytanii. Pracowałem tam przez dwa miesiące na umowę o pracę. Wiem, że powinienem zapłacić zaliczkę na podatek dochodowy od uzyskanego wynagrodzenia i złożyć deklarację. Czy w deklaracji PIT-53 przychody wykazuje się narastająco od początku roku? Czy prawidłowe jest wykazanie wcześniej zapłaconej zaliczki na podatek dochodowy?
RADA
Deklaracja PIT-53 jest deklaracją o wysokości dochodu uzyskanego w określonym miesiącu. W razie konieczności złożenia więcej niż jednej deklaracji w ciągu roku przychody, koszty i dochód należy wykazać odrębnie za każdy miesiąc, a nie narastająco od początku roku.

UZASADNIENIE
Osoby uzyskujące dochody bez pośrednictwa płatników, m.in. ze stosunku pracy za granicą, podlegające opodatkowaniu w Polsce, mają obowiązek opłacenia od tych dochodów zaliczek na podatek dochodowy oraz złożenia deklaracji na druku PIT-53. Zasady i terminy opłacania zaliczek określa art. 44 updof.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Wpłaty zaliczek miesięcznych od dochodów zagranicznych dokonuje się za miesiące, w których ten dochód został uzyskany. Zaliczka powinna być zapłacona w terminie do 20 dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym nastąpił powrót do kraju, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek należy również składać urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatników, deklaracje według ustalonego wzoru – na formularzu PIT-53.
Należną zaliczkę ustala się w wysokości 19% dochodu. Jednak przy obliczaniu zaliczki można zamiast stawki 19% odpowiednio stosować stawkę 30% lub 40% (stawka 50% w 2006 r. nie obowiązuje – na mocy orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego).
Najwięcej problemów sprawia prawidłowe ustalenie wysokości dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczki. Należy to uczynić w następujący sposób:
•  Dochód uzyskany za granicą należy najpierw pomniejszyć o równowartość diet za okres, w którym wykonywana była praca. Odliczenie takie nie może jednak przekroczyć w roku podatkowym równowartości 30 diet (art. 21 ust. 1 pkt 20 updof). Diet nie należy przeliczać na złote. Przychód w walucie obcej trzeba pomniejszyć o diety – również w walucie obcej.
•  Dopiero tak ustaloną kwotę należy przeliczyć na walutę polską. Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski.
•  Przeliczone wynagrodzenie pomniejsza się o koszty uzyskania przychodu i o składki na ubezpieczenia społeczne, opłacone w danym miesiącu na podstawie przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Odliczeniu nie podlegają składki, których podstawę wymiaru stanowi dochód zwolniony od opodatkowania. Nie można też odliczyć składek zapłaconych za granicą.
•  Od tak ustalonej podstawy opodatkowania wylicza się 19% podatek.
•  Ustaloną w ten sposób kwotę zaliczki należy pomniejszyć o kwotę podatku zapłaconego w innym państwie, np. Wielkiej Brytanii (ale w wysokości nie wyższej od podatku wyliczonego według prawa polskiego, przypadającego na dochód osiągnięty za granicą).
•  Jeśli na podstawie przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych opłacana była składka na ubezpieczenie zdrowotne, to o kwotę tej składki (zapłaconej w danym miesiącu) zmniejsza się zaliczkę (nie dotyczy to składek zapłaconych za granicą). Wyliczona w ten sposób kwota powinna zostać wpłacona urzędowi skarbowemu nie później niż w terminie złożenia deklaracji.
(-) Dochody opodatkowane w deklaracji PIT-53 należy wykazać również w zeznaniu podatkowym, które trzeba złożyć w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
Deklaracja PIT-53 jest deklaracją o wysokości dochodu uzyskanego w określonym miesiącu. Dlatego jeśli zaistnieje konieczność złożenia więcej niż jednej deklaracji w ciągu roku, to przychody, koszty i dochód należy wykazać odrębnie za każdy miesiąc, a nie narastająco od początku roku (jak w przypadku deklaracji na zaliczkę od dochodów np. z działalności gospodarczej).
Gdyby na wniosek podatnika naczelnik urzędu skarbowego na podstawie art. 22 § 2a Ordynacji podatkowej wydał decyzję, w której ograniczyłby pobór zaliczek na podatek dochodowy, wówczas w części E deklaracji (poz. 42, 43 i 44) należy wpisać kwoty wykazane w powyższej decyzji, a także zrealizowane w poprzednich miesiącach i przypadające do realizacji w składanej deklaracji.
Prawidłowość takiego sposobu wyliczenia zaliczki na podatek od dochodów ze stosunku pracy w niektórych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, potwierdzają również organy podatkowe (np. postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach z 5 sierpnia 2005 r., nr IIUS PBII/415-75/69148/05, Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pucku z 24 czerwca 2005 r., nr DW/415-13/05/GL, Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnie z 20 kwietnia 2005 r., nr PDF-415/5/KG/05, informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik z 11 listopada 2004 r., nr PB415/79/04/PK).
Przykład
W marcu 2006 r. pan Paweł Marecki pracował w Holandii. Wynagrodzenie za pracę otrzymał 31 marca gotówką, a 15 kwietnia wrócił do kraju. Ponieważ dochody ze stosunku pracy pan Marecki osiągnął w marcu, więc za ten miesiąc powinien złożyć deklarację PIT-53 i wpłacić należną zaliczkę na podatek. Złożenie deklaracji oraz wpłata zaliczki nie powinny nastąpić później niż 20 maja 2006 r. W Holandii pan Marecki zarobił 4000 euro. Zaliczkę na podatek dochodowy wyliczy następująco:
1. Pomniejszenie wynagrodzenia o równowartość diet za okres wykonywania pracy. Ponieważ w marcu 2006 r. praca wykonywana była przez 23 dni (dni robocze w tym miesiącu), wynagrodzenie ulegnie zmniejszeniu o równowartość 23 diet. Wysokość diety dla Holandii wynosi 42 euro/dobę. Dochód po odliczeniu diet wyniesie zatem: 4000 euro – (23 × 42 euro) = 4000 euro – 966 euro = 3034 euro.
2. Przeliczenie na złote.
Ponieważ wynagrodzenie zostało wypłacone w gotówce, pan Marecki nie korzystał tym samym z pośrednictwa banku. Przeliczenia wynagrodzenia na złote należy dokonać po kursie średnim NBP z dnia uzyskania przychodu. Po przeliczeniu na złote według kursu z 31 marca* 2006 r. wynagrodzenie to wyniesie: 3034 euro × 3,8319 zł = 11 625,98 zł (poz. 19).
3. Pomniejszenie przychodu o koszty uzyskania.
Ponieważ w Holandii miejsce zamieszkania pana Mareckiego znajdowało się w tej samej miejscowości, w której usytuowany był jego zakład pracy, może on uwzględnić koszty uzyskania przychodu w wysokości podstawowej, tj. 102,25 zł (poz. 20). Za okres pracy w Holandii nie były opłacane w Polsce składki na ubezpieczenia społeczne, dlatego nie zostanie dokonane odliczenie od dochodu z tego tytułu. Po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu dochód pana Mareckiego wyniesie: 11 625,98 zł – 102,25 zł = 11 523,73 zł (poz. 21 i 30).
4. Obliczenie podatku od tak ustalonej podstawy opodatkowania.
Podstawę opodatkowania stanowi dochód, po zaokrągleniu do pełnego złotego, czyli 11 524 zł (poz. 34). Zaliczka na podatek wyliczona według stawki 19% wynosi 2189,56 zł (poz. 35.).
5. Pomniejszenie zaliczki o podatek zapłacony za granicą.
Pan Marecki w Holandii zapłacił 200 euro podatku od osiągniętych dochodów. Po przeliczeniu na złote wynosi on 766,38 zł (poz. 36.) Podatek wyliczony według prawa polskiego, przypadający na dochód zagraniczny, wynosi 1659,48 zł, co wynika z następującego wyliczenia: 11 524 zł × 19% – 530,08 zł = 1659,48 zł.
Ponieważ podatek opłacony za granicą jest niższy od wysokości polskiego podatku, pan Marecki może go w całości odliczyć od zaliczki na podatek.
Zaliczka na podatek po odliczeniu podatku zapłaconego za granicą wyniesie zatem 1423,18 zł (poz. 37), co wynika z następującego wyliczenia: 2189,56 zł – – 766,38 zł = 1423,18 zł.
Za okres pobytu w Holandii nie była w Polsce opłacana składka na ubezpieczenie zdrowotne. Dlatego wyliczona zaliczka nie zostanie pomniejszona o odliczenie z tego tytułu.
Tym samym zaliczka podlegająca wpłacie do urzędu skarbowego (po zaokrągleniu do pełnego złotego) wynosi 1423 zł (poz. 41 i 47).

• art. 44 ust. 1a pkt 1, ust. 3a, ust. 3c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
• art. 22 § 2a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199

Anna Welsyng
doradca podatkowy

* Kurs euro przyjęty do wyliczenia jest kursem przykładowym.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


 
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA