REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak należy wycenić rozchód walut obcych z rachunku walutowego

REKLAMA

Posiadamy rachunek walutowy. Wpływy na rachunek wyceniamy według kursu kupna banku obsługującego, wypływy - według kursu sprzedaży tego banku. Jak wyliczyć różnice kursowe na własnym rachunku bankowym na koniec miesiąca? Czy różnice kursowe na rachunku bankowym można rozliczyć tylko na koniec roku?
RADA
Różnice kursowe powstające na skutek przychodów i rozchodów walut obcych realizowanych przez jednostkę na rachunku bankowym muszą być ewidencjonowane w trakcie roku obrotowego. Aby prawidłowo ustalić wartość powstałych przy transakcji różnic należy wybrać metodę rozchodu walut. Różnica między kursem historycznym walut a kursem stosowanym do wyceny rozchodu stanowi różnicę kursową.

UZASADNIENIE
Różnice kursowe mogą być zrealizowane lub niezrealizowane. Wycena aktywów i pasywów na koniec roku obrotowego powoduje powstanie różnic niezrealizowanych, natomiast rozliczenie operacji gospodarczych skutkuje powstaniem różnic zrealizowanych.
Różnice kursowe ewidencjonuje się jako przychody lub koszty finansowe.
UWAGA!
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych niezrealizowane różnice kursowe nie są uznawane podatkowo.
Według ustawy o rachunkowości wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:
•  kupna lub sprzedaży walut zastosowanego przez bank, za pośrednictwem którego jednostka dokonała transakcji w przypadku zapłaty zobowiązań lub należności oraz transakcji nabycia lub zbycia walut,
•  średnim kursie NBP lub innym ustalonym oficjalnie kursie (na przykład kursie z dokumentów celnych) w przypadku pozostałych operacji.
Opisana sytuacja dotyczy wpływu i wypływu walut na rachunek bankowy prowadzony w walucie obcej. Waluty obce na rachunku bankowym są wyceniane według kursu kupna banku na dzień ich wpływu na ten rachunek (kurs historyczny).
Do wyceny rozchodu walut z rachunku bankowego można stosować metody analogiczne jak przy rozchodzie zapasów.
UWAGA!
Stosowana przez jednostkę metoda wyceny rozchodu walut obcych stanowi element polityki rachunkowości jednostki.
Wycena rozchodu walut może być dokonywana za pomocą:
•  metody cen przeciętnych – kurs wyceny jest ustalany jako średnia ważona kursów historycznych,
•  metody FIFO – pierwsze weszło pierwsze wyszło, zgodnie z którą rozchód walut nastąpi w kolejności od najwcześniej otrzymanych do najpóźniej otrzymanych po kursach historycznych,
•  metody LIFO – ostatnie weszło pierwsze wyszło, zgodnie z którą rozchód walut z rachunku bankowego nastąpi od najpóźniej otrzymanych do najwcześniej otrzymanych po kursach historycznych,
•  szczegółowej identyfikacji, która jednak nie jest metodą łatwą do zastosowania w przypadku rachunku bankowego o dużych obrotach.
Stosowanie różnych kursów walutowych przy ujęciu walut obcych w księgach rachunkowych oraz do wyceny rozchodu spowoduje powstanie różnic kursowych, które powinny zostać odpowiednio zaksięgowane jako przychody lub koszty finansowe.

Przykład
Przedsiębiorstwo prowadzi rachunek walutowy w euro, na którym miały miejsce następujące operacje:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

16 stycznia 2006 r. jednostka za swoje zobowiązanie w wysokości 15 000 euro zapłaciła z rachunku walutowego. Zapłata zobowiązań nastąpi według kursu sprzedaży banku. Kurs sprzedaży banku wynosi 3,9000 PLN/EUR; wartość przelewu to 58 500 zł. Wycena rozchodu według różnych metod będzie następująca:
1. Metoda średniej ważonej
Średni kurs historyczny EUR (3,8821 × 10 000 + 3,8995 × 10 000) / 20 000 = 3,8908
Wartość rozchodu walut 3,8908 × 15 000 = 58 362
Powstałe różnice kursowe 58 500 – 58 362 = 138
2. Metoda FIFO
Wartość rozchodu walut 10 000 × 3,8821 + 5000 × 3,8995 = 58 318,50
Powstałe różnice kursowe 58 500 – 58 318,50 = 181,50
3. Metoda LIFO
Wartość rozchodu waluty 5000 × 3,8821 + 10 000 × 3,8995 = 58 405,50
Powstałe różnice kursowe 58 500 – 58 405,50 = 94,50
W każdym przypadku powstałe różnice kursowe są dodatnimi różnicami kursowymi.
Zapisy księgowe:
Wn konto „Rozrachunki z dostawcami 58 500
Ma konto „Rachunek bankowy – w EUR”
– rozchód liczony według metody średniej ważonej 58 362
– rozchód według metody FIFO 58 318,5
– rozchód według metody LIFO 58 405,5
Ma konto „Przychody finansowe”
– przy wycenie według metody średniej ważonej 138
– przy wycenie według metody FIFO 181,5
– przy wycenie według metody LIFO 94,5
W zależności od stosowanej metody wyceny rozchodu różnice powstałe na koncie rachunku bankowego są różne. Należy jednak pamiętać, że nie można zmienić metody wyceny rozchodu walut dostosowując ją do pożądanego przez jednostkę wyniku.
Należy zauważyć, że najbardziej „wrażliwa” na wahania kursów jest metoda FIFO (szczególnie przy długich okresach zalegania waluty na koncie).

Magdalena Kotowicz
specjalista w dziedzinie finansów przedsiębiorstw

•  art. 30 ust. 2 pkt 1, art. 34 ust 4 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA